تصویری از یک ویدئو که نشان می دهد جنگنده روسی پیش از سقوط شعله ور شده است

ترکیه می گوید یک هواپیمای روسی را بخاطر نقض حریم هوایی ترکیه، سرنگون کرده است. این در حالیست که مقام های روسیه می گویند جت جنگی این کشور در حریم ترکیه نبوده است.

به گفته کاخ سفید آقای اوباما همچنین از کشته شدن خلبان روس ابراز تاسف کرد.باراک اوباما در اولین دیدار خود با ولادیمیر پوتین پس از سرنگونی جنگنده روسی توسط ترکیه، خواستار کاهش تنش بین مسکو و آنکارا شد. آنها در پاریس دیدار کردند.

 کرملین روز دوشنبه اعلام کرد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در حاشیه اجلاس تغییرات آب و هوایی در پاریس ملاقات نخواهد کرد. رئیس جمهوری ترکیه گفت که از سرنگون شدن هواپیمای روسی واقعا متاسف است و ابراز امیدواری کرد که چنین اتفاقاتی دیگر روی ندهد. در حالی سخنگوی کرملین مدعی است که غرب آماده ائتلاف با روسیه علیه داعش نیست، که ولادیمیر پوتین روز گذشته در جریان استقبال از فرانسوا اولاند همتای فرانسوی خود در مسکو، ضمن قدردانی از تلاش‌های او برای تشکیل ائتلاف گسترده برای مبارزه با داعش، از آمادگی روسیه برای همکاری با ائتلاف به رهبری آمریکا خبر داد.​​به گزارش روزنامه واشنگتن پست، دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگاران امکان تشکیل ائتلاف گسترده را کم‌رنگ توصیف کرد و گفت "در حال حاضر، متاسفانه، شرکای ما آماده همکاری در چارچوب یک ائتلاف واحد نیستند."

با این حال آقای پسکوف تاکید کرد که مسکو همچنان برای همکاری با کشورهای غربی "در هر چارچوبی که آنها آمادگی آن را داشته باشند" آمادگی دارد.کمتراز یک روز پس از ابراز آمادگی رئیس جمهوری روسیه برای همکاری با ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه داعش در سوریه، سخنگوی کاخ کرملین گفت قدرت‌های غربی آمادگی تشکیل یک ائتلاف گسترده با مسکو در این زمینه را ندارند.هرچند با گذشت چند روز، ترکیه سعی در کاهش تنش دارد اما در مقابل روسیه با اقداماتی عصبانیت خود را نشان داده است.

همچنین، دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه دستور داده است برای تنبیه ترکیه اقدامات اقتصادی شامل مسدود کردن پروژه‌های سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور، به اجرا گذاشته شود.مسکو روز جمعه اعلام کرد که روال مسافرت بدون ویزای ورود اتباع ترکیه به روسیه را از ابتدای سال آینده میلادی (اواسط دی ماه) لغو می کند.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه این خبر را همزمان با افزایش تنش بین آنکارا و مسکو داده است.

این اقدام نیز در ادامه واکنش های روسیه به سرنگونی یک جنگنده این کشور توسط ترکیه است.

هر سال دهها هزار نفر بدون ویزا بین ترکیه و روسیه سفر می کنند.

 

 

​​لاورف: دفاع از فروش اسحه به سوریه

​​از سوی دیگر وزیر خارجه روسیه گفت، مسکو با تمام توان به رژیم سوریه در جنگ با تروریسم ادامه می‌دهد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: "روسیه در موافقت با در خواست رهبری سوریه، به افزایش کمک‌های لازم برای نابودی تروریست‌ها ادامه خواهد داد."

آقای لاوروف همچنین گفت، مسکو، همزمان به تلاش در چارچوب گفتگوهای صلح سوریه برای یافتن راه‌های پایان دادن به بحران در سوریه به نحوی که مردم آن کشور، تصمیم گیرنده بر سرنوشت خود باشند، ادامه می‌دهد.

