دیپلماتهای  آرژانتین ، استرالیا ، بلاروس ، برزیل ، کانادا ، شیلی ، چین ، مصر، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، غنا ، هندوستان ، ایرلند ، ژاپن ، کره جنوبی ، لاتویا(لتونی) ، مالزی ، مکزیک ، نامیبیا ، نیوزلند ، نیجریه ، پاکستان ، پاراگوئه ، فیلیپین ، روسیه ، عرب...

۳۵ عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک نشست ویژه با اکثریت آرا، به قطعنامه پیشنهادی کشورهای پنج بعلاوه یک برای مختومه شدن پرونده ابعاد احتمالی نظامی ایران رای دادند. این مختومه شدن، می تواند به لغو تحریمها علیه ایران منجر شود.

​​اد رویس، رای آژانس را "تسلیم" شدن در برابر ایران توصیف کرد و گفت این امر "به آیت الله اجازه می دهد که تحقیقات حیاتی هسته ای، مواد و فناوری را به دور از ناظران نگه دارد، در حالی که به ده ها میلیارد دلار پول ناشی از کاهش تحریم ها نزدیک تر می شود."اد رویس رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز اندگی بعد از اعلام نظر شورای حکام درباره گذشته هسته ای ایران، در بیانه ای گفت "دروغ ها" و "کارشکنی های" ایران نتیجه داد.خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته است، تصویب قطعنامه شورای حکام برای مختومه کردن پرونده ایران در آژانس، یک پیروزی نمادین برای ایران است اما با این وجود، بازرسان آژانس همچنان بر برنامه هسته‌ای ایران نظارت خواهند داشت.رویترز به نقل از مدیرکل آژانس بین الملل انرژی اتمی خبر داده که ایران با سرعت قابل ملاحظه ای، سعی دارد اقدامات لازم برای اجرای توافق را تا روز اجرا، به پایان برساند.

برای برداشتن تحریمها، ایران باید تا روز اجرای توافق تعهدات خود به آژانس، از جمله کاهش تعداد سانتریفیوژها را به انجام برساند. در این صورت است که تحریمها علیه ایران به سرعت برداشته می شود.نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از تصویب قطعنامه مربوط به پی ام دی در سخنانی پایان دادن به پی ام دی و فسخ قطعنامه های قبلی را فصلی نوین از همکاری ایران و آژانس دانست.

خبرآنلاین نسخه کامل آن را منعکس کرده است.

​​در بخشی از بیانیه او آمده است، "ریختن اشک تمساح درباره برنامه‌های هسته‌ای صلح‌آمیز تحت پادمان دیگر اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور استتار برنامه سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل و تأسیسات زیرزمینی مخفی آن به یک عادت برای این رژیم تبدیل شده است. این رژیم که از زمان شکل گیری آن در منطقه دچار فقدان مشروعیت بوده است، اکنون با انعقاد برجام و بسته شدن مسایل باقی‌مانده، بیش از پیش منزوی گردیده‌ است. بنا بر این، استماع چنین بیانیه نامربوطی از سوی نماینده آن جای شگفتی ندارد."هنری انشر، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی در اولین موضع گیری درباره مختومه شدن پرونده ابعاد احتمالی نظامی ایران در آژانس گفت هرچند که ما یکی از بخشهای مهم را اینجا امروز بستیم، اما باید بدانیم که ما توانایی آژانس را برای تحقیق درباره هر نگرانیهای بالقوه ای که ممکن است دوباره ایجاد شود، نبسته ایم.خبرنگار دیگری از ایران، می گوید چرا آژانس درگیر مسایل سیاسی می شود که مدیرکل آژانس بین الملل انرژی اتمی در پاسخ گفت این نهاد تنها یک نهاد فنی است.خبرنگار روزنامه اعتماد از آقای آمانو پرسید که اگر ایران ابعاد نظامی نداشته، پس چرا تحریم شد.

