ساقط شدن هواپیمای مسافربری مالزیایی بر فراز مناطق بحران زده شرق اوکراین، غائله تجزیه طلبی در آن کشور را در کانون توجه جهانی قرار داده است. تازه ترین خبرها درباره این بحران را می توانید در ستون زیر تعقیب کنید.

سازمان امنیت و همکاری اروپا روز جمعه اعلام کرد ۳۰ ناظر و کارشناس اعزامی آن سازمان به منطقه سقوط هواپیما وارد شده اند. هر چند جدایی طلبان شرق اوکراین گفته بودند شرایط را برای دسترسی امن کارشناسان بین المللی فراهم می کنند، یک مقام اروپایی گفت شبه‌ نظامیان شرق اوکراین مانع از دسترسی کامل بازرسان بین‌المللی به محل سقوط هواپیمای مالزیایی شده‌اند.راه پیمایان در خیابان های سن دیه گو ی کالیفرنیا برای قربانیان در سقوط هواپیما چند دقیقه سکوت کردند.ابوت نخست وزیر استرالیا و جولی بیشاپ وزیرخارجه استرالیا  برای گفت و گو درباره رهبری کمپین شورای امنیت استرالیا در مورد هواپیمای سرنگون شده عازم آمریکا شدند.انجمن بین المللی ایدز می گوید ذست کم شش نماینده از این انجمن که راهی کنفرانس بین المللی ایدز بودند ، جزو سرنشینان هواپیمای ساقط شده بوده اند.آخرین گزارش خطوط هوایی مالزی درباره ملیت کشتگان حادثه انداختن هواپیما حکایت از آن دارد که در هواپیما ۱۹۲ هلندی، ۴۴ مالزیایی، ۲۷ استرالیایی، ۱۲ انونزیایی،۱۰ بریتانیایی، ۴ المانی، ۴ بلژیکی، ۳ فیلیپینی، یک کانادایی، و یک نیو زیلندی و جود داشته و دو نفر هم ملیت دوگانه داشته اند.اوکراین و شورشیان جدایی خواه بر سر «منطقه امن» در اطراف محل سقوط هواپیمای خطوط هوایی مالزی به توافق رسیدندعلاوه بر یک صد چهره برجسته مبارزه با ایدز که در هواپیمای سرنگون شده جان باختند، عده زیادی از مبارزان گمنام با ایدز نیز که عازم کنفرانس بین المللی ایدز بودند کشته شده اند.

فرماندار ویکتوریا، که شهر ملبورن، محل برگزاری کنفرانس ایدز در آن واقع است، می گوید مقام های ایالتی هنوز در تلاش هستند تا تعداد دقیق افرادی را که قرار بوده در کنفرانس شرکت کنند، ولی در سانحه هوایی جان باخته اند، مشخص کنند: «تعداد کارشناسان ارشد شرکت کننده در کنفرانس که مسافر پرواز سرنگون شده بودند مشخص است. ولی جدا از چهره های سرشناس، عده زیادی پژوهشگر، پزشک و افراد دیگر هم که در صف مقدم مبارزه با ایدز بودند قرار بود خود را به این کنفرانس برسانند، برای همین تعداد دقیق آنها را نمی دانیم، فقط می دانیم تعدادشان قابل توجه است.»

 

اسقوط هواپیمای مالزی در اوکراین مبتلایان به ایدز و اچ آی وی را  از وجود یک صد کارشناس و پژوهشگر جهانی ایدز  محروم کرد. یکی از این پژوهشگران برجسته، یوپ لانگ بود که بیش از ۳۰ سال از عمرش را صرف تحقیق در زمینه  اچ آی وی و ایدز و حمایت از دسترسی بیماران به داروهای ارزان قیمت در کشورهای فقیر کرده بود.

پیتر پیوت مدیر دانشکده بهداشت و داروهای مناطق گرمسیری در لندن و مدیرعامل پیشین واحد ویژه سازمان ملل برای مقابله با ایدز، در واکنش به مرگ یوپ لانگ گفت: «بهداشت جهانی و مقابله با ایدز یکی از رهبران بزرگش را از دست داد.»