ولید معلم وزیر خارجه سوریه نیز در ملاقات با همتای روسی خود در مسکو گفت ترکیه در طول پنج سال گذشته از تروریست‌ها در سوریه پشتیبانی کرده است.به گزارش رسانه‌های ترکیه، آنکارا برای اجتناب از تشدید تنش‌ها، حملات هوایی در سوریه را به حال تعلیق در آورده است.

وزیر خارجه ترکیه روز جمعه ۶ آذر گفت آنکارا می‌خواهد به بحران ناشی از سرنگونی جنگنده هوایی روسیه در فضای دیپلماتیک پایان دهد. او از روسیه خواست، به رفع تنش بین دو کشور کمک کند.همزمان با تنش بین روسیه و ترکیه، مقام های روسیه روز جمعه گفتند رئیس جمهوری ترکیه خواستار ملاقات با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه شده است.

به گزارش رویترز، دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روز جمعه در یک کنفرانس خبری در مسکو گفت پیشنهاد دیدار در سطح سران دو کشور، از سوی ترکیه داده شده است.

مسکو مشخص نکرده این دیدار قرار است چه زمانی اتفاق بیافتد، اما روز دوشنبه آینده (۳۰ نوامبر) پوتین و اردوغان در کنار رهبران جهان در نشست بین‌المللی تغییرات اقلیمی در پاریس شرکت خواهند کرد.

 ولادیمیر پوتین و فرانسوا اولاند، روسای جمهوری روسیه و فرانسه روز پنجشنبه در مسکو با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند. این دو رهبر بر سر آینده بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه اختلاف نظر دارند.

در این دیدار، رئیس جمهوری فرانسه گفت که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در آینده این کشور جایی ندارد اما ولادیمیر پوتین گفت سرنوشت بشار اسد را مردم سوریه باید تعیین کنند.

فرانسوا اولاند در جریان دیدارش از مسکو گفت ما یک دشمن مشترک به نام "داعش" داریم. او گفت: "به مسکو آمده ام تا ببینیم چگونه باید [در مورد داعش] واکنش نشان دهیم، تا راهی برای هماهنگ کردن اقداماتمان علیه تروریست ها پیدا کنیم، و همچنین البته راه حلی سیاسی برای سوریه بیابیم."

او گفت برای حمله به "تروریست ها" نیاز است که یک ائتلاف بزرگ ایجاد شود. از سوی دیگر، آقای پوتین گفت که روسیه آماده است با فرانسه در مبارزه با تروریست ها همکاری کند.وزیر خارجه ترکیه روز پنجشنبه گفت آنکارا بابت موضوعی که حق با اوست، از مسکو عذرخواهی نخواهد کرد.

مولود چاووش اوغلو با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی روز گذشته خود با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت، با این حال ما در آن گفت‌وگو ابراز تاسف کرده‌ایم.

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه

​​واکنش او در حالی است که جت‌های جنگنده نیروی هوایی ترکیه روز سه شنبه یک فروند هواپیمای بمب‌افکن سوخو۲۴ ارتش روسیه را سرنگون کردند.

به گفته آنکارا، این جت روسی حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بود. مسکو این ادعای ترکیه را رد کرده و گفته این اقدامی "برنامه ریزی شده" به قصد "تحریک" روسیه بوده است.والنتینا ماتوینکو، رئیس مجلس اعلای روسیه روز چهارشنبه گفت که مسکو انتظار دارد ترکیه به خاطر هدف قرار دادن هواپیمای جنگی سوخو۲۴ روسی "در داخل سوریه" عذرخواهی کند.

خانم ماتوینکو افزود: "ما انتظار داریم ترکیه مراتب عذرخواهی خود را اعلام کند، مسئولیت این اقدام غیرقانونی را بپذیرد و بابت خساراتی که به روسیه وارد کرده،‌ به مسکو و خانواده های قربانیان،‌ غرامت پرداخت کند."

