بنی گنتس (چپ) و بنیامین نتانیاهو

انتخابات پارلمانی روز سه شنبه ۲۰ فروردین در کشور اسرائیل برگزار شد.

شمارش آرا در اسرائیل شاید تا جمعه طول بکشد اما در روزهای قبل از آن احتمالا مشخص می‌شود کدام نامزد از سوی رئیس جمهوری مامور تشکیل کابینه خواهد شد.

بنی گنتس (چپ) و بنیامین نتانیاهو

​​

پخش زنده وبلاگ این انتخابات در اینجا پایان می‌یابد و شما می توانید نتایج و جزئیات تشکیل دولت جدید آمریکا را از سایت صدای آمریکا دنبال کنید:در اسرائیل تاکنون هیچ حزبی اکثریت کامل را نداشته و هر بار، احزاب با ائتلاف دولت تشکیل داده اند. با اینکه پیش بینی می شود ائتلاف بنی گانتس کرسی بیشتری از حزب لیکود نتانیاهو کسب کند اما شانس نتانیاهو برای ائتلاف با احزاب راستی برای تشکیل دولت بیشتر است.

​​​​بنی گنتس ۵۹ ساله، سابه فرمانده ستاد کل فرماندهی ارتش اسرائیل را دارد.

​​همزمان با اعلام پیروزی بنیامین نتانیاهو، «بنی گانتس» رقیب او نیز اعلام پیروزی کرد.

پیشتر شبکه آی ۲۴ پیش بینی کرد که ائتلاف آبی و سفید به رهبری گانتس بتواند ۳۳ کرسی در پارلمان را کسب کند و سهم لیکود حزب نتانیاهو ۲۷ کرسی است.

آقای گانتس می گوید با توجه به نتایج، «رووین ریولین» رئیس جمهوری اسرائیل باید از او بخواهد دولت تشکیل دهد.

هنوز نتایج انتخابات نهایی نشده است.

 ​​

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در انتخابات روز سه شنبه برای احزاب جناح راست، اعلام پیروزی کرد.

اقدام او در پی انتشار برخی از نظرسنجی های پس از رای گیری صورت می گیرد.

برخی نظرسنجی ها حاکی از آن است که حزب لیکود و حزب «آبی و سفید» در رقابتی نزدیک هستند اما در مجموع، ائتلاف احزاب راست، حضور قوی تری در پارلمان خواهد داشت.این زن جوان اسرائیلی با سگ هایش در رای گیری شرکت کرده است. 

​​نظرسنجی های اولیه پس از انتخابات از رقابت بسیار نزدیک حزب لیکود و حزب «آبی و سفید» حکایت دارد.

طبق نظرسنجی «کان» حزب آبی و سفید با یک کرسی بیشتر، (۳۷ در برابر ۳۶) از حزب لیکود که حامی نتانیاهو است، جلوتر است.

اما ائتلاف جناح راست، طبق این نظرسنجی از ائتلاف «چپ میانه» قوی تر است و ترکیب کرسی ها طبق این نظر سنجی، ۶۴ در برابر ۵۶، به نفع جناح راست است.

نظرسنجی کانال ۱۳ نیز نشان می دهد دو حزب لیکود و حزب آبی و سفید هر یک ۳۶ کرسی خواهند داشت.آرشو

​​انتخابات اسرائیل به پایان خود نزدیک می شود.

ساعت ۱۰ شب به وقت محلی مراکز اخذ رای بسته می شود.

بر اساس گزارش ها، حزب لیکود و احزاب دیگر به شدت تلاش دارند کسانی که تا کنون در انتخابات شرکت نکرده اند، به پای صندوق های رای بروند.آرشیو

​​گزارش شده بنی گنتس، رقیب بنیامین نتانیاهو و رهبر حزب «آبی و سفید» به خانه می رود تا شاهد نظرسنجی های پس از رای گیری ها باشد.

او سپس در یک رویداد ویژه نظارت بر انتخابات در تل آویو شرکت می کند.

بنی گنتس که شب درازی را پیش رو دارد، در تصاویر شبکه ۱۲ اسرائیل خسته در خودروی خود نشان داده شد.پوستر انتخاباتی بنیامین نتانیاهو در تل آویو

​​حزب لیکود ، حامی بنیامین نتانیاهو، در نظر دارد رویداد پس از انتخابات خود را در یک سالن در شهر تل آویو برگزار کند.