 پرزیدنت اوباما می گوید اروپا باید به سقوط هواپیمای جت مالزیایی در منطقه تحت کنترل جدایی خواهان مورد حمایت روسیه به عنوان «زنگ بیدارباش» بنگرد  و روسیه را، در قبال بحرانی که به نظر می رسد به نقطه عطف خود رسیده، پاسخ گو کند.یک زن سالمند بازنشسته ساکن شرق اوکراین می گوید جسد یکی از مسافران به سقف خانه اش اصابت کرد: «صدایی مثل زوزه شنیدم، طولی نکشید که صداهای زیاد و مبهمی توی فضا پیچید و چیزهایی از آسمان شروع کرد به افتادن روی زمین. بعد صدای غرشی آمد و جسد زنی از سقف توی آشپزخانه افتاد.»قطعات تکه تکه شده اجساد سوخته مسافران هواپیمای سرنگون شده مالزی تا شعاع چند کیلومتری در منطقه تحت کنترل شورشیان در نزدیکی مرز روسیه پراکنده است. در یک مزرعه ذرت، پرچم های سفیدی در کنار بقایای جنازه ها گذاشته شده تا کار شناسایی و جمع آوری آنها به تدریج صورت گیرد. در برخی موارد، برای پوشاندن موقت اجساد از روکش های پلی اتیلن استفاده شده است.

 

 سقوط هواپیمای مسافربری مالزی در اوکراین کشورهای غربی را به شدت خشمگین کرده به طوری که حتی برخی از تحلیل گران به سرنگون کردن کشتی «لوزیتانیا» متعلق به خطوط کشتی رانی آتلانتیک توسط نیروهای آلمانی در سال ۱۹۱۵میلادی اشاره می کنند – رویدادی که ایالات متحده را به جنگ جهانی اول  کشاند. با این حال به نظر نمی رسد خشم غرب از رویداد روز پنجشنبه به مداخله نظامی بینجامد. شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه ای خواستار تحقیق همه جانبه، مستقل و بین المللی و «مسئولیت پذیری مناسب» از سوی آنان که در این فاجعه دست داشته اند شده است.عمق فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری مالزی در اوکراین، لحظه خطیری را در روابط تیره میان روسیه و غرب رقم زد. این رخداد، فشار بین المللی برای حل بحران اوکراین را بیشتر از پیش کرد. تحلیل گران می گویند واکنش آلمان و دیگر اعضای اتحادیه اروپا به این رویداد – افزایش احتمالی تحریم ها علیه روسیه – در تعیین مرحله بعدی بن بست میان اتحادیه اروپا با روسیه سرنوشت ساز خواهد بود. اما بریتانیا می گوید پیش از درنظر گرفتن تحریم های جدید علیه روسیه، باید تحقیقات کافی از سوی سازمان ملل انجام شود.در حالی که سرنگونی جت مسافربری مالزی در شرق اوکراین، چشم انداز تحریم ها علیه روسیه را روشن تر کرده است، باراک اوباما از روسیه خواست تا از حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین دست بردارد. رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به این که با تعیین هویت شمار بیشتری از قربانیان روشن شده که دست کم یک آمریکایی در میان کشته شدگان این سانحه هوایی بوده، گفت ممکن است این واقعه رابطه روسیه با غرب را تیره تر کند. آقای اوباما به طور مستقیم مسکو را مسئول فاجعه روز پنجشنبه قلمداد نکرد ولی هشدار داد که واشنگتن ممکن است حلقه تحریم ها علیه روسیه را تنگ تر کند.  
 سازمان امنیت و همکاری اروپا روز جمعه اعلام کرد ۳۰ ناظر و کارشناس اعزامی آن سازمان به منطقه سقوط هواپیما وارد شده اند. هر چند جدایی طلبان شرق اوکراین گفته بودند شرایط را برای دسترسی امن کارشناسان بین المللی فراهم می کنند، یک مقام اروپایی گفت شبه‌ نظامیان شرق اوکراین مانع از دسترسی کامل بازرسان بین‌المللی به محل سقوط هواپیمای مالزیایی شده‌اند.لتونی، از جمهوری های جدا شده از اتحاد شوروی سابق، «مسئولیت کامل» تأمین موشک برای شورشیان شرق اوکراین را متوجه مسکو دانسته و حمله به هواپیمای مسافربری را «یک عمل وحشیانه تروریستی» خوانده است.

