کاخ سفید در نامه‌ای رسمی اعلام کرد که قصد همکاری با تحقیقات استیضاح پرزیدنت ترامپ را ندارد.

کاخ سفید روز سه‌شنبه ۱۶ مهرماه با ارسال نامه‌ای به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، تحقیقات درباره پرزیدنت ترامپ را  «نامشروع» و اقدامات آن را «بی اساس» و «برخلاف قانون اساسی» عنوان کرد.

ساعتی بعد نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، در توئیتی خطاب به پرزیدنت ترامپ نوشت: «آقای رئیس جمهوری، شما بالاتر از قانون نیستید. شما پاسخگو خواهید بود.»

پیش از این  اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال یک حکم رسمی به کاخ سفید خواستار دسترسی به اسناد و مدارک مرتبط با روند بررسی استیضاح احتمالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، شده بودند.

دموکرات‌های مجلس نمایندگان رسما خواستار دسترسی به اسناد کاخ سفید شدند
دموکرات‌های مجلس نمایندگان رسما خواستار دسترسی به اسناد کاخ سفید شدند

کمیته تحقیقات در کنگره همچنین در تلاش بودند تا از گوردون ساندلند، سفیر ایالات متحده در اتحادیه اروپا، گفت‌وگو کنند. جلسه کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان با گوردون ساندلند قرار بود پشت درهای بسته برگزار شود. وکیل آقای ساندلند گفت وزارت خارجه با انجام این دیدار مخالفت کرده است. 

همچنین رئیس جمهوریخواه کمیته قضایی سنای آمریکا از تحقیقات سنا درباره اتهامات تایید نشده‌ای که وکیل شخصی پرزیدنت ترامپ درباره اوکراین مطرح کرد، خبر داده بود. سناتور لیندزی گراهام خواستار حضور رودی جولیانی، وکیل پرزیدنت ترامپ، در سنا برای ادای شهادت درباره اقداماتی که منجر به عزل دادستان کل سابق اوکراین شد.

به گزارش رویترز، این تحقیقات بر این موضوع متمرکز است که آیا پرزیدنت ترامپ از کمک‌های ۴۰۰ میلیون دلاری به اوکراین به عنوان یک اهرم فشار به رئیس جمهوری آن کشور جهت آغاز تحقیقات درباره جو بایدن معاون سابق رئیس جمهور پیشین آمریکا استفاده کرده است یا نه.

جو بایدن یکی از اصلی ترین رقبای دموکرات پرزیدنت ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ محسوب می شود.

نمایندگان دموکرات در مجلس نمایندگان که اکثریت را در اختیار دارند، مراحل تحقیق و بررسی مقدماتی برای احتمال استیضاح رئیس جمهوری آمریکا را دنبال می‌کنند. 

Telegram Banner