به نوشته تایمز اسرائیل، این رویداد قرار است ساعت یازده شب به وقت محلی برگزار شود.

مراکز اخذ رای قرار است ساعت ۱۰ شب بسته شود.یک زن عرب در حال رای دادن در انتخابات اسرائیل. عرب ها اقلیتی در حدود ده نماینده در کنست، یا پارلمان اسرائیل دارند. 

​​مسجدها در اسرائیل از اعراب اسرائیلی خواستند در انتخابات شرکت کنند.

شبکه ۱۲ اسرائیل این خبر را در حالی گزارش داد که برخی پیش بینی می کنند یک نرخ تاریخی پایین مشارکت از سوی اعراب اسرائیلی رقم بخورد.​​نرخ مشارکت نظامیان اسرائیلی در انتخابات سراسری اسرائیل تا ساعت ۶ بعد از ظهر به حدود ۵۹ درصد رسیده است.

آمار داده شده ارتش اسرائیل به نسبت انتخابات گذشته ۲ درصد افزایش یافته است.

در همین حال، ۱۷هزار افسر پلیس نیز وظیفه برقراری امنیت در حدود ۱۰هزار مرکز اخذ رای را برعهده دارند. 

​​​نرخ مشارکت در انتخابات اسرائیل تا ساعت ۴ بعد از ظهر به وقت محلی به ۴۲.۸ درصد رسید.

کمیته مرکزی انتخابات اسرائیل این آمار را گزارش کرده است.

نرخ مشارکت در سال ۲۰۱۵ در این ساعت ۴۵.۴ درصد بود.

​​​آرشیو

​​بنی گانتس، رئیس حزب «آبی و سفید» و رقیب اصلی بنیامین نتانیاهو در انتخابات، حزب لیکود را به دروغگویی متهم کرد و از حامیانش خواست به مراکز رای گیری بروند.

پیشتر ادعاهایی مبنی بر خرابکاری در مراکز اخذ رای توسط حزب «آبی و سفید» منتشر شده بود.

بنی گانتس گفت «ما باید تلاش سخت تری کنیم. لیکود دروغ می گوید.»

او با انتشار پیامی ویدیویی گفت «آمار ما خوب است، اما به اندازه کافی خوب نیست» که در انتخابات برنده شویم.​​رئیس کمیته مرکزی انتخابات اسرائیل به حزب مذهب‌گرای «شاس» دستور داد از توزیع جعبه های شمع خودداری کند.

هدیه دادن به رای دهندگان طبق قوانین انتخابات اسرائیل ممنوع است.

رئیس کمیته مرکزی انتخابات اسرائیل از شاس خواسته است در این مورد توضیح دهد. شاس حمایت خود را از بنیامین نتانیاهو اعلام داشته است.​​یک ائتلاف حزبی در اسرائیل می گوید که میزان مشارکت جامعه عرب اسرائیل تا ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر تنها ۱۵ درصد بوده است.

به نوشته تایمز اسرائیل، یک سخنگوی ائتلاف دو حزب با اسامی الحركه العربية للتغيير و الجبهه الديمقراطيه للسلام والمساواه (هدش) می گوید که این آمار بر اساس اطلاعات گردآوری شده از سوی ستاد مرکزی آن است.

حزب هدش، سوسیالیست است و بر همکاری اعراب و یهودیان تاکید دارد و دیگری نیز صرفا یک شاخه سیاسی عربی به شمار می رود.  سخنگوی ائتلاف گفته است که انتظار می رود میزان مشارکت در ساعات پایانی انتخابات افزایش یابد. 

​​کارشناسان انتخابات در اسرائیل به رسانه ها می گویند که ظاهرا نرخ مشارکت در شهرهای عرب نشین به شدت کاهش یافته است.

به نوشته روزنامه تایمز اسرائیل، کامیل فوشز یکی از کارشناسان گفته است چنین نرخ مشارکتی قبلا مشاهده نشده است.

حوزه های رای گیری ساعت ۱۰ شب به وقت محلی بسته می شود و برخی می گویند که اعراب اسرائیلی ممکن است در ساعت های پایانی، مشارک خود را افزایش دهند.​​حدود ۱۵۰ هزار نفر از اسرائیلی ها در روز انتخابات از «پارک های ملی» این کشور دیدن کردند.

