محل وقوع حملات به صحنه یادبود قربانیان تبدیل شده و شهروندان پاریس به یاد آنان شمع می افروزند و گل می گذارند

تازه ترین خبرها درباره حملات تروریستی شامگاه جمعه ۲۲ آبان در پاریس را اینجا دنبال کنید. چند تیراندازی و انفجار در چندین نقطه پایتخت فرانسه بیش از یکصد کشته برجای گذاشت.

تمدید تدابیر امنیتی در بلژیک؛ مترو و مدارس بروکسل روز دوشنبه تعطیل اعلام شد.دولت بلژیک سطح هشدارهای امنیتی در بروکسل، پایتخت آن کشور، را به بالاترین حد ارتقا داده است.

http://ir.voanews.com/content/belgium-terror-warning/3067995.htmlنخست وزیر بلژیک گفته است که نگرانی از حمله افرادی با اسلحه و مواد منفجره در مناطق مختلف وجود دارد.بیانیه دولت از شهروندان بلژیکی خواسته است که از رفت و آمد در اماکن عمومی شلوغ مانند ایستگاه های حمل و نقل عمومی و مراکز خرید، خودداری کنند.دولت بلژیک سطح هشدارهای امنیتی در پایتخت این کشور را به بالاترین سطح ممکن ارتقا داده است.بعد از تایید مجلس نمایندگان، سنای فرانسه هم به تمدید وضعیت اضطراری برای سه ماه رای داد.یک نظرسنجی در آمریکا می گوید بیشتر آمریکایی ها معتقد هستند که آمریکا در حال جنگ با تروریستهای مسلمان است.نخست وزیر فرانسه تایید کرد با مرگ یکی از مجروحان، تعداد نهایی قربانیان حملات تروریستی هفته گذشته پاریس به ۱۳۰ نفر رسید.دو  نفر از سه مهاجمی که جمعه گذشته در حمله‌های تروریستی در پاریس خود را منفجر کردند، به عنوان پناهجوی در حال فرار از جنگ سوریه، از مرز یونان عبور کرده بودند. کشورهای حوزه شنگن درخواست فرانسه برای کنترل مرزها را پذیرفتند

