نروژ اعلام کرد که مخالفان و حکومت ونزوئلا هفته جاری گفت‌وگوهای خود را در جزیره باربادوس پیرامون یافتن راه‌حلی برای بحران سیاسی در ونزوئلا از سر می‌گیرند. 

به گزارش رویترز، دور اول این گفت‌وگو با میانجی‌گری نروژ در شهر اسلو برگزار شد، اما دو طرف به توافقی دست پیدا نکردند. حالا قرار است که دور دوم گفت‌وگوها در باربادوس برگزار شود. 

دفتر خوان گوایدو، رئیس پارلمان و رهبر مخالفان ونزوئلا، در بیانیه‌ای نوشت که مردم ونزوئلا خواستار برگزاری یک انتخابات واقعا «آزاد و شفاف» هستند که به آن‌ها کمک کند «بحران موجود را حل و در راه پیشرفت» قدم بگذارند. 

پیشتر نیکلاس مادورو هم از تلاش نروژ برای میانجی‌گری میان دو طرف حمایت کرده بود. 

این گفت‌وگوها در حالی انجام خواهد شد که اخیرا کمیساریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، دولت ونزوئلا را متهم کرد که مخالفان خود را به طور «مخفیانه» به قتل می‌رساند یا آن‌ها را در زندان با ابزاری چون «شوک الکتریکی، القای حس خفگی و تهدید به خشونت‌های جنسی» شکنجه می‌کند.

براساس گزارش کمیساریای عالی حقوق‌بشر طی یک سال گذشته حدود ۶۵۰۰ نفر از مخالفان دولت نیکلاس مادورو «ناپدید» شده‌اند.

خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا، زمستان سال گذشته ضمن اعلام غیرقانونی بودن انتخابات برگزار شده در این کشور، براساس یک ماده قانون اساسی این کشور، خود را به عنوان رئيس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد. 

ایالات متحده و بیش از ۵۰ کشور جهان، از جمله اتحادیه اروپا و برخی کشورهای آمریکای لاتین، ریاست جمهوری موقت گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند. 

در مقابل کشورهایی چون روسیه، کره شمالی، روسیه و ایران از حامیان نیکلاس مادورو هستند. 
 

Telegram Banner