روز انتخابات در اسرائیل، یک تعطیلی رسمی است.

پیشتر در همین روز بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از مردم این کشور در سواحل نتانیا خواسته بود که شنا را رها کنند و به حزب او رای دهند.

 ​​بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از مردمی که برای شنا به سواحل رفته اند خواست آب را رها کنند و به لیکود رای دهند.

او این سخنان را در یک منطقه ساحلی شهر نتانیا گفت. طبق بیانیه حزب لیکود، نتانیاهو به مردم گفت اگر چنین نکنند «فردا صبح که بیدار بشوید می بینید یائیر لاپید، نخست وزیر یک دولت چپگرا شده است.»

او در ادامه گفت: «ساحل را رها کنید، از خانه‌هایتان بیرون بروید، و بیایید به لیکود رای دهید.»​​کمیته مرکزی انتخابات اسرائیل نرخ مشارکت در انتخابات را ۳۵.۸ درصد تا ساعت ۲ بعد از ظهر اعلام کرد.

این آمار، نزدیک به نرخ مشارکت در انتخابات در سال ۲۰۱۵ در این ساعت است که ۳۶.۶ درصد گزارش شده بود.

انتخابات در اسرائیل معمولا نرخ مشارکت بالایی دارد و روز انتخابات نیز تعطیل است. در انتخابات سال ۲۰۱۵ میزان مشارکت ۷۲ درصد بود.​​
انتخابات پارلمانی اسرائیل امروز سه‌شنبه ۲۰ فروردین ماه در حال برگزاری است. در کشور حدود نه میلیون نفری، بیش از شش میلیون و ۳۰۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند. سن رای دادن در این انتخابات حداقل ۱۸ سال است.

رقابت بر سر تمامی ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل جریان خواهد داشت. در مجموع ۴۰ حزب با هم رقابت می‌کنند و حزب دارای اکثریت مطلق یا ائتلافی از احزاب نخست وزیر را معرفی می‌کند.

انتخابات پارلمانی هر چهارسال در مهرماه برگزار می شود اما وقتی وزرای دولت اسرائیل چند ماه پیش استعفا دادند، نتانیاهو پذیرفت انتخابات را زودتر برگزار کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر فعلی اسرائیل، از جمله مدعیان اصلی پیروزی در انتخابات است. رقیب اصلی او در این انتخابات بنی گانتز، رئیس ائتلاف آبی و سفید است. 

به نوشته آسوشیتدپرس، نتانیاهو سعی کرده است رقیب خود را ضعیف و بی تجربه نشان دهد. بنی گانتز، رقیب اصلی نتانیاهو، نیز سعی کرده روی تحقیقات مربوط به فساد در مورد نتانیاهو تمرکز کند، که هر گونه خلافی را انکار کرده است.
 ​​

براساس گزارش‌ها، میزان حضور شهروندان عرب اسرائیلی در انتخابات پارلمانی این کشور پایین است. 

تایمز اسرائیل به نقل از بنیاد غیردولتی آبراهام نوشت که براساس نظرسنجی‌ها ۵۱.۲ درصد شهروندان عرب اسرائیل در انتخابات پارلمانی امروز شرکت خواهند کرد.در انتخابات سال ۲۰۱۵ این میزان ۶۳.۷ درصد بود.

برخی شهروندان عرب به گزارش‌گران گفته‌اند که گمان نمی‌کنند رای دادن آن‌ها تغییری در وضعیت زندگی‌شان ایجاد کند. 
 ​​

براساس گزارش‌های منتشر شده، ۲۴.۸ درصد واجدین شرایط رای دادن، تا ساعت ۱۲ ظهر روز سه شنبه ۲۰ فروردین در انتخابات پارلمانی اسرائیل شرکت کرده‌اند. 

به گزارش هاآرتص، این میزان اندکی از تعداد شرکت‌کنندگان در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۵ اسرائیل کمتر است. 

گزارش شده در شهر عرب‌نشین بقاع غربی تاکنون تنها ۱۲ درصد رای‌دهندگان پای صندوق‌های رای حاضر شده‌اند. 