​​این تمهیدات جدید از جمله تقویت قوانین مربوط به اسلحه، کنترل شدیدتر مرزهای خارجی اتحادیه اروپا و فهرست‌برداری از مسافرانی که از مرزهای هوایی وارد اتحادیه اروپا می‌شوند را شامل می‌شود.روز جمعه در نشست فوق‌العاده وزیران کشور و دادگستری کشورهای عضو اتحادیه اروپا، فرانسه موفق شد دیگر اعضا را متقاعد کند تا برای کنترل بیشتر مرزهای شنگن اقدام کنند. پس از حملات ماه ژانویه به نشریه شارلی ابدو، کشورهای اروپایی از چنین اقداماتی پرهیز می‌کردند. اتحادیه اروپا درخواست فرانسه برای کنترل بیشتر مرزها را پذیرفت.در ارتباط با حملات جمعه گذشته در پاریس، دادستان بلژیک روز پنجشنبه گفت پلیس هفت نفر را در شش عملیات در بروکسل دستگیر کرد.آسوشیتدپرس: مقامات اطلاعاتی آمریکایی و عراقی می گویند یک شاخه داعش به دنبال تولید تسلیحات شیمیایی است.وزیر کشور فرانسه: هیچ اطلاعاتی پیش از حملات جمعه  ۱۳ نوامبر در پاریس مبنی بر ورود اباعود به اروپا به ما داده نشده‌بود. تنها پس از این حملات در روز ۱۶ نوامبر یک کشور غیر اروپایی اطلاعاتی مبنی بر حضور او در یونان به ما داد.دادستان پاریس می گوید جسد "عبد الحمید اباعود" در میان کشته شدگان حملات روز چهارشنبه است.مقام های فرانسه تایید کرده اند که طراح حملات تروریستی اخیر پاریس کشته شده است.به رغم انتشار برخی گزارش ها از کشته شدن عبدالحمید اباعود طراح حملات تروریستی جمعه شب پاریس در عملیات صبح چهارشنبه پلیس فرانسه، دادستانی پاریس گفت تشخیص هویت کشته شدگان عملیات امروز، نیازمند تحقیقات کارشناسی دقیق است.پارلمان فرانسه روز پنجشنبه درخواست تمدید سه ماهه وضعیت اضطراری اعلام شده در سراسر کشور را به بحث می‌گذارد.پلیس فرانسه برگزاری هر گونه تظاهرات در پاریس و نقاط اطراف آن را تا ۲۲ نوامبر، در راستای وضعیت اضطراری اعلام شده در سراسر کشور، ممنوع اعلام کرد.سازمان امنیتی سوئد روز چهارشنبه اعلام کرد وضعیت احتمال وقوع حمله تروریستی را به سطح شماره چهار از پنج افزایش داده است.فرودگاه کپنهاگ در دانمارک به خاطر وجود یک بسته مشکوک تخلیه شد. فرانسه می گوید هویت تمامی ۱۲۹ قربانی حملات تروریستی پاریس اکنون مشخص شده است.عملیات حمله پلیس به محل اختفای احتمالی طراح حملات تروریستی #پاریس با ۷ بازداشت و دو کشته، پایان یافت.پلیس فرانسه می گوید با وجود مرگ سه نفر و بازداشت پنج نفر، هنوز یک نفر دیگر در محل اختفای طراح حملات #پاریس باقی مانده است.در حمله پلیس فرانسه به محل اختفای طراح حملات تروریستی #پاریس، سه نفر از مظنونان کشته و پنج نفر دستگیر شدند.

گفته می شود "عبدالحمید اباعود" طراح حمله های تروریستی جمعه شب در پاریس در این آپارتمان بود.همزمان با حمله پلیس به محل اختفای طراح عملیات تروریستی #پاریس، پلیس خانه های اطراف را تخلیه کرده است.

​​پلیس فرانسه می گوید دو نفر از مهاجمان دستگیر شده اند. در عملیات پلیس برای دستگیری طراح حملات #پاریس چهار افسر پلیس زخمی شدند.آپارتمان محل سکونت مهاجمان در محاصره پلیس است.

آپارتمان محل پناه مظنونان در محاصره پلیس است.

​​خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع پلیس می گوید عبدالحمید اباعود که رسانه های #فرانسه از او به  عنوان مغز متفکر حملات پاریس یاد می کند، یکی از مهاجمان درمحاصره پلیس در آپارتمان محاصره شده سنت دونی است.در درگیری بامداد چهارشنبه ، سه نفر از مهاجمان کشته شدند. یکی از آنها زنی بود که با استفاده از جلیقه انفجاری عملیات انتحاری کرد.
 رسانه‌های فرانسه از کشته شدن دو نفر از مهاجمان و زخمی شدن دو پلیس در جریان این عملیات خبر می دهند.