 فن آوری پیشرفته مورد استفاده در هواپیماهای جاسوسی آمریکا، نقش اصلی را در روشن کردن احتمال سقوط هواپیمای MH 17 خطوط هواپیمایی مالزی، بر اثر شلیک موشک زمین به هوا، در اوکراین، ایفا کرده است.دکتر جوپ لانگ، پژوهشگر برجسته و بین المللی ایدز در سانحه سقوط هواپیمای MH 17  خطوط هواپیمایی مالزی کشته شده است. مقصد سفر این پژوهشگر و تنی چند از متخصصان و فعالان ایدز که در این پرواز حضور داشتند، کنگره بین المللی ایدز در استرالیا بود.   آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان فدرال:
«لازم است هر چه سریع تر یک تحقیق مستقل بین المللی را آغاز کنیم. این کار نیاز به برقراری آتش بس دارد.مرتکبان باید هر چه سریعتر به پیشگاه عدالت فرا خوانده شوند. نشانه های بسیاری مبنی بر هدف گرفتن هواپیما وجود دارد و ما باید این وضع را بسیار جدی بگیریم. من،  خطاب به رییس جمهوری روسیه و دولت آن کشور به صراحت  می گویم که  مسئولیت خود  را در یافتن راه حل سیاسی برای این مسئله جدی بگیرند».پترو پوروشنکو،  رئیس جمهوری اوکراین:
«این واقعه دردناک بار دیگر نشان داد که تروریسم یک معضل جهانی است و محدود به مکان خاصی نیست. و حمله خارجی به اوکراین تنها مسئله ما نیست بلکه امنیت اروپا و سراسر دنیا را به خطر خواهد انداخت.»ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه:
«اگر در منطقه صلح و آرامش برقرار بود و درگیری نظامی در جنوب شرقی اوکراین از نو آغاز نشده بود، این فاجعه اتفاق نمی افتاد. شک نیست دولتی که این حادثه تلخ در حریم هوایی آن اتفاق افتاده، باید مسئولیت این رویداد سهمگین  را بپذیرد. ما همه تلاش خود را برای به دست دادن  تصویر روشنی از آنچه به وقوع پیوسته، انجام خواهیم داد. این اتفاق غیر قابل قبول است»جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا:
«واضح است که (هواپیما)  هدف قرار گرفته و به آن شلیک شده. این  حادثه از سر تصادف نبوده، [هواپیما] در آسمان منفجر شده است». نجیب رزاق نخست وزیر مالزی درمورد سانحه سقوط هواپیمای MH 17 خطوط هواپیمایی مالزی گفت «در صورتی که مشخص شود هواپیما مورد اصابت قرار گرفته، مرتکبان باید بدون تردید و به سرعت محاکمه شوند».الکساندر بودای، رهبر جدایی طلبان اوکراین:
«روشن است که،  این هواپیمای مسافربری بوده... و مسلما توسط نیروی هوایی اوکراین هدف قرار گرفته است. تونی آبوت، نخست وزیر استرالیا:
«همه می دانیم که مشکلاتی در اوکراین وجود دارد. همچنین می دانیم چه کسانی باید به خاطر این مشکلات سرزنش شوند. این که روسیه می گوید، به دلیل وقوع این حادثه در حوزه استحفاظی نیروی هوایی اوکراین، آن کشور مسئولیتی در این رابطه ندارد، به هیچ وجه نباید از  بررسی دقیق آن جلوگیری کند و در رووند تحقیق و تفحص خلل ایجاد کند.  رئیس جمهوری آمریکا: «وقت آن است که صلح و امنیت در اوکراین برقرار شود.»پرزیدنت اوباما می گوید مرگ ۲۹۸  مسافر هواپیمای مالزیایی، «شقاوتی با ابعادی غیر قابل بیان است»آقای اوباما روز جمعه در  نشستی خبری در کاخ سفید گفت شواهد  نشان می دهد هواپیما هدف یک موشک زمین به هوا که از ناحیه تحت کنترل جدایی خواهان طرفدار روسیه پرتاب شد، قرار گرفته است.