این مقام روسیه تهدید کرد: "این جنایت بدون پاسخ نخواهد ماند. و به طور حتم اثر چشمگیری بر روابط ما با ترکیه خواهد داشت."در حالیکه مسکو اصرار دارد ترکیه برای سرنگونی هواپیمای روسیه عذرخواهی کند، این درخواست روز پنجشنبه از سوی مقام های ترکیه رد شد.

با این حال، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به شبکه فرانس ۲۴ در روز پنجشنبه گفت که ترکیه خواهان تنش با روسیه نیست و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تماس تلفنی او را بی پاسخ گذاشته است.به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا، هواپیماهایی که این کاروان را بمباران کردند، روسی بودند.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون می‌گوید، گزارش‌های دایر بر حمله هوایی روسیه به کاروان کمک‌های انساندوستانه در سوریه را بررسی می‌کند.

​​بمباران کاروان کمک‌های انساندوستانه در نزدیکی شهر اعزاز در مرز سوریه با ترکیه، محلی که روز گذشته هواپیمای سوخوی روسیه، توسط ترکیه سرنگون شد، صورت گرفته است.​بنا به گزارش‌های محلی، در حمله هوایی به کاروان کمک‌های انساندوستانه در نزدیکی منطقه باب السلام، در مرز سوریه با ترکیه، دست کم سه تن کشته و ۶ تن زخمی شدند.جان کری، در تماس تلفنی با وزیر خارجه روسیه از این کشور خواسته آرامش خود را حفظ کند و گفت و گو با ترکیه را ادامه دهد.تظاهرکنندگان خشمگین بطرف ساختمان سفارت ترکیه تخم مرغ و گوجه فرنگی پرتاب کردند.

بعضی از معترضان خشمگین بر این باورند که روسیه باید تلافی جویی کند. در حالیکه شماری دیگر معتقدند افزایش تنش مشکلی را حل نمی کند و باید خویشتنداری نشان داد.گروهی از شهروندان روسیه روز چهارشنبه در اعتراض به سرنگونی جت جنگنده روس توسط ترکیه در مقابل سفارت ترکیه در مسکو دست به تظاهرات زدند.کرملین اعلام کرده روسیه قصد ندارد حملات موشکی در نزدیکی مرز ترکیه را پایان بدهد.

ترکیه پیشتر از اینکه روسیه در حملات موشکی، غیر از داعش، گروههای مخالف اسد از جمله ترکمان ها را مورد حمله قرار می دهد انتقاد کرده بود. بخش هایی از این نیروها که به ترکیه نزدیک هستند در نزدیکی مرز این کشور در سوریه مستقر هستند.خبرگزاری اینترفکس گزارش داده که رزم ناو موشکی و مجهز موسکوا در نزدیکی ساحل سوریه در لاذقیه مستقر می شود.پلیس ترکیه در مقابل کنسولگری روسیه در استانبول نیروهای امنیتی مستقر کرده است. روز گذشته و بعد از سرنگونی هواپیمای روسی توسط ترکیه، تجمعاتی در مقابل سفارت دو کشور در مسکو و آنکارا گزارش شده بود.

​​غیر از رئیس جمهوری روسیه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم گفت: "سرنگونی هواپیمای روسی توسط ترکیه اقدامی تحریکی و از پیش برنامه ریزی شده است."

او همچنین تاکید کرد: "با ترکیه وارد جنگ نمی شویم اما به صورت جدی در حال بررسی روابط دوجانبه با ترکیه هستیم."پوتین همچنین با انتقاد از رهبران ترکیه آنها را به حمایت از اسلامگرای متهم کرد و از شهروندان کشورش خواست که از سفر به ترکیه خودداری کنند.