شبکه تلویزیونی ای تله فرانسه به نقل از منابع پلیس یکی از مهاجمان کشته شده را زنی می‌داند که پس از قرار گرفتن در محاصره پلیس با استفاده از جلیقه انفجاری دست به عملیات انتحاری زده است.خبرنگار صدای آمریکا در پاریس می گوید پنج روز پس از حملات خونبار جمعه شب گذشته در پاریس، ساعت چهار صبح روز چهارشنبه ۲۷ آبان، تیراندازی پیاپی و صدای انفجار خواب را از چشم ساکنان حومه شمالی پاریس ربود.نیروهای واحد ضد تروریسم و پلیس فرانسه با محاصره آپارتمانی در منطقه سنت دونی، به تبادل آتش با ساکنان این خانه پرداختند. گفته می شود چند نفر از مهاجمان حملات جمعه شب پاریس در آن خانه مخفی شده بودند.نیلوفر پورابراهیم خبرنگار صدای آمریکا در پاریس از تیراندازی و درگیری در شمال پاریس خبر داده است.فرانسه از دوستان اروپایی خود خواست جنگ علیه داعش را گسترش دهند.به نوشته وال استریت ژورنال، پلیس آلمان نیز به دنبال پیدا کردن متهمان حملات تروریستی پاریس است.دادستان بلژیک به شبکه سی ان ان گفت که دست کم سه نفر از افرادی که گفته می شود با حملات پاریس در ارتباط بودند، از قبل برای مقامات بلژیکی شناخته شده بودند. دو نفر از آنها کشته شده اند و یکی نیز فراری است.رئیس سازمان سیا، اطلاعات مرکزی آمریکا، می گوید خطر حملات گروه حکومت اسلامی موسوم به داعش، تنها محدود به پاریس نخواهد ماند.

جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا

​​پلیس فرانسه در جستجوی اسلام‌گرایان تندرو است. از جمله این عملیات جستجو برای صلاح عبدالسلام، مظنون بلژیکی است. گفته می شود او  تنها عامل حملات پاریس است که زنده مانده، و احتمالا در فرانسه یا بلژیک حضور دارد.برنار کازنوو، وزیر کشور فرانسه گفته، بیش از ۱۱۵ هزار پلیس و سرباز ارتش، برای حفاظت از جان شهروندان فرانسه بسیج شده‌اند.نیروهای امنیتی فرانسه دوشنبه شب، بیش از ۱۲۰ عملیات علیه اشخاص و اماکن مشکوک در این کشور  داشتند.نمایندگان حاضر در نشست عصر دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد، به احترام قربانیان حملات تروریستی در پاریس، بیروت و دیگر نقاط جهان، یک دقیقه سکوت کردند.نماینده فرانسه در سازمان ملل گفت در تلاش برای تعیین تاریخ برگزاری نشست شورای امنیت و ارائه قطعنامه ای درباره مبارزه با تروریسم به این شوراست.میشل اوباما بانوی اول آمریکا، ضمن تسلیت به بازماندگان حملات تروریستی پاریس، گفت این حملات تنها علیه فرانسه نبود، بلکه علیه انسانیت و ارزش های مشترک ما است.جان کری وزیر خارجه ایالات متحده به منظور ابراز همبستگی آمریکا با مردم و دولت فرانسه، عصر روز دوشنبه وارد پاریس شد.فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه در تازه ترین سخنرانی خود اعلام کرد که نیروهای فرانسه برای مبارزه با داعش سه برابر افزایش میابند و دستور اعزام ناو هواپیمابر شارل دوگل به خاورمیانه را داده است.در نشست خبری از آقای اوباما پرسیده شد، آیا قدرت داعش را دست کم گرفتید، اوباما گفت، نه، ما قدرت آنها را کم نگرفتیم و ۶۵ کشور را متحد کرده ایم.آقای اوباما در ترکیه گفت،  با نظارت سازمان ملل، دولت اسد و مخالفان مذاکره خواهند کرد... دیپلماسی ما درحال کار کردن است، ما غیر دوستان، حتی از #ایران و #روسیه هم برای حل بحران #سوریه دعوت به کار کرده ایم.