پیشتر گزارش شده بود که تعداد زیادی از شهروندان عرب اسرائیل قصد حضور در انتخابات را ندارند. براساس برخی آمارها، دست‌کم ۵۰ درصد شهروندان عرب اسرائیل در انتخابات رای نخواهند داد. 
 ​​

آوی گابای، رهبر حزب کارگر اسرائیل، گفت آن‌چه در انتخابات پارلمانی روز سه‌شنبه این کشور رخ خواهد داد، تغییر نظر رای‌دهندگان از حزب لیکود بنیامین نتانیاهو به سمت احزاب چپ میانه‌رو برای تغییر در سیاست‌های این کشور است. 

به گزارش جروزالم پست،‌گابای همراه مادر خود در یک حوزه رای‌گیری در شهر اورشلیم حضور پیدا کرد و رای خود را به صندوق انداخت. 

گابای از رای‌‌دهندگان خواست تبلیغات بنی گانتز را نادیده بگیرند و اضافه کرد: «هیچ‌کس از بابت این‌که با تکیه بر قلبش رای دهد، پیشیمان نمی‌شود.»
 ​​

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، از شانس‌های اصلی پیروزی در انتخابات پارلمانی اسرائیل است. 

موفقیت‌های اخیر در عرصه بین‌المللی، باعث افزایش شانس پیروزی او در انتخابات شده است. از جمله می‌توان به انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به اورشلیم، به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل در بلند‌ی‌های جولان از سوی آمریکا و در نهایت قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی از سوی وزارت خارجه ایالات متحده اشاره کرد. 

نتانیاهو در جریان تبلیغات انتخاباتی، تصویری از خود در کنار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده منتشر کرده بود. 

نخست‌وزیر فعلی اسرائیل که از سال ۲۰۰۹ تاکنون عهده‌دار این سمت بوده است، با ارائه تصویری از گنتس به عنوان یک چپ‌گرای بی تجربه، در پی دستیابی به پنجمین دوره نخست وزیری خود است.
 ​​

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و رهبر حزب لیکود، رای خود را در شهر اورشلیم به صندوق انداخت. 

نخست‌وزیر اسرائیل، رای دادن را امری «مقدس» و لازمه دموکراسی توصیف کرد. او از حامیان خود خواست «انتخاب درست» را انجام دهند.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «کارهای زیادی برای انجام دادن داریم، باید اقتصاد کشورمان را تقویت کنیم و توسعه دهیم.» او همچنین به شهروندان اسرائیل هشدار داد که اگر امروز پای صندوق‌های رای نروند، شاهد آن خواهند بود که «لپید نخست‌وزیر بعدی‌تان خواهد بود.»
 ​​
شبکه ۱۳ اسرائیل گزارش کرد نیروهای پلیس این کشور در حوزه‌های رای‌گیری شهرهای مختلف عرب‌نشین این کشور دوربین‌هایی کشف کرده‌اند که از سوی ناظران انتخابات حزب لیکود کار گذاشته شده بود. 

به گزارش تایمز اسرائیل، این دوربین‌ها در حوزه‌‌های انتخاباتی شهرهایی چون ساخنین، مجد الکروم، تامارا و نازارت کشف شده است. گفته می‌شود بیش از هزار دوربین در حوزه‌های رای‌گیری مختلف جمع‌آوری و ضبط شده‌اند.

پلیس این دوربین‌ها را جمع‌آوری کرده، اما به ناظران انتخابات اجازه داده است که کار خود را ادامه دهند. فرماندهان پلیس در حال حاضر در انتظار دستور رئیس کمیته مرکزی انتخابات برای اقدام در این زمینه هستند. 
 عکس از آرشیو

​​

روون ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل با حضور در یک محل رای‌گیری، رای خود را به صندوق انداخت. ریولین پس از رای دادن گفت این مردم اسرائیل هستند که تصمیم می‌گیرند دولت و نخست‌وزیر بعدی چه کسی است. 

ریولین گفت: «برای جاری شدن تصمیم مردم، باید تصمیم مهمی درباره آینده دولت اسرائیل بگیرید. امروز باید همه ما رای دهیم، گرچه شاید گاهی این کار سخت باشد.»
 عکس از آرشیو

​​

ایمن عوده، از نمایندگان عرب عضو پارلمان اسرائیل و رهبر حزب حداش، در حیفا رای خود را به صندوق انداخت. یکی از تابلوهای تبلیغاتی حزب او با یک گرافیتی به زبان عبری تخریب و روی آن نوشته شده بود: «مرگ بر عرب‌ها.»