رئیس جمهوری آمریکا خواستار انجام تحقیقات بین المللی شد و گفت روسیه و جدایی خواهان باید بی درنگ با آتش بس موافقت کنند.ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، مراتب همدردی خود را درباره سانحه سقوط هواپیمای MH 17 خطوط هواپیمایی مالزی، به اطلاع نخست وزیر مالزی رساند و هر دو طرف خواستار یک تحقیق جامع بین المللی درباره این حادثه  شدند.فرستاده ویژه روسیه در سازمان ملل می گوید؛ نبایستی با فشار گذاشتن بر روند تحقیق درباره سانحه سقوط هواپیمای MH 17 خطوط هواپیمایی مالزی، موجب صدور بیانیه های مبتنی بر پیش داوری و غرض ورزی شد.فرستاده ویژه سازمان ملل متحد می گوید؛   هواپیمایMH 17 خطوط هواپیمایی مالزی، به احتمال زیاد، بر اثر شلیک یک موشک زمین به هوا توسط جدایی طلبان شرق اوکراین منفجر شده است.   وزارت امور خارجه ایران روز جمعه با صدور یک بیانیه رسمی، با مردم، دولت و بازماندگان قربانیان سانحه سقوط هواپیمای MH 17 خطوط هواپیمایی مالزی، ابراز همدردی کرد.وزیر امور خارجه روسیه می گوید؛ اتهام نخست وزیر استرالیا به کشورش درباره سانحه سقوط هواپیمای MH 17 خطوط هواپیمایی مالزی غیر قابل قبول استپترو پوروشنکو رییس جمهور اوکراین، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان فدرال، و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، درباره روند کمیته تحقیق و بررسی بین المللی سانحه سقوط هواپیمای MH 17 خطوط هواپیمایی مالزی به گفت وگویی تلفنی می پردازند.سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید ایالات متحده نمی تواند احتمال کمک روسیه به پرتاب موشک زمین به هوا به سوی هواپیمای مسافری مالزیایی را رد کند.اعضای شورای امنیت روز جمعه در آغاز جلسه اضطراری این شورا ،عه برای ادای احترام به ۲۹۸  قربانی برخاستند و یک دقیقه سکوت کردند.سفیر اوکراین در سازمان ملل متحد گفت شواهدی به شورای امنیت ارائه خواهد داد که نشان می دهد ارتش روسیه در سرنگون ساختن هواپیما دخالت داشته است.شورای امنیت سازمان ملل متحد، خواستار تحقیق همه جانبه و مستقل بین المللی درباره سانحه سقوط هواپیمای MH 17 خطوط هواپیمایی مالزی در اوکراین شد. مقام های ارشد دولت آمریکا می گویند اف بی آی و دفتر ملی ایمنی حمل و نقل، بازرسان خود را برای بررسی سانحه سقوط هواپیمای MH 17 خطوط هواپیمایی مالزی، به آن کشور خواهند فرستاد.
دفتر
ملی ایمنی حمل و نقل آمریکا می گوید، دست کم یک بازرس به اوکراین اعزام خواهد کرد و جزئیات بیشتر در این مورد را متعاقب روشن شدن آن اعلام خواهد کرد.
 خبرگزاری آسوشیتدپرس: تاکنون ۱۸۱ جسد از محل سقوط هواپیمای مالزیایی در شرق اوکراین یافته و برای تشخیص هویت به خارکیف منتقل شده است.رویترز: آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان خواستار آتش بس فوری در اوکراین برای بررسی سقوط هواپیما شد.خبرگزاری آسوشیتدپرس: جدایی طلبان اوکراین ادعا می کنند ۸ دستگاه از ۱۲ دستگاه ضبط مربوط به هواپیمای مالزیایی را در اختیار دارند.آخرین تفکیک ملیت کشته شدگان هواپیمای مالزیایی نشان می دهد که:  ۱۷۳   هلندی، ۴۴  مالزیایی، ۲۷ استرالیایی، ۱۲  اندونزیایی، ۹  بریتانیایی، ۴  آلمانی، ۴ بلژیکی، ۳ فیلیپینی،  یک کانادایی و یک  نیوزیلندی درمیان مسافران هواپیما بوده اند. ملیت  ۲۰ نفر دیگر هنوز مشخص نشده است.