انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزار می شود. آخرین خبرهای انتخاباتی را در این صفحه بخوانید

ابراهیم رئیسی، رقیب اصلی آقای روحانی در این انتخابات تاکنون ۱۵ میلیون و ۷۸۶ هزار و ۴۴۹رای کسب کرده است. مصطفی میرسلیم با ۴۷۸ هزار و ۲۱۵رای و مصطفی هاشمی طبا با ۲۱۵هزار و ۴۵۰ رای در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند.

بنا به اعلام وزیر کشور ایران این نتایج از شمارش ۹۷ درصد صندوق های رای بدست آمده است.​​با اعلام رسمی وزیر کشور، حسن روحانی با کسب۲۳ میلیون ۵۴۹ هزار و ۶۱۶ رای از مجموع ۴۱ میلیون و ۲۲۰ هزار و ۱۳۱ رای در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران پیروز است.مصطفی هاشمی طبا اولین کاندیدایی است که به حسن روحانی بابت پیروزی در انتخابات تبریک گفت. پیش از او میرسلیم بدون نام بردن از روحانی به فرد منتخب تبریک گفته بود​​اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری و کاندیدای انصرافی به نفع حسن روحانی، در توییتر خود تلویحا آرای روحانی را ۲۴ میلیون اعلام کرد​​احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور اولین نتایج انتخابات را  ۹ ساعت پس از پایان رای گیری اعلام کرد و گفت که اعلام قطعی آرا تا ساعت ۱۴ به وقت ایران به طول خواهد انجامید. ​​​​​​روزنامه ایران خبر داده ستاد مرکزی حسن روحانی به روسای ستادهای خود در سراسر کشور ابلاغ کرده که اعلام زودهنگام نتایج و برپایی مراسم جشم پیروزی قبل از اعلام رسمی وزارت کشور، خلاف قانون استسردبیر وبسایت امنیتی مشرق نیوز و از حامیان ابراهیم رئیسی در توییتر پیروزی حسن روحانی را تبریک گفته استحمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری ایران توییتی منتشر کرده که صرفا حاوی چند عدد است. در شبکه‌های اجتماعی این توییت به پیروزی حسن روحانی تعبیر شده است.چهار ساعت پس از پایان رای گیری و آغاز شمارش آرا، عیسی فرهادی، فرماندار تهران به خبرگزاری ایسنا گفت که تاکنون شمارش بیش از ۵۰ درصد آرای تهران انجام شده و مابقی شمارش تا صبح به پایان خواهد رسید. وی با اشاره به میزان مشارکت مردم تهران در انتخابات ریاست جمهوری گفت: مردم تهران بالای ۶۰ درصد در انتخابات مشارکت داشته اند.برخی خبرگزاری ها گزارش دادند که نتیجه انتخابات شوراهای شهر و روستا در چند شهر مانند اردکان، دامغان و... مشخص شده است.رئیس ستاد انتخابات استان تهران از مشارکت بیش از ۷۰ درصدی مردم تهران در انتخابات خبر داد. تعدادی از استانها نیز اعلام کردند که میزان مشارکت مردم در انتخابات حدود ۷۰ درصد و بیشتر بوده است. برخی از خبرنگاران از ستاد انتخابات کشور گزارش دادند که تعداد رای‌دهندگان انتخابات ریاست‌جمهوری از ۴۱ میلیون گذشته است. بیش از ۵۶ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن بوده اند.​​غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران که اعلام کرده بود که  حدود یکصد نفر در  شهرهای مختلف استان تهران در ارتباط با تخلفات انتخاباتی از جمله خرید و فروش آرا بازداشت شده‌اند و تحت تعقیب قضایی قرار  گرفته‌اند، در پایان رای گیری به خبرگزاری میزان گفت که بیست نفر دیگر بازداشت شدند.برخی رسانه های حامی حسن روحانی به زیر نویس شبکه خبر مبنی بر پایان رای گیری اعتراض کردند. شبکه خبر در حالیکه هنوز زمان برای رای دادن باقی مانده بود در زیر نویسی اعلام کرد رای گیری پایان یافته. این اقدام انتقاداتی در پی داشت و سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور این خبر صدا و سیما را رد کرد. ​​وحید حقانی، دستیار آیت الله علی خامنه ای به ستاد انتخابات کشور رفت. رفتن او به ستاد انتخابات کشور همزمان با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در این ستاد بود.

