چندین حمله تروریستی در بروکسل پایتخت بلژیک موجب کشته و زخمی شدن حدود ۳۰۰ نفر شده است. این دومین حمله تروریستی گسترده در اروپا پس از حملات پاریس است. آخرین اخبار را در بلاگ زنده صدای آمریکا دنبال کنید.

روز یکشنبه گروه های دست راستی و ملی گرای بلژیک در محل یابود قربانیان حملات بروکسل تجمع کردند و شعارهایی در مخالفت با مهاجران سر دادند.خبرگزاری فرانسه به نقل از يک مقام بلژيکی اعلام کرده، آمار تلفات حمله های هفتۀ پيش بلژيک تصحيح شده و با احتساب سه بمبگذار انتحاری از ۳۱ نفر به ۲۸ تن کاهش يافته است.پليس ايتاليا یکشنبه هشتم فروردین اعلام کرد که يک فرد الجزايری به نام جمال الدين الوالی، ۴۰ ساله را به اتهام تهيه اسناد تقلبی برای داعش در ارتباط با حمله های تروريستی بلژيک و فرانسه روز شنبه در جنوب ايتاليا دستگير کرده است.دفتر دادستانی بلژیک روز شنبه در بیانیه ای از صدور حکم دستگیری فردی به نام "فیصل سی" به اتهام  "مشارکت در یک گروه تروریستی، قتل های تروریستی و کوشش برای ارتکاب قتل های تروریستی" خبر داد.در پی نگرانی های امنیتی، وزیر کشور بلژیک  روز شنبه  از مردم آن کشور خواست تا از برگزاری تجمعی که قرار بود روز یکشنبه در همدردی با قربانیان حملات تروریستی اخیر بروکسل  برگزار شود، خودداری کنند.عکسی که نیلوفر پورابراهیم خبرنگار صدای آمریکا از بروکسل فرستاده است.

یادبود قربانیان حوادث تروریستی بروکسل

​​جان کری روز جمعه برای اعلام همدردی با مردم بلژیک به بروکسل سفر می‌کندفردا پنجشنبه جلسه فوق‌العاده وزراى كشور و دادگسترى اتحاديه اروپا در بروكسل برگزار مى‌شود.اردوغان رييس جمهورى تركيه مى گويد ابراهيم البكروى يكى از مهاجمان انتحارى فرودگاه بروكسل ژوئن سال ٢٠١٥ در تركيه بازداشت و به بلژيك تحويل داده شده. اما پس از بازگشت به بلژيك آزاد شده است.نتايج آزمايش‌هاى دى ان اى نشان مى‌دهد نجيم ⁧ لعشراوى ⁩ دومين مهاجم انتحارى فرودگاه ⁧ بروكسل است. ⁩تصویری که نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار صدای آمریکا از تجمع یادبود قربانیان در بروکسل توئیت کرده است.

​​در سطل آشغالى در نزديكى محل يكى از آپارتمان هاى تفتيش شده توسط پليس، لپ تاپی حاوى وصيت نامه ابراهيم البكروى پيدا شده است. ابراهيم البكروى در وصيت نامه اش نوشته از اينكه عاقبتى همچون صالح عبدالسلام ( سلول زندان) در انتظارش باشد هراس دارد.رسانه ها اعلام کرده اند که برادران بکراوی از آپارتمان شناسایی شده با یک تاکسی به فرودگاه رفتند و در فرودگاه نیز درخواست کمک برای جابجایی چمدان های خود را رد کردند.پلیس همچنین اعلام کرد که در این آپارتمان مقادیری مواد شیمیایی دیگر، یک بمب و پرچم دولت خودخوانده اسلامی(داعش) کشف شده است.

 پلیس اعلام کرده است که چند ساعت پس از بمبگذاری ها در جستجوی خانه به خانه در بروکسل در یک آپارتمان حدود ۱۵ کیلوگرم ماده تی ای تی پی کشف کرده است. این ماده در ساخت بمب بکار می رود.پلیس اعلام کرده است که چند ساعت پس از بمبگذاری ها در جستجوی خانه به خانه در بروکسل در یک آپارتمان حدود ۱۵ کیلوگرم ماده تی ای تی پی کشف کرده است. این ماده در ساخت بمب بکار می رود.گزارش ها از بروکسل حاکیست که دو برادر خالد و ابراهیم بکراوی به مظنونان اصلی بمبگذاری های این شهر معرفی شده اند. پلیس همچنین نجم عشراوی را به عنوان همدست این دو برادر اعلام کرده است.بر اساس آخرین آمار اعلام شده، بر اثر بمبگذاری روز سه شنبه بروکسل، ۳۱ نفر کشته و ۲۷۱ نفر مجروح شدند.در حالیکه رسانه ها از بازداشت یکی از مظنونان بمب گذاری در فرودگاه بروکسل به نام نجم عشراوی خبر داده بودند، پلیس اعلام کرده است که فرد بازداشت شده، آقای عشراوی نیست. بروکسل یک روز پس از حملات تروریستی

​​هویت هر سه مظنون بمب گذاری که در تصاویر ویدئویی فرودگاه دیده شده بودند، شناسایی شد. پلیس بلژیک اعلام کرد این افراد را دو برادر خالد و ابراهیم بکراوی و نجم عشراوی معرفی کرد.  گزارش تصویری:‌ شب غمگین و امنیتی بروکسل بعد از سه حمله تروریستی سه شنبه

شهروندان غمگین، یادبود قربانیان را گرامی می دارند.

