سازمان بهداشت جهانی می گوید، بنا به یافته‌های جدید، افرادی که یکبار به بیماری کووید۱۹ مبتلا می شوند در مقابل آن ایمنی پیدا نمی‌کنند و بازگشت بهبودیافتگان به محیط جامعه می‌تواند آنها را در معرض خطر ابتلای مجدد به این بیماری قرار دهد. 

به گزارش بلومبرگ، این سازمان روز جمعه ۵ فروردین در بیانیه‌ای گفت: «در حال حاضر هیچ مدرکی نیست که نشان دهد بهبود‌یافتگان که در بدن آنها پادتن وجود دارد، در مقابل این بیماری مصون هستند.» 

راهنمای سازمان بهداشت جهانی پس از آن منتشر شده است که برخی کشورها با استناد به این فرضیه که بهبود‌یافتگان در برابر ابتلای دوباره مصونیت دارند، اعلام کرده‌اند که می‌توان به افرادی که بهبودیافته و پادتن ویروس کرونا در بدن دارند «گذرنامه ایمنی» یا «گواهی بدون خطر» صادر کرد.

 

جواب تست کرونای برخی از بهبودیافتگان در کره جنوبی دوباره مثبت شده است.
هیچکس نمی‌داند آیا بهبودیافتگان از کووید۱۹ نسبت به این بیماری مصونیت پیدا کرده‌اند یا نه
هیچکس نمی‌داند آیا بهبودیافتگان از کووید۱۹ نسبت به این بیماری مصونیت پیدا کرده‌اند یا نه

در این بیانیه همچنین آمده است، کسانی که چنین گواهی‌هایی برای‌شان صادر شده باشد ممکن است دستور‌العمل و راهنمایی‌های بهداشت همگانی را نادیده گرفته و موجب گسترش بیشتر ویروس کرونا شوند.

هشدار سازمان بهداشت جهانی: تمرکز بر کرونا نباید موجب غفلت از مبارزه با مالاریا شود
یکی از درس‌هایی که سازمان بهداشت جهانی از همه‌گیری ویروس‌ ابولا در غرب آفریقا گرفت این بود که ممکن است در بحبوحه بحران یک همه‌گیری، ‌مبارزه با بیماری‌های دیگر مورد غفلت قرار گیرد.