 

 عباسعلی کدخدایی، سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری، اعلام کرد که گزارش های تخلفات بسیار است اما پس از بررسیها مشخص شد که برخی از آنها نادرست است. در پی انتشار نامه های رئیس ستاد ابراهیم رئیسی درباره تخلفات متعدد در شعبه های رای گیری، آقای رئیسی به وزارت کشور رفت. او گفت که تمام شدن تعرفه های رای در حالیکه مردم در صف رای گیری هستند نگران کننده است.در ساعات پایانی رای گیری، خبرگزاری های حامی ابراهیم رئیسی گزارش  های مختلفی درباره تخلفات حوزه های رای گیری منتشر کردند.​​​​?? الیوت آبرامز: #انتخابات ایران آزاد نیست؛ شانس پیروزی «#رئیسی » بیشتر است https://t.co/3lMC0X1atf

شما و #انتخابات جمعه:

محمد حسین مقیمی، قائم مقام وزیر کشور اعلام کرد که با اعلام نظر شورای نگهبان و رفع مشکل حقوقی، نتایج شمارش آراء‌ در این انتخابات به صورت تدریجی اعلام خواهد شد. وزیر کشور اعلام صبح روز چهارشنبه اعلام کرده بود که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را یکجا اعلام می کند اما سخنگوی شورای نگهبان گفت که پیشنهاد می کند نتیجه تدریجی اعلام شود. حال قائم مقام وزارت کشور خبر داده است که نتایج شمارش به صورت تدریجی به اطلاع خواهد رسید.چهار عضو جبهه ملی ایران با انتشار نامه ای اعلام کردند که در انتخابات ریاست جمهوری ایران از حسن روحانی حمایت می‌کنند. بیانیه اعضای جبهه ملی به امضای عباس امیرانتظام، داوود هرمیداس باوند، علی رشیدی و حسین شاه حسینی رسیده است.دو روز مانده به انتخابات به نظر می رسد نظر وزیر کشور درباره نحوه اعلام نتایج انتخابات مغایر با نظر شورای نگهبان است. وزیر کشور گفته که نتیجه انتخابات را یکجا اعلام می کند اما شورای نگهبان خواستار اعلام تدریجی آرای شمرده شده است.به نوشته خبرآنلاین، اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری از او خواستند به نفع حسن روحانی از حضور در انتخابات انصراف دهد.معاون اول قوه قضائیه گفت که یکی از ستادهای انتخاباتی برای اینکه اسناد و مدارکی علیه رقیب خود به دست بیاورد از برخی افراد خواسته بود که از سازمان خود اسنادی را سرقت کنند و در اختیار آنها قرار دهند که برخی از افراد در این زمینه دستگیر و بازداشت شدند.غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه گفت که تاکنون بیش از ۶۰ نفر از مدیران دولتی و اجرایی اعم از استانداران، فرمانداران، بخشداران و روسای ادارات دولتی تخلفات انتخاباتی داشتند که پرونده آنها به محاکم و دادگستری ارجاع شده و در حال رسیدگی است. او اضافه کرد که از برخی ستادهای انتخاباتی هم گزارش های تخلف به ثبت رسیده است.?? آخرین آرایش #انتخابات ریاست جمهوری ایران: کناره‌گیری قالیباف به نفع رئیسی https://t.co/Aa8p7tDEsS

