رهبران بیش از ۱۵۰ کشور جهان از امروز در پاریس دور هم گرد آمده اند تا برای اولین بار به یک توافق جهانی برای کاهش کاهش گازهای گلخانه ای در جو کره زمین برسند تا در نهایت موجب نجات زمین شود. این کنفرانس که "کوپ۲۱" نامیده شده با حضور رهبران کشورهای جهان آغاز و مذاکرات در سطح کارشناسان تا ۱۱ دسامبر ادامه می یابد.

پاپ فرانسیس از جمله دیگر مقام هایی است که درباره تغییرات آب و هوایی سخنرانی کرده است. او درباره توافق جهانی برای کاهش دمای زمین گفته "یا الان یا چی وقت دیگر".دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین روز دوشنبه گفت در روزهای آینده تماس تلفنی نیز بین دو رهبر برنامه ریزی نشده است. اردوغان پیشتر خواستار دیدار رو در رو با پوتین در پاریس شده بود.همزمان با کنفرانس تغییرات آب و هوایی، بیل گیتس، پایه‌گذار شرکت مایکروسافت اعلام کرد که او و دیگر افراد متمول، هفت میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه درباره انرژی های پاک سرمایه گذاری می کنند. 

بیل گیتس، پولدارترین فرد در دنیاست.

​​منابع روسی می گویند رهبران روسیه و آمریکا درباره بحران سوریه نیز با هم صحبت کردند. آنها خواستار ثبات سیاسی در این کشور شدند.آقای اوباما در دیدار با همتای روس خود گفت بحران اوکراین باید از راه دیپلماتیک حل شود. اوباما به پوتین گفت در  بحران اوکراین اگر روسیه به تصمیمات بین المللی احترام بگذارد، امکان دارد که تحریم ها برداشته شود. 

روسای جمهوری آمریکا و روسیه در حاشیه کنفرانس پاریس دیدار کردند.

​​ 

در دیدار باراک اوباما و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری آمریکا، در واکنش به سرنگونی هواپیمای روسیه توسط ترکیه، "ابراز تاسف" کرد.کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس در حالی برگزار می شود که چهارسال پیش، در دوربان آفریقای جنوبی، کشورهای جهان توافق کردند که در نشست سال ۲۰۱۵، در مورد تغییرات آب و هوایی موافقت نامه جهانی امضا کنند.شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین در کنفرانس پاریس گفت هرچند این نشست یک خط برای کاهش گازهای گلخانه ای نیست اما یک نقطه شروع است.

 ۱۵۰ رهبر جهان عکس یادگاری گرفتند.

​​باراک اوباما در بخشی از سخنانش در کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس گفت ما باید امید داشته باشیم، این لحظه ای است که ما بالاخره تشخیص دادیم که ما باید زمین مان را حفظ کنیم و نجات دهیم.

​​در جلسه صبح کنفرانس تغییرات آب و هوایی در پاریس در مجموع سران ۱۵۱ کشور شرکت داشتند که در ابتدای جلسه، برای یادبود قربانیان حمله های تروریستی پاریس، یک دقیقه سکوت کردند.پرنس چارلز، ولیعهد انگلیس در کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس گفت "بشریت با تهدیدهای زیادی روبرو شده اما هیچکدام بزرگتر از تغییرات آب و هوایی اخیر نیست."لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه که ریاست کنفرانس تغییرات آب و هوایی در پاریس را برعهده دارد می گوید انتظارات بالا است اما امکان دارد روی حداقل ها توافق کرد.

​​اوباما و پوتین، روسای جمهوری آمریکا و روسیه در حاشیه کنفرانس تغییرات آب و هوایی در پاریس ديدار حدود نيم ساعت پشت درهاى بسته ديدار كردند.بیشتر بخوانید:

 در آستانه نشست تغییرات آب و هوایی در پاریس: چطور باید جلوی گرم شدن زمین را گرفت؟اوباما در کنفرانس پاریس برای تغییرات آب و هوایی گفت: در مقام رهبر بزرگترین اقتصاد جهان و دومین کشور تولید کننده گازهای گرمخانه ای ... نه تنهانقش خود را در ایجاد این مشکل می پذیریم بلکه با قبول مسئولیت، در صد چاره جوئی برای  آن هستیم.