 رئیس جمهوری آمریکا که برای شرکت در اجلاس گروه ۲۰ در ترکیه به سر می برد، در یک نشست خبری درباره حملات تروریستی پاریس و همچنین بحران سوریه شرکت کرد.با وجود آن که حملات تروریستی جمعه شب در فرانسه گفتگوهای سران کشورهای شرکت کننده در نشست گروه ۲۰ در آنتالیای ترکیه را تحت الشعاع قرار داد، اما به نظر می‌رسد این حملات امیدها برای اقدامات گسترده جهانی علیه گروه افراطی داعش افزایش یافته است.اولاند در مقابل نمايندگان مجلس ملى وسناى فرانسه درورساى سخنرانى مى كند.اين دومين سخنرانى يك رييس جمهوري فرانسه دركنگره طى بيش از صد سال است.پلیس فرانسه برای فردی که احتمال می دهد یکی از مهاجمان حملات پاریس است حکم جلب بین المللی صادر کرد و عکس و مشخصات او را منتشر کرد. او "صلاح عبدالسلام" نام دارد ، ۲۶ ساله و متولد بلژیک است.

 

 دقایقی پیش برگزاری مراسم یادبود و ادای احترام به قربانیان حمله های هماهنگ تروریستی شامگاه جمعه در پاریس در کلیسای جامع نتردام این شهر آغاز شد.پس از کشف پاسپورت سوری در کنار جسد یکی از مهاجمان پاریس،اورسولا وُندرلین، وزیر دفاع آلمان روز یکشنبه گفت ربط دادن بحران پناهجویان اروپا به تهدید تروریسم اشتباه است.اوباما: آمریکا با فرانسه برای مجازات عاملان حملات پاریس همکاری می کند

http://ir.voanews.com/content/us-g20/3058786.htmlمایک هاکابی ، کاندیدای جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا از باراک اوباما خواسته است معامله اتمی با ایران را در پی حملات پاریس فسخ کند.

http://ir.voanews.com/content/huckabee-obama-iran-/3058266.htmlکارشناسان فرانسوی می گویند حملات شامگاه جمعه در پاریس توسط یک هسته کوچک افراطی در بروکسل سازماندهی شده بود.به دنبال حملات مرگبار پاریس کیهان تیتر زد: سگ هار پاچه صاحبانش را گرفت

به دنبال حملات پاریس لوران فابیوس وزیر خارجه و میشل ساپین وزیر امور مالی فرانسه به نمایندگی از فرانسوا اولاند رئیس جمهوری این کشور به اجلاس جی-20 در ترکیه می روند.شهروندان فرانسه با شمع و گل به قربانیان حملات هماهنگ شامگاه جمعه در پاریس ادای احترام کردند

 

 

​​دست کم دو آمریکایی اهل ایالت کالیفرنیا در حملات پاریس جان باخته اند.پلیس بلژیک مردی را که اتومبیل مورد استفاده مهاجمان پاریس را کرایه کرده بود بازداشت کرده است. اتومبیل در اطراف سالن کنسرت محل حمله پارک شده بود و مدارک مربوط به کرایه در داخل اتومبیل کشف شد.دادستان پاریس: هفت "تروریست" در حملات پاریس کشته شده اند. شمار کشته ها با توجه به مجروحانی که حالشان وخیم است احتمالا بیشتر خواهد شد.دو تونسی، یک ترکیه ای، دست کم یک آمریکایی و یک بریتانیایی و یک بلژیکی در میان کشته شدگان پاریس شناسایی شدند.سه تیم هماهنگ مسئول حملات تروریستی پاریس هستند. شش حمله تقریبا همزمان در پاریس در شامگاه جمعه 129 نفر را به کشتن داد و 350 نفر را مجروح کرد.وزارت خارجه آمریکا می گوید واشنگتن از نزدیک با مقامات فرانسوی همکاری می کند تا قربانیان آمریکایی حملات پاریس را شناسایی کند.

 دولت لهستان گفت به دنبال حملات پاریس مهاجران بیشتری را بدون تضمین امنیتی نمی پذیردبنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت اطلاعات مرتبط با مهاجمان حملات پاریس را در اختیار فرانسه گذاشته است.در سالن کنسرت باتاکلان پاریس هنگام حمله مهاجمان چه گذشت؟ این ویدئو از پشت بامی در مقابل سالن کنسرت گرفته شده است.

