U.S. State Department Spokesman Ned Price speaks during a news briefing at the State Department in Washington, Thursday, Feb…
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه ششم فروردین حملات شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن علیه عربستان سعودی را محکوم کرد و آن را یک «تحریک آشکار» با هدف دائمی کردن جنگ خواند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفت، حملات اخیر چند روز بعد از آن که دولت‌های عربستان و یمن تعهد خود را برای رسیدن به آتش بس و مذاکرات صلح اعلام کردند، انجام شده است.

وی حملات حوثی‌ها به خاک عربستان را یک «تحریک آشکار» و «جدیدترین مورد از رشته تلاش‌های حوثی‌ها برای ایجاد اختلال در عرضه جهانی انرژی و تهدیدی علیه مردم غیرنظامی» توصیف کرد.

آقای پرایس همچنین از طرف‌های درگیر در یمن خواست در مذاکرات صلحی که تحت نظارت سازمان ملل متحد پیگیری می‌شود شرکت کنند و با نمایندگان ویژه سازمان ملل و آمریکا در امور یمن در ارتباط باشند.

دولت پرزیدنت بایدن اعلام کرده است برای حل چالش‌های جهانی بر دیپلماسی تمرکز خواهد کرد. در همین راستا تیم لندرکینگ، نماینده ویژه ایالات متحده در امور یمن، راهی خاورمیانه شده است.

US Secretary of State Antony Blinken addresses the media following the closed-door morning talks between the United States and…
گفت‌وگوی وزیر خارجه آمریکا با نخست وزیر یمن؛ نماینده ویژه آمریکا راهی منطقه می‌شود
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۵ فروردین در گفت‌وگو با معین عبدلملک سعید نخست وزیر یمن بر تعهد ایالات متحده به پیشبرد یک روند صلح در یمن که همه گروه‌ها را شامل شود تاکید کرد.

شبه‌نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، از زمان ورود مستقیم ائتلاف ریاض به جنگ یمن در مارس ۲۰۱۵ تاکنون، بارها اهدافی را در داخل خاک عربستان هدف حملات پهپادی و موشکی قرار داده‌اند.

این حملات در روزهای اخیر و در ششمین سالگرد ورود عربستان به جنگ یمن تشدید شده است.

حوثی‌ها روز پنجشنبه اهدافی را در نجران و جازان با پهپاد و موشک هدف قرار دادند، که بیشتر آنها توسط ارتش عربستان منهدم شدند. این حملات روز جمعه نیز با حمله پهپادی به خمیص مشیط ادامه یافت.

FILE PHOTO: U.S. Secretary of State Antony Blinken testifies before House Foreign Affairs Committee
وزیر خارجه آمریکا حمله اخیر گروه‌های همسو با ایران علیه عربستان سعودی را به شدت محکوم کرد
آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه دوم فروردین با فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی و در خصوص وضعیت یمن، تلفنی گفت‌وگو کرده و حملات اخیر نیروهای همسو با ایران علیه عربستان را محکوم کرد.