​​

 باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس تغییرات آب و هوایی سخنرانی کرد.

 بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در افتتاحیه کنفرانس تغییرات آب و هوایی گفت اقدام جسورانه در زمینه تغییرات آب و هوایی به نفع تک تک کشورها در این کنفرانس است.بیشتر بخوانید:

 مقایسه دو کشور در دو سوی کارزار مبارزه با تغییرات آب و هواییبان کی مون در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس تغییرات آب و هوایی گفت لحظه ای سیاسی نظیر این دیگر ممکن است تکرار نشود.

رهبران کشورهای جهان سعی دارند در اولین توافق مشترک، موجب کاهش تولید گازهای گلخانه ای شوند.متوسط دمای هوا در زمین در سال ۲۰۱۵ در سطح جهانی رکورد شکست و یک درجه گرمتر شد.

به گفته رئیس سازمان جهانی هواشناسی اثرات تغییرات آب و هوایی سبب شده متوسط درجه حرارت یک درجه سانتیگراد در مقایسه با دوره ماقبل صنعتی بالاتر برود. بیشتر بخوانیدباراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا امیدوار است بتواند رهبران شرکت کننده در کنفرانس تغییرات آب و هوایی در پاریس را به ضرورت اقدام برای کاهش آلودگی هوا و مهار گرمایش زمین متقاعد کند.

​​آقای اوباما اعلام کرده بود که در نشست پاریس بر پایبندی ایالات متحد آمریکا به تعهدات آب و هوایی اش تاکید خواهد کرد.

طرح رئیس جمهوری آمریکا برای کاهش میزان آلودگی هوای ایالات متحده با مخالفت شدید جمهوریخواهان مواجه است.بیشتر بخوانید:

 گرما و رطوبت هوا در آینده بخش‌هایی از خلیج فارس را غیرقابل سکونت می کنددر حاشیه کنفرانس تغییرات آب و هوایی، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین با هم دیدار کردند. آمریکا و چین از جمله کشورهایی هستند که بیشترین گازهای گلخانه ای را در جهان تولید می کنند.

​​ایران از جمله کشورهایی است که این گرمای زمین تغییرات شدید در آن بوجود می آورد. یک تحقیق فاش کرد که جنوب و اطراف خلیج فارس تا ۵۰ سال دیگر، غیرقابل سکونت خواهد بود.

​​دانشمندان می گویند اگر هر چه سریعتر فکری برای کاهش گازهای گلخانه ای نشود، اتفاقاتی چون خشکسالی، کمبود آب و غذا، فقر و جنگ و نبرد افزایش میابد. پیش بینی آنها این است که گرمای زمین، ظرف ۱۵ سال آینده ۱۰۰ میلیون نفر را به فقر می کشاند.از ایران، معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست و معاون رئیس جمهور ایران  عالیترین مقامی است که در این نشست حضور دارد.

خانم ابتکار گفته است در صورت برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، این کشور قادر است که آلودگی‌ گازهای‌ گلخانه‌ای را به‌شدت کاهش دهد.این کنفرانس در حالی برگزار می شود که سازمان‌های مدافع حفاظت از محیط زیست می گویند رهبران کشورها برای نجات زمین باید اختلافات را کنار بگذارند.

​​کنفرانس تغییرات آب و هوایی، با سخنان بان کی مون به طور رسمی آغاز شد.معترضان به کنفرانس تغییرات آب و هوایی یک بالن به آسمان فرستادند. آنها خواستار اقدام عاجل رهبران کشورهای جهان برای کاهش گازهای گلخانه ای هستند. در حالی رهبران برخی کشورها در این نشست حاضرند که کشورهای آنها بیشترین تولید کننده گازهای گلخانه ای هستند.

 

شهروندان رم قبل از اجلاس تغییرات اقلیمی پاریس در اقدامی نمادین بادکنکی به شکل کره زمین را هوا کردند. 

 

 

 رهبران شرکت کننده در کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس خوش بین هستند که به هدف کاهش دو درجه ای گرمای زمین به زودی برسند.افزایش گازهای گلخانه ای مهمترین دغدغه کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس است. افزایش این گاز عمدتا ناشی از گاز دی اکسید کربن حاصل از سوخت های فسیلی است. 

