روز ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت) توسط سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی کتاب و حق مولف نامگذاری شده است.

دلیل انتخاب این تاریخ، سالروز درگذشت نویسنده های بزرگی چون ویلیام شکسپیر و میگل سروانتس و همچنین سالروز تولد چندین نویسنده از جمله ولادیمیر ناباکوف و موریس دروئون است.

در این روز، ناشران، کتابفروشی ها، کتابخانه ها و موسسه های فرهنگی از طریق برنامه های گوناگون مطالعه، نشر و حفاظت از حق مولف را در گوشه و کنار جهان به ویژه میان نسل جوان ترویج می کنند.

هرچند توصیه شده کتاب چاپی برای فرزند تان بخوانید اما فرقی بین درک مطلب توسط کودکان در کتاب چاپی یا الکترونیک وجود ندارد.

​​

تمرکز بیست و چهارمین روز جهانی کتاب بر اهمیت و تلاش برای حفظ و افزودن به غنای زبان های بومی است. یونسکو می گوید از آنجایی که قصه و کتاب مردم را دور هم جمع می کند می توان از این طریق با فرهنگ ها، هویت ها و زبان های مختلف آشنا شد.

هر سال، یونسکو و چند سازمان بین المللی که حوزه های نشر، کتابفروشی و کتابخانه را نمایندگی می کنند، شهری را به عنوان پایتخت کتاب جهان بر می گزینند. امسال، شارجه در امارات متحده عربی به دلیل پروژه ابتکاری و جامعی که برای ساکنانش به ویژه قشر مهاجر پیشنهاد داده، عنوان پایتخت کتاب جهان را دریافت کرد.

​​

شارجه با برنامه پیشنهادی خود به نام « مطالعه کنید – در شارجه هستید» اهمیت مطالعه، میراث فرهنگی، نشر، کودکان و مشارکت در جامعه را ترویج خواهد داد.