وی گفت: "پس از حادثه دلخراش سرنگونی جنگده و کشته شدن یکی از خلبانهایمان، وزارت خارجه باید نسبت به سفر شهروندانمان به ترکیه هشدارهای لازم در مورد خطرات اینگونه گردشگری را بدهد. مشکل عمیقتر از این است. ما شاهدیم، بهتر است بگویم تمام دنیا شاهد این است که مقامات کنونی ترکیه طی سالهای گذشته با برنامه ریزی شده از سیاست اسلامگرایی در کشورشان حمایت می کنند."آقای پوتین گفت: "در چارچوب افزایش امنیت پرواز هایمان بر فراز سوریه، من تصمیم گرفتم که پیشنهاداتی که دیروز در این زمینه شده بود، ارتقا دهم و قرار است سامانه اس ۳۰۰را در یکی از پایگاهایمان در سوریه مستقر کنیم."

وی همچنین گفت که در یک عملیات ۱۲ ساعته، خلبان دوم سوخو ۲۴نجات داده شده و در پایگاهی در سوریه در سلامت به سر می برد.پوتین روز چهارشنبه اعلام کرد برای افزایش امنیت پرواز جنگنده های روسی بر فراز سوریه سامانه موشکی دفاعی را در این کشور مستقر خواهد کرد.

وی گفت: "در چارچوب افزایش امنیت پرواز هایمان بر فراز سوریه، من تصمیم گرفتم که پیشنهاداتی که دیروز در این زمینه شده بود، ارتقا دهم و قرار است سامانه اس ۳۰۰را در یکی از پایگاهایمان در سوریه مستقر کنیم."وزارت دفاع روسیه امروز چهارشنبه، ۴ آذر اعلام کرد هواپیمای جنگی این کشور حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده بود و آنها می توانند این مساله را ثابت کنند.

در مقابل، وزارت دفاع ترکیه تصاویر راداری را منتشر کرده که نشان می دهد جنگنده های روسی وارد حریم هوایی ترکیه شده بودند. از سوی دیگر، احمد داوود اغلو، نخست وزیر ترکیه نیز گفت که روسیه دوست و همسایه ترکیه است و روابط دو کشور نباید قربانی ضعف ارتباطات شود.رئیس جمهوری ترکیه گفت، "هیچ کس نباید از ما انتظار داشته باشد که وقتی که مرزهای ما بارها نقض می شود و حقوق قانونی و استقلال ما تحت الشعاع قرار می گیرد، ساکت بنشینیم. ما صرفا از امنیت خود و حقوق برادران مان دفاع کردیم."روز چهارشنبه، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه اعلام کرد که آنکارا به دنبال تشدید تنش بین دو کشور نیست و اقدام کشورش صرفا در چارچوب دفاع از امنیت ترکیه بوده است.روسیه حضور ناوهای این کشور در دریای سیاه را افزایش داده است. دریای سیاه مرز مشترک روسیه و ترکیه است.

یک ناو روسی در نزدیکی ترکیه در دریای سیاه مستقر شده است.

​​روسیه اعلام کرد که بنا دارد، سامانه موشکی دفاعی پیشرفته اس -۴۰۰ را به پایگاهی در سوریه مستقر خواهد کرد.یک روز بعد از سرنگونی جت روسیه توسط هواپیماهای ترکیه، در حالیکه مقامات آنکارا به دنبال کاهش تنش با مسکو هستند، روسیه سرنگونی جنگنده سوخو ۲۴ را اقدامی تحریکی برنامه ریزی شده عنوان کرد.تحلیل گر شبکه فاکس می گوید جت روسی در منطقه مرزی مورد اختلاف سوریه با ترکیه ساقط شده است.

سوریه بربخشی از سرزمین های هم مرز با ترکیه ادعای ارضی دارد و آن منطقه را در نقشه ها جزو خاک خود قلمداد می کند.

بنابراین احتمال دارد جت روسی بدون آگاهی از این مساله وارد قلمرو ترکیه شده است که سوریه آن را جزو خاک خود می داند.وزارت دفاع آمریکا می گوید ترکیه حق دفاع از خود و حریم هوایی این کشور را دارد.