 گالری عکس: #پاریس در بهت و حیرت و غم؛ همبستگی از تهران تا سیدنی

 

شعار "من پاریس هستم" در کنار شمع و گل به نشان همدردی با قربانیان حملات تروریستی پاریس -14 نوامبر- استراسبورگ  

​​یکی از مهاجمان به سالن کنسرت باتاکلان شهروند فرانسه و ساکن حومه کُرکُران در جنوب #پاریس بود. او در نزدیکی محل سکونت "امدی کولیبالی" زندگی می کرد. کولیبالی در حمله ماه ژانویه به نشریه شارلی ابدو مشارکت داشت و همان کسی است چهار نفر را در سوپرمارکت یهودی کشت و به ضرب گلوله پلیس فرانسه کشته شد. شماری از شهروندان ایرانی مقابل سفارت فرانسه در تهران حاضر شده و با شمع و گل به قربانیان حملات #پاریس ادای احترام کردند.

مقابل سفارت فرانسه در تهران

​​جان کری وزیر خارجه آمریکا: همه چیز حاکی است داعش حملات #پاریس را انجام داده استمعاون وزارت پلیس یونان: یکی از مهاجمان #پاریس که پاسپورت سوریه ای اش کنار جسد او کشف شد، سوم اکتبر همراه موج مهاجران از جزیره لروس یونان وارد اروپا شده بود. سه مهاجم دیگر از محله "مولنبیک" در حومه بروکسل به پاریس رفته بودند. پلیس بلژیک می گوید یک نفر را در این ارتباط بازداشت کرده است.

 بشار اسد رئیس جمهوری سوریه: سیاست "اشتباه" فرانسه در خاورمیانه بخشی از علت حملات #پاریس استخبرگزاری #فرانسه در آخرین خبر اعلام کرد که تعداد مجروحان حملات #پاریس به ۳۰۰ نفر رسید که حال ۸۰ نفر آنها وخیم گزارش شده است. به دنبال دریافت پیام توییتری تهدید آمیز هواپیمای عازم #پاریس در فرودگاه آمستردام ماند و مسافران  هواپیمای فرانسوی را تخلیه کردند.

 نخست وزیر بریتانیا خواستار جلسه ای برای واکنش به حملات  شد.در حالی داعش مسوولیت حملات به پاریس را پذیرفته که فرانسه از سال گذشته به ائتلاف بین المللی علیه داعش در عراق پیوسته بود و اوایل مهر ماه  اعلام کرد دور حملات هوایی علیه مواضع داعش در سوریه را آغاز کرده است.سفارت ایران در فرانسه اعلام کرد که هیچ ایرانی یا فرانسوی ایرانی تبار در میان کشته شدگان حوادث تروریستی پاریس نبوده است.حسن روحانی نیز در تماسی تلفنی با ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا، با اشاره به حوادث تروریستی در پاریس و ضرورت یکپارچگی و تمرکز بر مبارزه با تروریسم، ابراز امیدواری کرد سفر به رم با توجه به هماهنگی های وزرای خارجه دو کشور به زمان مناسب تری موکول شود.به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، صبح شنبه ۲۳ آبان اعلام کرد که سفر رئیس جمهوری ایران به ایتالیا، واتیکان و فرانسه که قرار بود روز شنبه آغاز شود به خاطر حملات تروریستی پاریس لغو شده است.سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ایتالیا و فرانسه، به دنبال حملات تروریستی جمعه شب در پاریس لغو شد."دولت اسلامی" یا داعش مسئولیت حملات #پاریس را برعهده گرفته است. در این حملات بیش از ۱۲ نفر تاکنون کشته شده اند.به گزارش نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار صدای آمریکا در پاریس، در این حملات بیش از ۱۸۰ نفر زخمی شده اند که ۹۹ نفر از آنها با مرگ دست و پنجه نرم می کنند.در پی حملات #پاریس، گروه موسیقی یو ۲ کنسرت اش در پاریس را لغو کردبیل مائر، مجری و شخصیت تلویزیونی آمریکا می گوید دلیل حملات تروریستی #پاریس،‌ بمباران #داعش توسط غرب است.جدال کلامی دانلد ترامپ و سفیر فرانسه در آمریکا هم جالب است. ترامپ نامزد نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که مدافع حمل سلاح است، در واکنش به حملات  نوشت: عجیب نیست که در جاییکه سخت ترین قوانین حمل سلاح جهان را دارد،‌ این تراژدی روی می دهد؟
سفیر فرانسه در آمریکا هم در واکنش به ترامپ نوشت این پیام عاری از شرافت انسانی و تنفر برانگیز است. لاشخور. نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کم و بیش نسبت به حملات #پاریس واکنش نشان داده اند. از جمله هیلاری #کلینتون که نوشته است: حتی در تاریک ترین شب، پاریس شهر روشنایی باقی مانده است.هنوز رقم دقیقه کشته های حملات #پاریس مشخص نیست بخصوص که خبرگزاری #فرانسه می گوید از میان حدود ۲۰۰ نفر زخمی، حال ۸۰ نفر وخیم گزارش شده است.خبرنگار صدای آمریکا در پاریس:‌ مهاجمان در سالن باتاکلان حمام خون راه انداختند

