آرشیو

* خبرهای سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹

05 اسفند 1399
بایدن لیست کرونا
پرزیدنت بایدن گفت: در جیب خود کارتی دارم که آخرین آمار تلفات کووید روزانه روی آن ثبت شده است. امروز به مرزی غمبار رسیدیم: ۵۰۰ هزار و ۷۱ مورد مرگ.

خلاصه خبرها: 

  • آمار مرگ بر اثر کرونا از نیم میلیون نفر عبور کرد
  • واکنش مقامات آمریکا به تصمیم ایران برای بازگشت به تعهدات در برجام 
مرتب کن بر اساس
Order

عفو بین الملل از مقامات جمهوری اسلامی خواست ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی را كه به دلیل استفاده از حق آزادی عقیده و مذهب از طریق عمل به ایمان مسیحی خود، اواخر بهمن زندانی شد، بدون قید و شرط آزاد كنند. او پس از احضار به دفتر دادستانی سرباز بازداشت و در حال حاضر در زندان مرکزی زاهدان به سر می‌برد.

دادگاهی در لندن یک مرد ایرانی‌تبار را به جرم‌ مجروح‌کردن همسر پیشین خود، به ۱۵ سال زندان محکوم کرد. جواد عرب حلوایی پس از آگاهی از اینکه همسر سابقش پریسا - الف قصد ازدواج مجدد دارد، در آپارتمانش به او حمله کرد. عکس از پلیس لندن.

عفو بین‌الملل از مقامات ایران خواست رضا خندان مهابادی، کیوان باژن و بکتاش آبتین، اعضای کانون نویسندگان ایران که به خاطر نوشته‌ها و فعالیت‌های مسالمت‌آمیزشان، به اتهام‌ «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی» مجموعا به ۱۳ سال زندان محکوم شده‌اند را فورا و بدون شرط آزاد کنند. 

فیلم مستند «شهردار پیت» از طریق شبکه اینترنتی «آمازون» پخش خواهد شد. این مستند، گوشه‌هایی از زندگی شخصی، خانوادگی، ‌و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی پیت بوتجج، نامزد پیشین ریاست جمهوری، و وزیر حمل و نقل در دولت پرزیدنت جو بایدن را به تصویر می‌کشد. او نخستین وزیر همجنسگرای دولت آمریکا است. 

آندرو کومو فرماندار ایالت نیویورک از بازگشایی سینماهای شهر نیویورک در اوایل ماه مارس خبر داد. به گفته او سالن‌های سینما با ظرفیت محدود ۲۵ درصدی بازگشایی می‌شوند، و رعایت نکات بهداشتی ‌و فاصله گذاری اجتماعی الزامی است. سینماهای خارج از شهر نیویورک از ماه اکتبر گذشته باز هستند. 

محمد نجفی، وکیل دادگستری روز دوشنبه ۴ اسفند‌ به مرخصی اعزام شد. او که دوران محکومیت خود را در زندان اراک سپری می‌کند، در پرونده‌های جداگانه مجموعا به بیش از ۱۳ سال زندان به اتهاماتی چون «همکاری با دول متخاصم» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» محکوم شده است. او وکیل زندانیان سیاسی بود. 

رئیس قبیله «چِروکی» یک قبیله از بومیان ایالات متحده، از شرکت خودروسازی جیپ خواست تا از نام این قبیله در خودروهای شاسی بلند خود استفاده نکند. جیپ حدود ۴۵ سال است که خودروهای شاسی بلند خود را با نام تجاری «چِروکی» به فروش رسانده است. «جیپ چروکی» و «جیپ گرند چروکی» از پر فروش‌ترین ماشین‌های شاسی بلند هستند.

همسر خواکین «ال چاپو» گوزمان، رئیس بزرگترین کارتل مواد مخدر مکزیک به اتهام کمک به همسرش در اداره این کارتل چند میلیون دلاری و نقشه فرار او از زندان مکزیک در سال ۲۰۱۵، دوشنبه شب در آمریکا دستگیر شد. خانم اِما کورونل ایسپورو، ملکه زیبایی سابق ۳۱ ساله است که تابعیت مکزیک و آمریکا را دارد. 

ورود معترضان خشمگین به داخل فرمانداری سراوان در سیستان و بلوچستان

پیشتر گزارش شده بود که نیروهای سپاه و نیروهای انتظامی ایران به سوخت‌بران در منطقه مرزی در سیستان و بلوچستان تیراندازی کرده‌اند و چند نفر کشته شدند. این موضوع موجب خشم مردم در سراوان شده است.

گروه فرانسوی «دَفت پانک» پس از ۲۸ سال، به فعالیت‌های هنری خود پایان داد. این گروه دو نفره، از موفق‌ترین گروه‌های موسیقی الکترونیک جهان محسوب می‌شود و آثار درخشانی در سبک‌های هاوس، تکنو، و دیسکو خلق کرد. دفت پانک برنده هفت جایزه گرمی، از جمله بهترین آلبوم موسیقی جهان در سال ۲۰۱۴ بود.