 مقام های نظامی روسیه می گویند که یکی از دو خلبان هواپیمای سقوط کرده روسی، در حین فرود از زمین هدف گلوله قرار گرفت و یک خلبان دیگر در حین عملیات نجات کشته شد.

 پنتاگون می گوید به جمع آوری اطلاعات درباره سقوط هواپیمای روسیه ادامه می دهد. همچنین دو کشور روسیه و ترکیه را به بررسی جوانب رویداد دعوت کرد.روسیه می گوید در عملیات نجات خلبانهای جت سقوط کرده روسیه، یک سرباز کشته شده است. پیشتر اعلام شد یک هلی کوپتر روسیه که به دنبال خلبان ها بود، سقوط کرده است.

 ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو تایید کرد که عصر سه شنبه شورای ناتو جلسه اضطراری برای سقوط جت روسی توسط ترکیه خواهد داشت. 

ینس استولتنبرگ رئیس ناتو می گوید هیچکدام از اعضای این سازمان قصد اعزام نیروی زمینی به سوریه و عراق را ندارد.

​​مقام های ناتو تایید کرده اند که جت روسی قبل از سرنگونی توسط ترکیه، وارد حریم هوایی این کشور شده بود.اوباما، در حاشیه کنفرانس خبری با حضور اولاند درباره سقوط هواپیمای روسی تاکید کرد، بهتر است دو کشور گفتگو کنند که اختلافات بیشتر نشود.اوباما، در حاشیه کنفرانس خبری با حضور اولاند درباره سقوط هواپیمای روسی گفت ترکیه حق دفاع از حریم هوایی خود را دارد.

 رویترز: گزارش شده که دو خلبان هواپیمای سرنگون شده روسیه در مرز سوریه زنده هستند.در حالیکه پیشتر گفته شد خلبانان روسی جت روسیه توسط شورشیان کشته شده اند، اما مقام های ترکیه می گویند این دو خلبان زنده هستند.پوتین از اینکه ترکیه درباره سقوط هواپیمای روسی، پای ناتو را در میان کشیده، انتقاد کرده است.

مساله سقوط هواپیمای روسی توسط ترکیه، به ناتو چه ربطی دارد. ترکیه به عنوان عضوی از ناتو هواپیمای روسیه را سرنگون کرده است. مفهوم این چیست؟

براساس ماده پنج پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، اگر هر کدام از ۲۸ عضو این پیمان در زیر حمله، تقاضای کمک کنند، بقیه کشورها باید به او کمک کنند:

"همه طرفین موافق اند که هر حمله نظامی علیه یک یا تعدادی از آنها در اروپا یا آمریکای شمالی باید به عنوان حمله به همه این کشورها تلقی شود و اگر حمله نظامی صورت بگیرد، براساس اصل دفاع از خود در ماده ۵۱ منشور سازمان ملل، بقیه اعضا به کشور مورد حمله کمک خواهند کرد. این کمک براساس لزوم می تواند استفاد از نیروی نظامی یا افزایش تجهیز امنیتی و نظامی باشد. "

 

 سرگئی لاوروف از مردم روسیه خواست که از سفر به ترکیه خودداری کنند. ترکیه یکی از مقاصد گردشگران روسی است. همزمان یک شرکت گردشگری اعلام کرد فروش تور مسافرتی به ترکیه را متوقف کرده است.سخنگوی ارتش آمریکا می گوید ترکیه قبل از سرنگونی هواپیمای روسیه، بارها به آنها هشدار داد اما خلبان ها واکنشی نشان ندادند."جاستین میلر"، یکی از سردبیران ارشد سایت "دیلی بیست"، این عکس را منتشر کرده و نوشته شورشیان سوریه می گویند خلبان های روسیه کشته شده اند.