محمدباقر قالیباف نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در بیانیه ای از طرفداران خود خواست که تمام ظرفیت خود را برای برای موفقیت ابراهیم رئیسی، دیگر نامزد اصولگرا، به کار گیرند. مجید انصاری، معاون حقوقی حسن روحانی، در یک نشست خبری صدا و سیما را به جانبداری از نامزدهای رقیب آقای روحانی متهم کرد و گفت که صدا و سیما به برنامه های آقای روحانی کمتر بها می دهد و در روزهای مانده به انتخابات بیشتر به نقد دولت می پردازد.محمد دهقان، رئیس ستاد انتخاباتی محمد باقر قالیباف، گفت که حسن روحانی بابت سخنان خود در مناظره روز جمعه باید به افکار عمومی پاسخ دهد. او گفت که قالیباف آماده مناظره  دو به دو با روحانی است.در پی بالا گرفتن تنش میان کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ایران، آیت‌الله خامنه‌ای به آنها هشدار داد که اگر با حرف‌های خود «دشمن» را «امیدوار» کنند، « انتخابات به‌ضرر ما تمام خواهد شد.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین تاکید کرد: «اگر کسی بخواهد برخلاف امنیت کشور اقدام کند، قطعا با سیلی سختی مواجه خواهد شد.»

به نظر می‌رسد صحبت‌های آقای خامنه‌ای واکنشی به انتقادات تند حسن روحانی از ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف باشد که گفته بود در ۳۸ سال گذشته «فقط اعدام و زندان بلد بودند».

آقای روحانی که خود سوابق امنیتی دارد، در سخنرانی‌های اخیر خود سرکوب منتقدان و مخالفان جمهوری اسلامی را در سال‌های گذشته تایید کرده است.رئیس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزارو ۲۳۴ نفر واجدان شرایط حضور در انتخابات ۲۹ اردیبهشت هستند. به گفته علی اصغر محمدی، از این تعداد بیش از ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر رأی اولی خواهند بود.سایتی که محمد باقر قالیباف برای ثبت نام دریافت کارانه راه اندازی کرده بود، فیلتر شد. وزیر کشور به این سایت انتقاد داشت اما سخنگوی دولت اعلام کرد که دولت دستور فیلتر شدن این سایت را نداده است.در پی اعلام غیرقانونی بودن سایت کارانه از سوی وزیر کشور، ستاد قالیباف که این سایت را راه اندازی کرده وزیر کشور را به شکایت قضایی تهدید کرده است. رحمانی‌فضلی وزیر کشور ایران راه‌اندازی سایت کارانه توسط محمد باقر قالیباف را غیرقانونی دانست و گفت که بخش حقوقی وزارت کشور پس از بررسی،  این اقدام را دارای جنبه تطمیع و شائبه خرید و فروش رای دانست. به گفته او قرار شده که موضوع با حضور نماینده دادستان مورد رسیدگی قرار بگیرد.وزیر دادگستری ایران کشف محموله قاچاق از منزل یک وزیر را تکذیب کرد و گفت محمد باقر قالیباف، نامزد اصولگرایان به دلیل طرح این ادعا باید از دولت عذرخواهی کند.

 در پی اعتراض ها به سخنان غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران، درباره سیاست جمهوری اسلامی در سوریه، برخی خبرگزاری ها گزارش دادند که عده ای از برگزاری سخنرانی آقای کرباسچی در گرمسار جلوگیری کردند.وعده های اقتصادی نامزدهای اصولگرا از جمله قالیباف و رئیسی باز هم واکنش علی لاریجانی را در پی داشت.  رئیس‌مجلس با انتقاد از وعده برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر افزایش یارانه‌های نقدی گفت که شعارهای گفته شده در خصوص افزایش یارانه‌ها به صلاح کشور نیست زیرا منابع آن وجود ندارد. او همچنین گفت که مجلس شورای اسلامی نیز با این روش‌ها مخالف است.آقای کرباسچی روز سه شنبه به خبرگزاری ایلنا گفت که از ۲۸ ثانیه از سخنان او از میان کل سخنرانی قطع شده که منظور کامل او را نرسانده است. در پی سخنرانی غلاحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران، و انتقاد او از نقش جمهوری اسلامی در جنگ‌های منطقه، رئیس کل دادگستری استان اصفهان از اعلام جرم علیه او به دلیل «توهین به شهدای حرم» خبر داد. حسینعلی امیری، عضو هیات اجرایی انتخابات ریاست جمهوری ایران و معاون پارلمانی روحانی وعده های غیرواقعی نامزدها را «از مصادیق کلاهبرداری» دانست. او به طور مشخص به شعار پرداخت ۲۵۰ هزار تومان به افراد بیکار و سه برابر کردن یارانه که محمد باقر قالیباف و ابراهیم رئیسی مطرح کردند، اشاره کرد.در هنگام سخنرانی حسن روحانی در آرامگاه آیت الله خمینی، گروهی از کارگران حاضر در محل در اعتراض به عملکرد دولت روحانی در زمینه حقوق کارگری شعارهایی در اعتراض به وضعیت کارگران سر دادند.همزمان با روز جهانی کارگر و با نزدیک شدن به روز معلم در ایران، نامزدهای ریاست جمهوری از جمله روحانی و قالیباف با فعالان این اصناف دیدار کرده و وعده بهبود وضعیت کار و درآمد آنان را دادند. شش حزب کرد مخالف جمهوری اسلامی #انتخابات ریاست جمهوری #ایران را تحریم کردند https://t.co/ffZvQERHkI