​​پلیس #فرانسه اعلام کرد که باور دارد همه مهاجمان کشته شده اند. هنوز هویت و انگیزه عوامل حملات مرگبار #پاریس اعلام نشده است.درپی حملات جمعه شب در پاریس، وزارت امنیت داخلی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد هیچ تهدیدی متوجه آمریکا نیست و تنها در برخی شهرها مثل نیویورک اقدامات احتیاطی صورت گرفته است.نیلوفر پورابراهیم خبرنگار صدای آمریکا در پاریس می گوید فردا در پاریس تاسیسات شهری، مدارس، موزه‌ها، بازارها و ... تعطیل خواهد بود.آسوشیتدپرس به نقل از پلیس فرانسه می گوید سه نفر از چهارنفری که به سالن کنسرت باتاکلان حمله کردند، به هنگام حمله پلیس جلیقه های انتحاری شان را منفجر کردند.نیویورک تایمز گزارش داد حملات جمعه شب #پاریس، دومین تعداد کشته در بین شهرهای کشورهای غربی بعد از حادثه یازده سپتامبر ۲۰۰۱ را داشته است.روزنامه های فرانسه به حملات مرگبار جمعه شب واکنش نشان دادند.

فیگارو در صفحه اول خود نوشت "جنگ در وسط پاریس"

روزنامه فیگار یک روز بعد از حملات مرگبار در پاریس

​​دادستان #پاریس می گوید ممکن است پنج نفر از مهاجمان نیز کشته شده باشند.هنوز خبر تایید شده ای از انگیزه و عاملان حملات مرگبار #پاریس منتشر نشده اما شاهدان عینی که نجات یافته اند می گویند مهاجمان درباره حضور #فرانسه در #سوریه سخن گفته اند. برخی گروگانها با خوابیدن بین صندلی های سالن #باتاکلان از مرگ نجات یافتند.یک شهروند نیویورکی این عکس را از ساختمان بلند شهر نیویورک گرفته که نورپردازی اش را برای همراهی با وقایع جمعه پاریس، به رنگ پرچم فرانسه درآورده است: او نوشته، مرسی نیویورک.

رنگ ساختمان "امپایر استیت" به رنگ پرچم فرانسه در آمد.