​​اورشلیم پست به نقل از جانشین فرمانده نیروهای ترکمان در سوریه، که به ترکیه نزدیک است، خبرداده که نیروهای تحت امر وی، دو خلبان روسی را با گلوله کشته اند. عکسهایی از این دو خلبان منتشر شده که قبل از سقوط هواپیمای روسیه، با چتر پایین آمدند.CNN در گزارش مالی خود می گوید شاخص کل بورس داوجونز نیویورک هفتاد امتیاز از دست داده اما همزمان قیمت نفت سه درصد و طلا یک درصد افزایش یافته است. به نوشته این شبکه، این تغییرات در پی سرنگونی هواپیمای روسیه توسط ترکیه صورت گرفته است.در پی سقوط هواپیمای روسی توسط ترکیه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه سفر خود به ترکیه را لغو کرد.

Russia Laosسایت "MarketsTicker" که اخبار مالی را دنبال می کند، اعلام کرد ارزش لیره، واحد پولی ترکیه بعد از سقوط جت روسی، کاهش محسوسی داشت. دونالد تاسک، رییس شورای اروپا در واکنش به سرنگونی هواپیمای روسی توسط ترکیه گفت "در این لحظات خطرناک بعد سقوط جنگنده روسی، باید همه خونسرد و آرام باقی بمانند.وزیر دفاع روسیه می گوید تحلیل اطلاعات نشان می دهد که جنگنده روسیه هیچ تخلفی در نقض حریم هوایی ترکیه انجام نداده بود.همزمان با خبری درباره تماس ترکیه با ناتو درباره سقوط هواپیمای روسیه، ولادیمیر پوتین از این اقدام ترکیه انتقاد کرد. آقای پوتین گفت آنها به جای اینکه با ما تماس بگیرند، با ناتو تماس گرفته اند، انگار ما به آنها حمله کرده ایم!

​​

 تنش بر سر نقض حریم هوایی و سرنگون کردن یک هواپیمای روس در حالی رخ داده که ترکیه و روسیه به نوعی رقیب یکدیگر بحران سوریه محسوب می‌شوند.

ترکیه خواستار رفتن اسد و قدرت گرفتن مخالفان دولت در سوریه است اما روسیه مستقیما از اسد حمایت می کند و حتی در حمایت رئیس جمهوری سوریه دست به عملیات نظامی هوایی در این کشور می‌زند. 

جنگنده روسیه در لاذقیه سوریه سقوط کرد

 

​​تنش میان ترکیه و روسیه بر سر نقض حریم هوایی ترکیه توسط جنگنده‌های روسی پیش از این نیز خبرساز شده بود.

اواسط مهر ماه گذشته ترکیه به خاطر نقض حریم هوایی خود توسط جنگنده‌های روسی، سفیر روسیه را احضار و به این کشور اعتراض کرد.

ناتو نیز که متحد ترکیه است، نقض حریم هوایی ترکیه طی دو روز را اتفاقی ندانست و توضیحات روسیه در این باره را کافی ندانست.بعد از اینکه رئیس جمهوری روسیه گفت که اقدام ترکیه "پیامدهای وخیم" برای رابطه ترکیه و سوریه خواهد داشت، سهام آمریکا ۰/۷ درصد سقوط کرد.رئیس جمهوری روسیه در حاشیه دیدار با پادشاه اردن، درباره سقوط هواپیمای روسیه گفت این اقدام یک خنجر به پشت از سوی متحدان تروریستهاست.ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه می گوید جت سرنگون شده این کشور، در چهارکیلومتری داخل سوریه مورد هدف قرار گرفته است.مقام های ترکیه اعلام کردند ناتو را درجریان نقض حریم هوایی این کشور و سرنگونی هواپیمای روسیه قرار داده است. همزمان ناتو، پیمان آتلانتیک شمالی، اعلام کرد که یک جلسه فوق العاده تا دو ساعت دیگر برگزار خواهد کرد.برخی منابع سوریه مثل "دیده بان حقوق بشر سوریه، می گویند هواپیمای روسیه در منطقه جبل ترکمان لاذقیه در سوریه سقوط کرده است.

همزمان این ویدئو در فضای مجازی منتشر شده که همزمان با سقوط جنگنده روسی عده ای "الله اکبر" می گویند. 