وعده های اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری همچنان ادامه دارد. در حالیکه وعده قالیباف برای ایجاد پنج میلیون شغل و پرداخت ماهیانه ۲۵۰ هزار تومان به افراد جویای کار، عوام فریبانه خوانده شده، ابراهیم رئیسی نیز وعده افزایش یارانه های نقدی و ایجاد سالانه یک و نیم میلیون شغل داده است.آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در جلسه‌ای با مقام‌های حکومت ایران از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خواست که قول دهند برای توسعه اقتصادی به جای "نگاه به بیرون مرزها"  به داخل توجه داشته باشد.​​خبرگزاری خبرآنلاین واکنش کاربران به سخنان امام جمعه موقت تهران را منتشر کرده است. کاربری نوشته: «خدایا یعنی منظورش کیه؟؟؟؟ چرا اینقدر پیچیده و کلی صحبت کرده؟؟؟؟» . کاربر دیگری نیز نوشته «به نظرتون امام رضا، کسی که خدمت به امام رضا را ول می کنه تا به جاش رئیس جمهور بشه را می پسنده؟». 

کاربر دیگر هم به نظرات قبلی امام جمعه تهران اشاره کرده و نوشته: «جناب صدیقی همون کسی که حامی پر و پا قرص احمدی نژاد بود ... دوره احمدی نژاد از امام زمان هزینه کردند، نتیجه اش را دیدیم این بار قراره از امام رضا هزینه کنن. خدایا خودت حامی ما مردم باش.»

یکی هم از امام جمعه تهران پرسید « اگر آن وقت نامزد امام رضا پسند شما انتخاب نشد چه؟»

 سخنان امام جمعه موقت تهران در یک حسینیه خبرساز شده است. کاظم صدیقی روز دوشنبه در یک سخنرانی درباره انتخاب رئیس جمهوری آینده گفت: «باید از خدا بخواهیم کسی که هیئتی و امام رضا پسند و دلسوز و مبارزه گر با فساد باشد انتخاب شود. باید خط را بشناسیم و ببینیم چه کسی غیرت دارد و همان را انتخاب کنیم .»