​​

 

 

 دموکرات ها واکنش تد کروز به حملات تروریستی بروکسل را محکوم کردند

 برخی گزارش ها از پیدا شدن مواد شیمیایی و منفجره در جستجوی خانه به خانه پلیس بلژیک در یکی از محله های بروکسل حکایت دارند.وزارت کشور بلژیک سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرده است. 

​​پلیس بروکسل تصویری از دوربین های مداربسته فرودگاه را منتشر کرده است که احتمال می دهد مربوط به مظنونان حملات تروریستی باشد. پلیس می گوید فرد  سمت راست با لباس سفید احتمالا مظنونی است که در این حملات زنده مانده است.

تصاویر ویدئویی از مظنونان احتمالی انفجارهای فرودگاه بروکسل.

​​مجروح شدن سه مبلغ مذهبی آمریکایی در حملات تروریستی در بروکسل تایید شده است.گروه دولت اسلامی (داعش) در سایت رسمی خود مسئولیت انفجارهای تروریستی بلژیک را بر عهده گرفت.اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده در مقابله با تروریسم در کنار، بلژیک و دیگر متحدان خود در اروپا ایستاده است.مراکز پررفت و آمد نظیر مراکز خرید در پایتخت بلژیک تعطیل شده اند.شبکه حمل و نقل عمومی به طور کلی در بروکسل تعطیل شده است.

 برج ایفل در همدردی با بلژیک به رنگ پرچم این کشور در آمد.شهردار نیویورک گفت که اف بی آی و پلیس نیویورک در آماده باش هستند. به گفته او در حال حاضر هیچ تهدید بخصوص و بالقوه ای در نیویورک دیده نمی شود.شهردار نیویورک در بیانیه ای اعلام کرد که نیویورک آماده مقابله با هرگونه اقدام تروریستی احتمالی است. او با مردم و دولت بلژیک ابراز همدردی کرد.مقامات امنیتی بلژیک انفجار در مترو را ناشی از بمبی در یک کیف یا ساک دستی رها شده در مترو میدانند.از دو انفجار رخ داده در فرودگاه بلژیک یکی انتحاری بوده است. احتمال می رود دیگری ناشی از جاسازی بمبی در یک چمدان مسافری بوده باشد.شاهدان حاضر در فرودگاه بروکسل گفته اند که پیش از انفجار اولین بمب در فرودگاه، چند نفر که به عربی فریاد می زدند و اسلحه کلاشینکف به دست داشتند تیراندازی کرده اند. 

 برخی گزارش ها از احتمال ارتباط انفجارهای بروکسل با صالح عبدالسلام، مظنون حملات تروریستی پاریس که روز جمعه در بلژیک دستگیر شد، خبر دادند.تیم های عملیاتی و امنیتی در پایتخت بلژیک برخی محله های حساس شهر را تخلیه کرده و به جستجوی این محلات پرداخته اند. از جمله این محلات، منطقه اطراف مقر اتحادیه اروپاست.حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در پیامی در توئیتر خود حملات تروریستی بروکسل را محکوم کرد. او نوشت که به مردم و دولت بلژیک تسلیت می گوید به ویژه به کسانی که عزیزان خود را از دست داده اند. برخی از گزارش ها از سقوط ارزش سهام شرکت های هواپیمایی پس از حمله تروریستی در فرودگاه بروکسل خبر می دهند.رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در هاوانا اعلام کرد که از هیچ کمکی به دولت بلژیک برای دستگیری تروریست ها دریغ نخواهد کرد.جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی با شهروندان و دولت بلژیک ابراز همدردی کرد.باراک اوباما در ابتدای سخنرانی خود در هاوانا حملات تروریستی در بروکسل را محکوم کرد و گفت که با بلژیک که دوست و متحد آمریکاست ابراز همدردی می کند.همزمان با محکومیت حملات تروریستی بروکسل از سوی کشورهای مختلف، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز این حملات را محکوم و با خانواده های قربانیان آن ابراز همدردی کرد. حسین جابری انصاری گفت که این حملات نشان دهنده لزوم اقدام یکپارچه جهانی علیه تروریسم و افراطگرایی است.ایالات متحده و برخی از کشورهای اروپایی نظیر آلمان، فرانسه و بریتانیا تدابیر امنیتی شدیدی برای مقابله با حملات تروریستی احتمالی در نظر گرفتند. حملات تروریستی بروکسل محکومیت جهانی را در پی داشته است. در بین حزب الله لبنان نیز که خود از سوی بسیاری کشورها به مشی تروریستی متهم است نیز این حملات را محکوم کرده و خواستار مقابله با گروههای تکفیری شده است.آخرین اخبار حملات تروریستی در بروکسل از افزایش کشته ها و زخمی ها به بیش از ۲۰۰ نفر حکایت دارد. بر اساس این گزارش ها حدود ۳۴ نفر کشته و بیش از ۱۷۰ نفر زخمی شده اند.انفجارهای بروکسل تنها چهار روز پس از دستگیری صلاح عبدالسلام، مظنون حملات تروریستی پاریس توسط پلیس بلژیک صورت گرفت.بنا به اعلام مقامات تا عصر سه شنبه، انفجارها در بروکسل ۲۶ کشته به جای گذاشته است، ۱۵ نفر در مترو و ۱۱ نفر در فرودگاه. فیلمی از فرودگاه بروکسل پس از حمله تروریستی

​​دو انفجار "مهیب" در فرودگاه بروکسل و یک انفجار در متروی پایتخت بلژیک دست کم ۲۸ کشته و دهها زخمی بر جای گذاشته است.