عکسی از هواپیما در حال سقوط

​​​​لاذقیه در حال حاضر شاهد درگیری نیروهای دولت بشار اسد و شورشیان مخالف اوست.مقام های ترکیه می گویند سرنگونی هواپیمای روسیه، "اقدام علیه یک کشور خاص" نیست بلکه این تنها قدمی برای دفاع ترکیه در دفاع از حریم هوایی خود است.وزارت دفاع ترکیه با انتشار این عکس، مدعی است که جنگنده روسیه در بخشی از مسیر خود، حریم هوایی ترکیه را نقض کرده است.

مسیر هواپیمای جنگی روسیه

 

​​وزارت خارجه آمریکا می گوید موضوع سرنگونی جت روسیه توسط ترکیه را با دقت زیر نظر دارد.این چهار عکس جزئیات کمی از لحظه و محل سقوط هواپیمای روسیه می دهند.

​​هلی کوپترهای روسیه به دنبال دو خلبان جت های سقوط کرده در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه هستند.با وجود تاکید مقام های ترکیه که هواپیمای روسی حریم این کشور را نقض کرده، اما وزیر دفاع روسیه نیز تاکید دارد که هواپیمای روسیه بطور مشخص در حریم سوریه بود.روسیه تایید کرد که هوایپمای سرنگون شده، سوخو ۲۴ است. این هواپیما یک جنگنده ضربتی مافوق صوت است که در حال حاضر غیر از روسیه در ارتش های اوکراین، قزاقستان، الجزایر، سودان، سوریه و ایران در حال خدمت است. 

سوخو ۲۴

 به گزارش اینترفکس، وزیر دفاع روسیه می گوید برخلاف ادعای ترکیه، هواپیما از زمین مورد هدف قرار گرفته است. پیشتر ترکیه گفته بود که جت های این کشور هواپیمای روسیه را سرنگون کردند.

 خبرگزاری های روسیه به نقل از مقام های این کشور سقوط هواپیمای روسی را تایید کردند اما می گویند این هواپیما در سوریه سقوط کرده، نه در ترکیه.

 هنوز مکان دقیق سقوط این هواپیما مشخص نشده است.

عکسی از هواپیما در حال سقوط

​​برخی خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند که خلبان‌های در منطقه ترکمان نشین شمال سوریه افتاده اند و یکی از آنها به اسارت ترکمانان سوری در آمده است. گزارش های تایید نشده ای نیز از کشته شدن خلبان دیگر منتشر شده است.این عکس از یکی از خلبان هاست که با چتر نجات بیرون پریده است. هنوز محل فرود این خلبان های روسی مشخص نیست.شاهدان عینی می گویند دو خلبان هواپیمای روسی قبل از انفجار هواپیما به بیرون پریدند. طبق اعلام وزارت دفاع روسیه، هواپیمای روسی توسط یک موشک زمین به هوا سرنگون شده اما خلبان‌های آن موفق به بیرون پریدن از کابین شده‌اند.

این در حالیست که ارتش ترکیه اعلام کرده است که هواپیمای روسی توسط یک جنگنده اف ۱۶ ترکیه سرنگون شده است.وزارت دفاع روسیه ضمن تایید هدف قرار گرفتن جنگنده این کشور اعلام کرد که این هواپیما حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده بود.شبکه تلویزیون هبرترک این عکس را از لحظه سقوط هواپیمای روسی منتشر کرده است

​​بنا به اعلام ارتش ترکیه، این هواپیمای روسی طی حدود ۵ دقیقه ۱۰ بار اخطار دریافت کرده اما توجهی به اخطارها نکرده است.ترکیه اعلام کرد جت های F16 این کشور یک جنگنده روسیه را سرنگون کرده اند. مقام های ترکیه می گویند هواپیمای روسی به اخطارهای ترکیه درباره نقض حریم هوایی این کشور بی توجه بود.