بسیاری این سخنان را حمایت از ابراهیم رئیسی با توسل به اعتقادات مذهبی مردم و تخریب دیگر نامزدها دانستند.غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران از تشکیل سه پرونده برای تخلف انتخاباتی در تهران خبر داد. او گفت که این پرونده‌ها در حال حاضر به دادگاه ارجاع شده و تاکید شده است که دادگاه با رعایت اولویت رسیدگی کند.دفتر هاشمی شاهرودی، از فقهای شورای نگهبان، با صدور بیانیه ای درخواست او از رهبری برای صدور حکم حکومتی مبنی بر تایید صلاحیت محمود احمدی نژاد را رد کرد.محمود احمدی نژاد و حمید بقایی در نخستین واکنش پس از رد صلاحیت خود، طی بیانیه ای اعلام کردند که در انتخابات پیش رو از هیچ نامزدی حمایت نخواهند کرد.سخنگوی وزارت کشور اعلام کرد که در جلسه ستاد تبلیغات انتخابات کشور با حضور نمایندگان دادستان و صدا و سیما تصمیم بر آن شد که اقداماتی برای رفع نگرانی از پخش زنده مناظره های انتخاباتی صورت گیرد و این مناظره ها به طور زنده پخش شود.سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور در حاشیه جلسه کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات کشور اعلام کرد که مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوی به صورت زنده پخش خواهد شد. پیشتر اعلام شده بود که پخش این مناظره ها به طور زنده نخواهد بود.رسانه های ایران گزارش دادند که صلاحیت مرتضی طلایی و علیرضا دبیر، اعضای دوره های سوم و چهارم شورای شهر تهران برای انتخابات شورای شهر ۲۹ اردیبهشت رد شده است. آقای طلایی، رئیس پلیس پیشین ایران و آقای دبیر از قهرمانان کشتی بوده است.وزیر کشور ایران شایعات مطرح شده مبنی بر ممنوع التصویر شدن احمدی نژاد را رد کرد و گفت که شورای امنیت کشور هیچ مصوبه‌ای درباره ممنوع‌التصویری احمدی‌نژاد نداشته است.ابراهیم رئیسی، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران، علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی دولت احمدی نژاد را به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی خود معرفی کرد. رئیسی  مسعود میرکاظمی، وزیر پیشین نفت را نیز به ریاست کمیته طرح و برنامه ستاد انتخاباتی خود برگزید.

 عیسی فرهادی فرماندار تهران در واکنش به خبر صدای آمریکا گفت که به هیچ عنوان وضعیت امنیتی تهران ویژه نشده اما اینکه نیروی انتظامی آماده باشد طبیعی است.
به گفته فرماندار تهران «اینکه رسانه‌های بیگانه می‌گویند به خاطر موضوع انتخابات فضای تهران امنیتی شده باشد درست نیست.»
گزارش وبسایت صدای آمریکا مستند به اخبار خبرگزاری‌ها و اطلاعات دریافتی از کاربران شبکه‌های اجتماعی را اینجا بخوانید:

سکوت احمدی‌نژاد و بقایی در قبال رد صلاحیت؛ فضای امنیتی در تهرانبا وجود اعتراض‌های انجام شده، علی پورعلی مطلق دبیر ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که نظر کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در مورد نحوه پخش مناظره‌های انتخاباتی تغییر نکرده است و به طور قطعی مناظره‌ها ابتدا ضبط شده و سپس از صداوسیما پخش خواهد شد.علیرضا زاکانی و حمیدرضا حاجی‌بابایی دو نامزد اصولگرا و محمد هاشمی٬ برادر اکبر هاشمی رفسنجانی پس از ردصلاحیت توسط شورای نگهبان در بیانیه‌های جداگانه‌ای اعلام کردند که تصمیم این شورا را می‌پذیرند.

وجود شورای نگهبان و دخالت این نهاد منصوب رهبری در روند کاندیداتوری یکی از ایراداتی است که به اعتقاد طیفی از فعالان سیاسی ایران٬ اساس برگزاری انتخابات در ایران را زیر سوال می‌برد.محمدعلی موحدی‌کرمانی خطیب نمازجمعه این هفته تهران هم تاکید کرد که مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری باید به صورت زنده از صداوسیما پخش شود. 
با اعلام مخالفت دولت٬صداوسیما و چند تن از کاندیداها هنوز مشخص نیست که آیا تغییری در تصمیم برای حذف پخش زنده مناظره‌ها گرفته خواهد شد یا نه.