مدیرکل آژانس بین الملل انرژی اتمی هم در پاسخ گفت ما تحریم را تصویب نمی کنیم. ایران ماجراجویی هسته ای داشت و از پاسخ خودداری می کرد و بعد از بارها عدم پاسخ ایران، شورای امنیت ایران را تحریم کرد.​​آقای آمانو در رابطه با احتمال بازگشت پرونده ایران به آژانس درصورت تخلف گفت، اکنون با خاتمه یافتن پرونده ابعاد نظامی ایران، با ایران مثل دیگر کشورها رفتار می شود.محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از صدور قطعنامه جدید شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی استقبال کرد.

او گفته با خاتمه دادن به بررسی موضوعات باقیمانده گذشته (موسوم به پی ام دی)، فصل نوینی در رابطه با پرونده هسته ای ایران و همکاری های کشورمان با آژانس می گشاید.آقای آمانو درباره روز اجرای توافق، می گوید هنوز ایران باید کارهایی انجام دهد؛ وقتی ما تایید کردیم تمام این قدمها توسط ایران برداشته شده، توافق عملا اجرایی می شود.آقای آمانو درباره نقاط خاکستری می گوید ما هنوز از مسایل موشکی ایران، پارچین و آزمایشهای ایران خبری نداریم. عکسهای هوایی نشان می دهد که ساختارهایی وجود دارد.​​آمانو در کنفرانس خبری بعد از مختومه شدن پرونده ایران می گوید هنوز نقاط خاکستری با ایران وجود دارد.آمانو در کنفرانس خبری بعد از مختومه شدن پرونده ایران در آژانس گفت: بین ایران و آژانس سابقه ای از بی اعتمادی وجود دارد.آمانو در کنفرانس خبری بعد از مختومه کردن پرونده هسته ای ایران می گوید آژانس نظارت بر فعالیت هسته ای ایران را ادامه می دهد.یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین الملل انرژی اتمی تا دقایقی دیگر در کنفرانس خبری درباره بسته شدن پرونده اتمی ایران سخن خواهد گفت. از صدای آمریکا با ترجمه همزمان پی بگیرید.نیلوفر پورابراهیم خبرنگار صدای آمریکا می گوید بسته شدن پرونده PMD به معناي پايان تعهدات ايران به آژانس و خارج شدن پرونده هسته ای ایران از دستور كار شوراى حكام نيست.

نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، ژنو

​​

 نیلوفر پورابراهیم این عکس را از پایان نشست شورای حکام منتشر کرده است. اکثریت اعضای شورای حکام رای به بستن پرونده هسته ای ایران دادند.

Embedded image permalinkپرونده ابعاد احتمالی نظامی ایران بعد از ۱۲ سال، امروز مختومه شد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی - عکس از آرشیوشورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی دقایقی پیش پرونده ابعاد احتمالی نظامی ایران را مختومه اعلام کرد.اعضای شورای حکام آژانس انرژی اتمی بعد از نهار برای جلسه درباره ابعاد هسته ای ایران آغاز شده است.رویترز سه شنبه گزارش ده صفحه ای را بازبینی کرده هیات نظارت بر تحریم های ایران آن را چهار روز پیش برای کشورهای عضو شورای امنیت فرستاده است.

آزمایش موشکی اخیر ایران موجی از اعتراض در میان کشورهای غربی را برانگیخت.

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

​​نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد هفته پیش در واکنش به انتشار اخباری درباره آزمایش یک موشک بالیستیک میان‌برد جدید، گفت آمریکا در حال بررسی جدی صحت این اخبار است و در صورت تایید، آن را در شورای امنیت مطرح خواهد کرد.

غیر از این، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا عصر سه شنبه در واکنش به انتشار اخباری درباره انجام یک آزمایش موشکی جدید در ایران، از دولت باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده بابت آنچه او "عدم پاسخ" واشنگتن به این اقدامات ایران خواند، انتقاد کرد.براساس این قطعنامه که پنج سال پیش تصویب شد، ایران از فعالیت‌در خصوص تولید موشک‌های بالستیک با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای و آزمایش‌های موشکی که در آن از تکنولوژی بالستیک استفاده شده باشد، منع شده است.