افزایش گازهای گلخانه ای باعث افزایش دمای زمین شده که همین مساله موجب آب شدن یخچال های عظیم قطب شمال و جنوب بخصوص در منطقۀ آلاسکا شده است.روز یکشنبه صدهها نفر در دور میدان جمهوری پاریس زنجیره انسانی تشکیل دادند که پلیس با این افراد درگیر شد. به دلیل وضعیت اضطراری پایتخت فرانسه، راهپیمایی ممنوع است. پلیس می گوید ۳۰۰ نفر را دستگیر کرد و اکثر آنها ساعتی بعد آزاد شدند.

تظاهرات در اعتراض به تخریب محیط زیست در فرانکفورت قبل از اجلاس پاریس ۲۱ امین کنفرانس تغییرات آب و هوایی در حالی برگزار می شود که دهها هزار معترض در کشورهای مختلف، بخاطر سیاست های محیط زیستی کشورهای خود، راهپیمایی کردند. آنها از دولت های خود که در کنفرانس پاریس شرکت می کنند، خواسته اند که برای کاهش گازهای گلخانه ای اقدام سریع انجام دهند.روز یکشنبه در اطراف میدان جمهوری پاریس درگیریهایی بین معترضان به کنفرانس تغییرات آب و هوایی و پلیس روی داد. در این عکس یک پلیس با یک فعال محیط زیست درگیر است.

 

 

​​فعالان محیط زیست در پاریس خواهان برپایی راهپیمایی گسترده ای بودند که به دلیل وضعیت امنیتی در پی حملات مرگبار در پاریس و اعلام حالت فوق العاده این امکان برایشان فراهم نشده است.سازمان ملل پیشتر از کشورها خواست که برای کاهش گرمای زمین برنامه داشته باشند به همین دلیل خیلی از کشورها با برنامه از پیش تعیین شده برای مقابله با گرم شدن زمین در این نشست حاضر شده اند.همزمان با کنفرانس تغییرات آب و هوایی، معترضان حضور فعالی دارند. صدها جفت کفش در میدان جمهوری پاریس به عنوان اعتراض چیده شده است. 

​​روسای جمهوری آمریکا، روسیه و چین از جمله شرکت کنندگان در این کنفرانس هستند.با اینکه تعداد رهبران و روسای دولتهای شرکت کننده در این کنفرانس ۱۴۷ نفر ذکر شده اما در مجموع از ۱۹۶ کشور در این کنفرانس، نمایندگانی شرکت کرده اند.هیات های کشورهای شرکت کننده در کنفرانس تغییرات هوایی در محل این کنفرانس حاضر می شوند. پرچم کشورهای شرکت کننده روی ستونهای ورودی این کنفرانس هک شده است.

​​سران بیش از  ۱۴۷ کشور جهان برای شرکت در کنفرانس تغییرات اقلیمی روز دوشنبه نهم آذر در "بورژه" در حومه پاریس گردهم آمدند. این اجلاس تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار می شود.

 باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه شب، در بدو ورود به پاریس در مقابل یکی از مکان هایی که دهها نفر در حملات تروریستی سه هفته پیش پاریس در آن کشته شدند، حاضر شد و به قربانیان ادای احترام کرد.

​​اکثر رهبران کشورهای جهان در بدو ورود به پاریس به قربانیان حملات تروریستی پاریس ادای احترام کردند.پاریس در حالی میزبان دهها رهبر جهان برای شرکت در کنفرانس تغییرات آب و هوایی است که، سه هفته پیش در چند حمله تروریستی بیش از ۱۳۰ نفر در این شهر کشته شدند.

مراسم یادبود قربانیان حملات تروریستی در پاریس

​​بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در آستان این کنفرانس از همه خواست که برای رسیدن به هدف تغییرات آب و هوایی تا قبل از سال ۲۰۲۰ اقدام کنند.همزمان با آغاز کنفرانس "تغییرات آب و هوایی" در نزدیکی پاریس، در این شهر مقررات سخت امنیتی برقرار است. از جمله متروی میدان جمهوریت این شهر تعطیل شد.