 ?? این شش نامزد در #انتخابات ریاست جمهوری ایران تایید صلاحیت شدند: جهانگیری، روحانی، رئیسی، قالیباف، میرسلیم و هاشمی… https://t.co/9DSujSOV7s

عبدالعلی علی‌عسکری رئیس صداوسیمای جمهوری اسلامی می‌گوید که این سازمان اصرار داشته مناظره‌های انتخاباتی به طور زنده از تلویزیون پخش شود.
از سوی دیگر حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری هم می‌گوید که حسن روحانی با پخش فیلم ضبط شده مناظره‌ها مخالف است.
با این اوصاف مشخص نیست در جلسه «کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری» که به ریاست وزیر کشور برگزار شده چه کسانی پخش زنده مناظره‌های امسال را حذف کرده‌اند.رسانه‌های مخالف دولت از جمله خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران می‌گویند که دولت حسن روحانی اصرار داشته تا پخش زنده تلویزیونی مناظره‌ها حذف شود اما در سوی مقابل حامیان دولت در شبکه‌های اجتماعی به احتمال طرح مسئولیت ابراهیم رئیسی در کشتار مخالفان سیاسی در سال ۱۳۶۷ اشاره می‌کنند.«کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری» روز پنج‌شنبه ۳۱ فروردین تصویب کرد که امسال مناظره‌های انتخاباتی ابتدا ضبط شده و سپس از صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شود.
پخش زنده مناظره‌های انتخاباتی برای نخستین بار در سال ۱۳۸۸ در دستور کار صداوسیما قرار گرفت و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ از حالت دو به دو خارج و به صورت گروهی برگزار شد.​​در حالی که نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بر عهده مجلس شورای اسلامی ایران است، شورای نگهبان همچنان بر رد صلاحیت نامزدهای اقلیت های دینی اصرار دارد.
مخالفان می گویند براساس قانون اساسی ایران، اقلیت های مذهبی حق برابر با سایر مردم دارند.
در انتخابات دوره قبل شوراها، هفت شهروند زرتشتی در شورای شهرهای یزد، میبد و مبارکه و شورای روستای الله آباد زارچ انتخاب شدند.
اصرار شورای نگهبان به رد صلاحیت نامزدی اقلیت‌های دینی

 چند روز پس از اینکه وزیر اطلاعات محمود احمدی نژاد نسبت به رخ دادن «فتنه‌ای دیگر» هشدار داد، رئیس قوه قضائیه و دادستان تهران اعلام کردند که اجازه رخ دادن حوادثی نظیر سال ۸۸ را نمی‌دهند.
صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران مدعی شد که «دشمن خارجی» ممکن است «هوس کند در انتخابات ضربه‌ای به نظام وارد کند.»
او از روسای دادگستری و دادستان‌ها خواست تا با همکاری نیروهای انتظامی و امنیتی اجازه «فتنه‌گری» و «اغتشاش» ندهند و «فتنه ۸۸ » تکرار نشود.
هشدارهای امنیتی رئیس قوه قضائیه و داستان تهران: اجازه تکرار «فتنه» در انتخابات نمی‌دهیمطیف نزدیک به مصباح و تردید برای حمایت از رئیسی

نیمه پنهان ابراهیم رئیسی، پشت شناسنامه اش عکس: حامد ملک پور

​​

دبیرکل یک تشکل تندروی اصولگرا، حمایت از ابراهیم رئیسی را در انتخابات پیش رو تکذیب کرد.
«جبهه پایداری انقلاب اسلامی» گروهی از اصولگرایان هستند که به محمد تقی مصباح یزدی، روحانی اصولگرای تندرو نزدیک هستند و در دوره پیش انتخابات ریاست جمهوری، سعید جلیلی را به عنوان کاندیدای خود برگزیده بودند.
پیش از این در بیانیه‌ای اعلام شده بود که این جبهه از ابراهیم رئیسی حمایت خواهد کرد اما مرتضی آقا تهرانی امروز اعلام کرد که «فعلا از هیچ گزینه‌ای به شکل رسمی» حمایت نخواهند کرد.
ابراهیم رئیسی، یکی از اعضای موسوم به گروه مرگ که درباره اعدام‌های زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ تصمیم‌گیری کرده بود، منتخب «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» موسوم به «جمنا» است. پیش از انتخاب رئیسی، سعید جلیلی به دلیل نپذیرفتن «مکانیسم جمنا» از میان گزینه‌های این گروه بزرگ از اصولگرایان حذف شده بود.یک ماه مانده به #انتخابات، رهبر جمهوری اسلامی #ایران مدعی تلاش برای تخریب انتخابات https://t.co/NKyaL9YjIr