موشک عماد نخستین موشک بالستیک دوربرد ایران است مهرماه امسال، حسین دهقان وزیر دفاع ایران خبر آزمایش آن را داد. شورای نظارت بر تحریم ایران: آزمایش موشک عماد نقض قطعنامه سازمان ملل است

نهاد ناظر بر تحریم های ایران در سازمان ملل می گوید ایران با آزمایش موشک بالستیک عماد که قابلیت حمل کلاهک هسته ای را دارد، عملا قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است.

ایران مهرماه امسال موشک بالستیک عماد را آزمایش کرد.

​​رویترز در خبر اختصاصی خود اعلام کرد که تیم نظارت بر تحریم های ایران در یک گزارش محرمانه جدید اعلام کرد آزمایش موشکی ایران، تخطی از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است. برپایه تحلیل و یافته های گروه نظارتی، آزمایش موشک عماد نقض پاراگراف نهم از قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت است.در حالیکه هنوز شورای حکام آژانس نظرنهایی درباره پرونده هسته ای ایران را نداده، برخی محافظه کاران ایران از جمله حسین نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تذکری امروز در مجلس گفت "برجام تصویب شد پس چرا اوضاع اقتصادی بهتر نمی‌شود."عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران به سایت خبری خانه ملت گفته آلمان و کشورهای پنج بعلاوه یک در تنظیم قطعنامه ای که امروز در شورای حکام آژانس به رای گذاشته می شود، با ایران مشورت کردند و "نظرهای ایران" در این قطعنامه لحاظ شده است.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران

 با اینکه علی اکبر صالحی می گوید چندان قطعنامه به نفع ایران نبوده اما عباس عراقچی نماینده ایران بر اجرای توافق جامع هسته ای ضمن پیش‌بینی اینکه "شورای حکام با اجماع PMD را می‌بندد" می گوید "گزارش آمانو بی‌طرفانه بود."کشورهای ۵+۱، هفته گذشته پیش نویس قطعنامه‌ای را منتشر کرد که با مختومه کردن پرونده ابعاد احتمالی، دستور کار آژانس را از این پرونده به نظارت بر حسن اجرای توافق هسته‌ای تغییر می‌دهد.

این پیش‌نویس را آلمان به نمایندگی از ۵+۱ به شورای حکام ارائه کرد.با این که ایران خوشبین است، اما برخی در آمریکا درباره تصویب پرونده ایران ابراز تردید می کنند.

اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به انتشار اخبار تهیه پیش نویس قطعنامه شش قدرت جهانی برای بستن پرونده فعالیت‌های گذشته ایران در آژانس، ابراز امیدواری کرد که چنین اخباری صحت نداشته باشد.

اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان

​​این نماینده جمهوریخواه پنجشنبه گذشته گفت "آژانس تایید کرده است که ایران درباره برنامه سری ساخت سلاح هسته‌ای دروغ گفته، و پرسش‌های کلیدی در این زمینه همچنان بدون پاسخ باقی مانده‌اند."راضی نیستیم اما قبول داریم

وزیر امورخارجه ایران می گوید اطمینان دارد که مذاکرات اتمی میان ایران و قدرت های جهانی در مسیری درست پیش می رود

​​علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به پیشنویسی که قرار است شورای حکام آژانس امروز به آن رای بدهد، گفت:  با وجود اینکه با برخی موارد مطرح در پیش نویس قطعنامه شورای حکام موافق نیستیم اما در مجموع قابل قبول است.عکسهایی از محل نشست ویژه شورای حکام برای بررسی پرونده ایران

امروز، روز تایید کننده ای برای پرونده جنجالی دوازده سال اخیر ایران در موضوع هسته ای است.