​​قرار است آقای #روحانی در اولین سفر اروپایی روز یکشنبه به #پاریس سفر کند. هنوز #تهران درباره این سفر یا تغییر آن خبری نداده است."عقابهای مرگ" نام گروه موسیقی آمریکایی بود که در سالن کنسرت درحال اجرای برنامه بود. این گروه در فیس بوک خود نوشت که آنها در تلاش برای امنیت خود و گروه شان هستند.در سالن کنسرت #باتاکلان، یک گروه آمریکایی موسیقی متال در حال اجرای موسیقی بود. گروگانگیری ها در پی حمله پلیس، ۱۱۸ گروگان را کشتند.فرانسوا #اولاند که به محل سالن کنسرت #باتاکلان رفته، می گوید، تروریست ها به #فرانسه اعلام جنگ کرده انددقایقی پیش جان #کری درباره وقایع #پاریس در حساب توییتر خود نوشت آمریکا از مردم #فرانسه به هر طریقی و هر طور که بتواند حمایت می کند برای اینکه آزادی، برابری و برادری برقرار بماند.

این شعار انقلاب فرانسه در بیش از دویست سال پیش است. آقای کری به دو زبان انگلیسی و فرانسوی نوشته است.جانشین شهردار #پاریس می گوید ۱۱۸ نفر توسط گروگانگیرها در سالن کنسرت #باتاکلان کشته شدند و ۴۰ نفر هم در حملات مرگبار دیگر به قتل رسیدند. آمار رسمی قربانیان تا این لحظه ۱۵۸ نفر است.خبرگزاری #فرانسه اعلام کرد #اولاند رییس جمهوری فرانسه برای شرکت در نشست گروه اقتصادی بیست به آنتالیای ترکیه نخواهد رفت.فضای عجیبی در #پاریس حاکم است. پلیس فرانسه اعلام کرده که رفت و آمد در تمام بزرگراه ها فعلا متوقف شده است. از سوی دیگر، دولت #فرانسه وضعیت فوق العاده اعلام کرده و مرزها را بسته است.گاردین خبر داد تعداد کشته های حملات مرگبار #پاریس در جمعه شب، به عدد ۱۴۰ نفر رسید.

بیشتر کشته شدگان در پی حمله پلیس به سالن کنسرت #باتاکان توسط گروگانگیران به قتل رسیدند.خبرنگار صدای آمریکا در پاریس می گوید خشم عصبانيت، غم و استيصال. حال مردم عادى، پليس و خبرنگاران در أطراف ‫#‏باتاكلان‬ قابل توصيف نيست.قرار است ماه دسامبر اجلاس سران کشورها برای بررسی تغییرات اقلیمی زمین برگزار شود. با توجه به وقایع جمعه شب #پاریس، برخی خبرنگاران رسانه ها نسبت به امنیت این نشست در هفته های آینده ابراز تردید کرده اند.آژانس خبری فرانسه و اسکای نیوز تایید کرده اند که در حمله پلیس به سالن کنسرت #باتاکان بیش از یکصد نفر از گروگانها کشته شده اند.نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار صدای آمریکا می گوید خبرهايى تاييد نشده مبنى بر پايان گروگانگيرى در سالن کنسرت #باتاكلن‬ با هشتاد تا صد كشته به گوش مى رسد.هنوز مشخص نیست چند نفر در سالن کنسرت #‏باتاكلان کشته شده اند. پلیس می گوید دو گروگانگیر کشته شده اند. حدود صد نفر در این سالن گروگان گرفته شده بودند.رسانه ها خبر داده اند که پلیس با حمله به سالن كنسرت ‫#‏باتاكلان به گروگانگیری پایان داده است.

 نیلوفر پورابراهیم می گوید: فرانسوا اولاند و برنارد كزنوو به محل گروگانگيرى در#باتاكلان امدند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه دقایقی پیش گفت ملت فرانسه می داند در رویارویی با هراس چگونه از خود دفاع کند، اراده خود را به کار بگیرد و یک بار دیگر تروریستها را شکست دهد.خبرنگار صدای آمریکا از پاریس می گوید باز هم انفجارى ديگرى شنیده شد.

هنوز مشخص نيست چه بر سر بيش از صد نفرى كه در سالن كنسرت بودند، آمده.