قاسم میرزایی، نماینده دماوند و عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها تایید کرد که علی لاریجانی ابلاغیه جنتی را رد کرد.  همچنین اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس، نیز به ایسنا گفت که آقای لاریجانی «مستقیما به هیات نظارت بر انتخابات شوراها دستور داد مطابق قانون اقدام کند».دو نماینده مجلس می گویند علی لاریجانی به هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها دستور داده که «قانون اجرا شود» و به این ترتیب دستور احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان را «رد» کرده است.
پیشتر آقای جنتی خواستار رد صلاحیت اقلیت های دینی در شهرهایی که اکثریت مسلمان دارند، شده بود.

علی لاریجانی با پیروزی بر حدادعادل، رییس دایم مجلس نهم شد

​​افق نو ۱۷ آوریل: انتخابات ریاست جمهوری در ایران و پیش نویس لایحه جدید تحریم ها
 

 

​​بیشتر بخوانید:

اعتراض در مجلس به نظر جنتی درباره نامزدهای غیرمسلمان شوراهای شهریکروز پس از اظهارنظر آیت الله جنتی درباره ردصلاحیت نامزدها غیرمسلمان، نمایندگان مجلس و کاربران شبکه های مجازی به آن واکنش نشان دادند.

قاسم میرزایی نکو، نماینده مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۳۰ فروردین در جلسه علنی مجلس از اظهارنظر اخیر دبیر شورای نگهبان انتقاد کرد و آن را بدعتی از سوی شورای نگهبان دانست که طبق آن قوانینی که یکبار تایید کرده بار دیگر بررسی می‌کند.علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران

​​

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، در دیدار با نظامیان مدعی شد، رسانه های دشمن سعی دارند انتخابات را «خراب» کنند. او به جزئیات اشاره نکرد.

انتخابات ایران برای انتخاب رئیس جمهوری و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۹ اردیبهشت برگزار می شود.

آیت الله خامنه ای از سوی منتقدان جمهوری اسلامی در انتخابات گذشته به دخالت در انتخابات متهم شده است.

در حال حاضر شورای نگهبان مشغول بررسی صلاحیت نامزد های انتخابات ریاست جمهوری است. این شورا که منصوب رهبر است، صلاحیت نامزد های منتقد و مخالف را رد می کند.در سالهای گذشته نهادهای بین المللی و وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا عملکرد شورای نگهبان را ناقض انتخابات آزاد و عادلانه در ایران نامیده اند. این شورا عمدتا صلاحیت منتقدان و مخالفان نظام جمهوری اسلامی را برای شرکت در انتخابات رد می کند.آقای جنتی با استناد به بخشی از سخنرانی آیت‌الله خمینی رهبر پیشین جمهوری اسلامی، داوطلب شدن غیرمسلمان‌ها برای کاندیداتوری در انتخابات شوراهای شهر و روستا را «خلاف موازین شرع» دانسته است.

روح‌الله خمینی در یکی از سخنرانی‌های خود در بیان مشخصات نامزدهای شورای شهر، «مومن» و «اسلامی» بودن را برشمرده بود.

انتخابات شورای شهر و روستا تنها انتخاباتی در ایران است که شورای نگهبان در آن به طور مستقیم دخالت نمی‌کند اما از آن جایی که قانون اساسی به این نهاد زیر نظر رهبر اجازه داده تا در مورد «مغایرت قوانین با شرع» ورود کند، با این دستور عملا شورای نگهبان به انتخابات شورای شهر نیز ورود کرده است.احمد جنتی در نماز جمعه

​​

شورای نگهبان ایران خواستار ردصلاحیت نامزدهای غیرمسلمان درانتخابات شوراهای شهر و روستا شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در نامه‌ای که نسخه‌ای از آن در روزنامه رسمی کشور منتشر شده، دستور به رد صلاحیت نامزدهای غیرمسلمان در مناطقی که «اکثریت مردم آنها مسلمان هستند» داده است.