FILE PHOTO: FILE PHOTO: A woman holds a medical syringe and a small bottle labeled "Coronavirus COVID-19 Vaccine
کارشناس ارشد سازمان بهداشت جهانی می‌گوید اطلاعات بیشتر در مورد کارایی واکسن‌های کووید۱۹ لازم است (آرشیو)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کارشناس ارشد واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که واکسن‌های ویروس کرونا و واکنش سیستم ایمنی بدن به آن‌ها، باید توسط این سازمان مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد و نباید تنها به اطلاعاتی که شرکت‌های داروسازی در بیانیه‌های مطبوعاتی خود ارائه می‌دهند، بسنده کرد.

دکتر کِیت اوبراین، مدیر ایمن‌سازی، واکسیناسیون، و زیست‌شناختی سازمان بهداشت جهانی، روز جمعه ۷ آذر در جلسه مطبوعاتی در ژنو گفت، هنوز مشخص نیست که آیا واکسن‌های کووید۱۹ می‌توانند انتقال ویروس کرونا در افراد را کاهش دهند یا نه.

خانم اوبراین گفت: «این واقعاً برای ما مهم است که دریافت اطلاعات در مورد کارآیی واکسن را، نه تنها برای پیشگیری از بیماری، بلکه در واقع برای پیشگیری از افزایش ویروس، آغاز کنیم.»

شرکت داروسازی بریتانیایی - سوئدی «استرازنکا» روز پنجشنبه اعلام کرد که برای بررسی و پیشگیری از اشتباه در تولیدات واکسن آزمایشی کووید۱۹، در حال همکاری با نهادهای نظارتی دولت است.

سخنگوی استرازنکا به دنبال صحبت‌های مدیرعامل این شرکت که احتمال آزمایش‌های بیشتر جهانی را لازم دانسته بود گفت، این شرکت داروسازی و دانشگاه آکسفورد اعتراف کرده‌اند که دز پایین واکسن آنها کارایی بهتری از دز کامل داشته است.

این بیانیه هنگامی منتشر شد که این غول داروسازی آماده توزیع چهار میلیون دز واکسن تا پایان سال میلادی و پیش از موعد شده است.    

FILE - In this Wednesday, June 24, 2020 file photo, a volunteer receives an injection at the Chris Hani Baragwanath hospital in…
نتایج امیدبخش سومین واکسن کووید۱۹؛ محصول شرکت «استرا زنکا» ارزانتر و توزیع آن آسان‌تر است
پس از اعلام خبر موفقیت‌آمیز بودن واکسن‌های تولید شده توسط شرکت های فایزر و مدرنا، شرکت داروسازی «استرا زنکا» نیز روز دوشنبه ۳ آذر اعلام کرد که واکسن ویروس کرونای آنها تا ۹۰ درصد مؤثر است.


این شرکت مستقر در بریتانیا در اوایل هفته گذشته گفت که واکسن آنها روی هم رفته ۷۰ درصد مؤثر است، ولی بین دزهای دو واکسن آنها تفاوت وجود دارد. یکی از آنها ۹۰ درصد و دیگری ۶۲ درصد مؤثر هستند.

تاثیر واکسن‌های دو شرکت داروسازی فایزر و مدرنا نیز ۹۵ درصد گزارش شده است. 

بنا بر گزارش دانشگاه جانز هاپکینز، تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا روز جمعه ۷ آذر از مرز ۱۳ میلیون نفر گذشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تعداد مبتلایان به کووید۱۹ که در بیمارستان های سراسر آمریکا بستری شده‌اند، پس از تقریباً دوبرابر شدن در ماه گذشته، در روز جمعه به ۹۰ هزار نفر رسید.

FILE - In this Monday, July 27, 2020 file photo, a nurse prepares a shot as a study of a possible COVID-19 vaccine, developed…
مقایسه سه واکسن بالقوه مؤثر شرکت‌های ««فایزر»، «مدرنا»، و «استرا زنکا»
شرکت داروسازی «استرازنکا» روز دوشنبه ۳ آذر، با اعلام خبر موفقیت واکسن کووید۱۹ خود، که آن را با همکاری دانشگاه آکسفورد بریتانیا تولید کرده است، سومین واکسن بالقوه موفق را عرضه کرده است؛ واکسن‌هایی که شاید ابزارهای حیاتی مقابله با همه‌گیری جهانی کرونا باشند.