شاهدان عينى مى گويند مهاجمان در سالن كنسرت ‫#‏باتاكلان‬ حمام خون به راه انداخته اند.نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار صدای آمریکا در پاریس می گوید، شاهدان عينى مى گويند مهاجمان در سالن كنسرت ‫#‏باتاكلان‬ حمام خون به راه انداخته اند.شاهدان عینی می گویند پلیس به سالن کنسرتی که دهها نفر در آنجا گروگان گرفته شده اند، حمله کرده است.دبیرکل سازمان ملل متحد حملات پاریس را محکوم کرد و خواستار آزادی گروگانها شد. 

همزمان با تیراندازی و انفجار در پاریس، اعلام شد تعدادی در تئاتر باتاکان گروگان گرفته شده اند.

بان کی مون ابراز اطمینان کرد که مقامهای فرانسوی همه تلاش شان را برای اجرای عدالت انجام دهند.به گزارش شبکه تلویزیونی ان.بی.سی، آژانس امنیت ملی ایالات متحده در پی وقوع حوادث جمعه شب پاریس اعلام کرد آمریکا در حال حاضر با هیچ تهدید معتبری روبرو نیست.باراک اوباما که در حضور خبرنگاران در کاخ سفید سخن می‌گفت، با بیان این که پاریس جایگاه ویژه ای در سیر تکامل بشری داشته است، گفت تعهد مردم فرانسه به زندگی، به آزادی، و به شادی، نه تنها ارزش جامعه فرانسه است، بلکه ارزشی برای همه جوامع بشری است. اوباما در واکنش به حوادث پاریس: آمریکا در کنار فرانسه ایستاده است

اندکی پس از انتشار اخبار مربوط به انفجار، گروگانگیری و تیراندازی در پایتخت فرانسه که منجر به کشته شدن ده‌ها نفر شده است، رئیس جمهوری ایالات متحده، ضمن ابراز تاسف از وقوع این حوادث گفت فرانسه همپیمان دیرینه آمریکا است و ما در کنار مردم و دولت فرانسه ایستاده ایم.هنوز مشخص نیست آیا این حوادث هماهنگ شده بوده‌اند و ارتباطی بین آنها وجود دارد یا خیر. مسئولیت این حوادث را هنوز هیچ شخص یا گروهی به عهده نگرفته است؛ اما یک منبع آگاه در امور تروریسم، گفته است با توجه به الگوی حملات، احتمال دخالت گروه القاعده در این حملات مطرح است.همزمان صدای دو انفجار در خارج از یک استادیوم ورزشی در شمال پاریس – که محل برگزاری دیدار دوستانه تیم‌های فوتبال آلمان و فرانسه بود – شنیده شد. از علت این انفجارها و تعداد قربانیان آنها خبری منتشر نشده است.​​به گزارش رسانه های فرانسوی، حدود ۱۰۰ نفر در داخل سالن تئاتر به گروگان گرفته شده اند، و با وجود اعزام نیروهای امنیتی، این گروگانگیری همچنان در جریان است.در حادثه ای دیگر، به دنبال گروگانگیری در سالن یک تئاتر در نقطه دیگری در مرکز  پایتخت، تیراندازی به وقوع پیوست که به گفته یک مقام دیگر پلیس فرانسه تاکنون ۱۵ قربانی داده است.یک مورد تیراندازی در اطراف رستورانی در منطقه ۱۰ در شمال شرق پاریس رخ داد، و یک مقام پلیس تعداد قربانیان این حادثه را تاکنون ۱۱ نفر گزارش کرده است.

گروههای امدادی برای کمک به مجروحان آمده اند.

​​در ساعات پایانی جمعه به وقت محلی دو انفجار، تیراندازی و گروگانگیری در سه نقطه متفاوت پاریس به وقوع پیوست، که بنابر گزارش ها تاکنون دست کم ۶۰ کشته بر جای گذاشته است.