عوده از شهروندان عرب اسرائیل خواست در انتخابات حاضر شده و رای دهند. عوده گفت: «ما برای آینده بهتر و انتخاب جایگزین برای حکومت افراطی و نژادپرستی که در دهه گذشته حاکم بوده، رای می‌‌دهیم.»
 ینی گانتس، رهبر ائتلاف آبی و سفید، که رقیب اصلی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر فعلی اسرائیل در انتخابات است، با حضور در یک مرکز رای‌‌گیری در روش‌هائین رای خود را به صندوق انداخت.

گانتس ائتلاف «آبی و سفید» را به همراه رهبر حزب میانه «آینده آنجاست»، و با یکی دیگر از ژنرال‌های بازنشسته ارتش و موشه یعلون وزیر سابق دفاع تشکیل داد.

​​​​رقابت اصلی در انتخابات امروز بین حزب لیکود به رهبری نتانیاهو و ائتلاف «آبی و سفید» به رهبری گانتس است. حزب لیکود در انتخابات گذشته سی کرسی پارلمان را به دست آورد.

گانتس ائتلاف «آبی و سفید» را به همراه رهبر حزب میانه «آینده آنجاست»،  و با یکی دیگر از ژنرال‌های بازنشسته ارتش و موشه یعلون وزیر سابق دفاع تشکیل داد.

 

 گزارش تلویزیونی- مایکل لیپین خبرنگار صدای آمریکا از حواشی انتخابات اسرائیل می‌گوید:

​​ 

بنی گنتس ۵۹ ساله، سابه فرمانده ستاد کل فرماندهی ارتش اسرائیل را دارد.

اما رقیب بنیامین نتانیاهو یک نظامی تازه وارد به سیاست است. «بنی گنتس» ۵۹ ساله، فرمانده ستاد کل فرماندهی ارتش اسرائیل​​ بود. او در رشته های تاریخ و علوم سیاسی درس خوانده و ده سال پیش، وابسته نظامی در سفارت اسرائیل در آمریکا بود. 

او که در یک خانواده کشاورز بزرگ شد، فرزند یکی از بازماندگان هولوکاست است.

 بنیامین نتانیاهو، ۶۹ ساله، سه دوره متوالی پیروز انتخابات بوده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر فعلی اسرائیل خوشبین است که بتواند بعد از سه دوره، برای چهارمین بار پشت سرهم نخست وزیر شود. او یکبار هم در دهه نود نخست وزیر بود. اگر آقای نتانیاهو پیروز شود، رکورد «دیوید بن گوریون» را با پنج دوره نخست وزیری بشکند.

 در اسرائیل برای کسب کرسی در کنست، هر حزبی که بتواند دست‌کم دو درصد آرا را کسب کند، می‌تواند وارد کنست شود.

آرشیو

​​

رهبر حزبی که بتواند ۶۱ کرسی را به دست بیاورد، نخست وزیر می شود اما از تاسیس این کشور در ۱۹۴۸، هرگز حزبی نتوانسته این اکثریت را کسب کند و همیشه دولت با ائتلاف احزاب تشکیل شده است.​​

در کشور حدود نه میلیون نفری اسرائیل، بیش از شش میلیون و ۳۰۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند. سن رای دادن در این انتخابات حداقل ۱۸ سال است.رقابت بر سر تمامی ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل جریان خواهد داشت. در مجموع ۴۰ حزب با هم رقابت می کنند.

حزب دارای اکثریت مطلق یا ائتلافی از احزاب نخست وزیر را معرفی می کند.

سخنرانی مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا در پارلمان اسرائیل

​​​​انتخابات پارلمانی روز سه شنبه ۲۰ فروردین در شرایطی برگزار می شود که انتخابات پارلمانی معمولا هر چهارسال در مهرماه است اما وقتی وزرای دولت اسرائیل به خاطر اختلاف با نخست وزیر چند ماه پیش استعفا دادند، نتانیاهو پذیرفت انتخابات را چند ماه زودتر برگزار کند.