National security adviser Jake Sullivan speaks during a press briefing at the White House, Thursday, Feb. 4, 2021, in…
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز شنبه ضمن ابراز «نگرانی عمیق» از نحوه انتقال یافته‌های اولیه سازمان بهداشت جهانی در تحقیقات مربوط به کووید-۱۹، از چین خواست که داده‌های مربوط به اولین روزهای شیوع کووید۱۹ را در دسترس قرار دهد.

به گزارش رویترز، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت: «ضروری است که این گزارش مستقل بوده و یافته‌ها عاری از مداخله یا تغییر توسط دولت چین باشد.»

وی افزود: «برای درک بهتر این بیماری همه‌گیر و آماده شدن برای مورد بعدی، چین باید اطلاعات خود را از نخستین روزهای شیوع [ویروس کرونا] در دسترس قراردهد.»

آقای سالیوان همچنین با تاکید بر اهمیت محافظت از اعتبار سازمان بهداشت جهانی و لزوم رعایت بالاترین استانداردها توسط آن سازمان، گفت: «ما در مورد نحوه انتقال یافته‌های اولیه تحقیقات کووید-۱۹ و نیز روند به کار رفته برای رسیدن به آن یافته‌ها، نگرانی‌های عمیقی داریم.»   

سازمان بهداشت جهانی روز جمعه اعلام کرد که خلاصه یافته‌های تیم پژوهشی آنها در اوایل هفته آینده منتشر خواهد شد.

یک تیم پژوهشی با حمایت سازمان بهداشت جهانی، چهار هفته برای تحقیق در مورد منشاء ویروس کرونا در چین بسر می برد. این تیم در یک مصاحبه خبری گفت بعید است که ویروس کرونا از آزمایشگاه ووهان چین به بیرون راه یافته باشد، ولی جزئیات بیشتری را در اختیار نگذاشت.

FILE PHOTO: WHO team member in Wuhan
عضو تیم پژوهشی سازمان بهداشت جهانی: چین از ارائه داده‌های خام در مورد کووید۱۹ خودداری کرده است
یکی از محققان تیم پژوهشی که تحت حمایت سازمان بهداشت جهانی برای تحقیق در مورد منشاء اصلی کووید۱۹ به شهر ووهان چین سفر کرده بود، می‌گوید، چین از دادن داده‌های خام در مورد موارد اولیه این بیماری امتناع ورزید. وی گفت این کار تلاش آنها برای درک چگونگی شیوع ویروس کرونا را به طور بالقوه پیچیده می‌کند.

در یک مصاحبه جداگانه با رویترز، یکی از محققان تیم پژوهشی سازمان بهداشت جهانی گفت، چین از ارائه داده‌های خام در مورد موارد اولیه این بیماری امتناع ورزیده است. وی گفت این کار تلاش آنها برای درک چگونگی شیوع ویروس کرونا را به طور بالقوه پیچیده می‌کند.

سفارت چین در شهر واشنگتن و سازمان بهداشت جهانی هنوز در این باره ابراز نظر نکرده‌اند.