​​به نوشته ایرنا، ریاست کنونی شورای حکام را سفیر و نماینده برزیل برعهده دارد، دو سفیر و نماینده آلمان و لتونی معاونان وی هستند و آلمان به نمایندگی از اعضای ۵+۱ قطعنامه این گروه را برای بستن پرونده پی ام دی قرائت می کند.

"ورسیو آنتونیو وینهاس"، سفیر و نماینده برزیل برای دوره (۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ میلادی) رییس این شورا است.

"فردریش دائوبل"، سفیر و نماینده آلمان در آژانس و 'باهتیجورز هاسانز' نماینده لتونی هم معاونان وی هستند.امروز بارها از شورای حکام نوشتیم. شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مجموعه ای از کشورها هستند که امور این آژانس را بررسی، تعیین و تصویب می کنند.

ایرنا در گزارشی از اعضای این شورا نوشته است:

 آرژانتین ، استرالیا ، بلاروس ، برزیل ، کانادا ، شیلی ، چین ، مصر، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، غنا ، هندوستان ، ایرلند ، ژاپن ، کره جنوبی ، لاتویا(لتونی) ، مالزی ، مکزیک ، نامیبیا ، نیوزلند ، نیجریه ، پاکستان ، پاراگوئه ، فیلیپین ، روسیه ، عربستان سعودی ، آفریقای جنوبی ، اسپانیا ، سوییس ، مقدونیه ، ترکیه ، انگلیس ، آمریکا و اروگوئه، 35 عضو شورای حکام برای دوره سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶هستند.

این نشست ویژه برای ایران اهمیت زیادی دارد. اگر اعضای شورای حکام پرونده ایران را ببندند، بزودی توافق هسته ای اجرایی می شود.

​​آقای آمانو در بیانیه خود خطاب به شورای حکام این نهاد که پیشتر جزییاتی از آن را منعکس کردیم، گفته، دو مساله مهم باید در آینده ای نزدیک مورد توجه قرار گیرد:

بیانیه آمانو خطاب به اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی

​​اول - ایران ابتدا باید گامهای اولیه مورد نیاز برای کامل کردن اجرای تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام را انجام دهد. اجرای توافق روزی خواهد بود که آژانس تایید کند ایران این تعهدات را انجام داده است.

دوم - باید مشخص شود که آژانس چطور هزینه های نظارت بر فعالیت های ایران براساس توافق را تامین می کند. آژانس برای این نظارت به بودجه نیاز دارد.

 در حالیکه نشست شورای حکام برای نهار متوقف شده، مقام های ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک می گویند اگر قطعنامه امروز تصویب شود، پرونده ابهامات فعالیت‌های اتمی ایران بسته خواهد شد . همه حدود ۱۰ قطعنامه قبلی علیه ایران لغو خواهد شد.همزمان با اظهارات عباس عراقچی، خبرگزاری روسی ایتارتاس روز سه‌شنبه به نقل از مقام های وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که انتقال ۹ تن از اورانیوم ایران با غنای کمتر به روسیه  بزودی و تا پایان سال میلادی انجام می شود.عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران که نماینده ایران بر اجرای برجام است، همزمان با بررسی پرونده ایران در شورای حکام آژانس گفته براساس توافق، کیک زرد از روسیه وارد شده است.

عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه ایران

​​وی افزود: انتقال اورانیوم غنی شده بعد از تصویب قطعنامه صورت می گیرد. 

عراقچی به خبرگزاری فارس تاکید کرده، "اجرای برجام حدود سه هفته دیگر آغاز می شود."جلسه شورای حکام بعد از نهار دنبال خواهد شد. به گفته پورابراهیم، خبرنگار صدای آمریکا در وین، در آغاز جلسه بعد نهار، نمايندگان ده كشور، قبل از تصميم گيرى براى بسته شده پرونده پى ام دى ايران، سخنرانى خواهند كرد.نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار صدای آمریکا می گوید جلسه شوراى ‫حكام‬ براى نهار متوقف شد.

 یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین الملل انرژی اتمی در بیانیه خود خطاب به شورای حکام این نهاد اعلام کرد: "آژانس هیچ مدرک معتبری دال بر فعالیت های مربوط به ساخت وسیله هسته ای انفجاری در ایران پس از سال ۲۰۰۹در دست ندارد. همچنین آژانس هیچ مدرک معتبری دال بر انحراف مواد هسته ای در ارتباط با ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران PMD پیدا نکرده است."

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در هتل کوبورگ شهر وین، محل برگزاری مذاکرات اتمی ایران و ۱+۵

​​در محل آژانس بین المللی انرژی اتمی، بنایی با مجسمه هایی از دانشمندان ایرانی قرار دارد.

جمهوری اسلامی ایران، در سال ۲۰۰۹، مجسمه های عمرخیام، ابوعلی سینا و ابوریحان بیرونی به آژانس اهدا کرده است.

بنای یادبود دانشمندان ایران در آژانس

​​همزمان با خوشبینی مقام های ایران، به نظر می رسد کشورهای غربی نیز موافق بستن پرونده ایران هستند.

چند روز پیش، خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر داده بود که گروه ۱+۵ از آژانس خواسته است پرونده ابعاد احتمالی نظامی فعالیت‌های گذشته هسته‌ای ایران، موسوم به پی.ام.دی، را ببندد.

این خبرگزاری گزارش کرده بود بر اساس سندی که به دست آن رسیده، واشنگتن برای ترغیب نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد برای بستن پرونده پی.ام.دی ایران، به پنج هم‌پیمان دیگر خود در ۱+۵ پیوسته است.رضا نجفی نماينده ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفته است که پيش بينی می شود قطعنامه پیشنهادی گروه ۱+۵ به اتفاق آرا در شورای حکام تصويب شود.

رضا نجفی نماينده ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی

​​رای شورای حکام آژانس می تواند پرونده ده ساله ایران در آژانس را ببندد.

مقام های ارشد ایران از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، پیشتر ضمن ابراز امیدواری در مورد بسته شدن این پرونده در شورای حکام آژانس، هشدار داده بودند که لازمه ادامه اجرای توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ماه، بسته شدن پرونده پی.ام.دی است.اگر شورای حکام گزارش مدیرکل آژانس را تایید کند، عملا براساس برجام، آژانس گواهی داده که ایران فعالیت هسته ای با ابعاد نظامی نداشته و یکی از موانع اجرای توافق وین برطرف می‌شود. اما اگر شورای حکام مخالفت کند، روند اجرای برجام و برداشتن تحریم‌ها ممکن است با مشکل روبرو شود.

گزارش آژانس می تواند پایانی بر تحریم های هسته‌ای ایران باشد.

​​اکنون شورای ۳۵ نفره حکام آژانس باید درباره این گزارش تصمیم بگیرد. تصمیم شورای حکام آژانس از این جهت اهمیت دارد که می تواند بر آینده توافق جامع هسته ای یا برجام تاثیر داشته باشد.مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش محرمانه به شورای حکام تایید کرد که ایران تا پیش از پایان سال ۲۰۰۳ میلادی فعالیت‌های مرتبط با ساخت سلاح هسته‌ای داشته، اما از حد "مطالعات علمی" فراتر نرفت.تا ساعاتی دیگر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پرونده جنجالی هسته ای ایران در سالهای اخیر تصمیم گیری می کند. این نشست ویژه بعد از گزارش هفته پیش یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس درباره فعالیت هسته ای با ابعاد نظامی ایران برگزار می شود.نیلوفر پورابراهیم خبرنگار صدای آمریکا در وین، پایتخت اتریش، محل برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی حضور دارد.جلسه شوراى حكام براى بررسى گزارش آمانو در خصوص ابعاد احتمالی نظامی فعالیت هسته ای ایران موسوم به PMD و قطعنامه پيشنهادى ٥+١براى بستن اين پرونده درآژانس آغاز شد.