زنی در حال خروج از ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در شهر واشنگتن. آرشیو، ۵ ژوئن ۲۰۰۹
وزارت خارجه ایالات متحده

وزارت خارجه ایالات متحده روز شنبه ۴ بهمن برخورد شدید نیروهای امنیتی روسیه با معترضان به بازداشت رهبر مخالفان آن کشور و خبرنگارانی که تظاهرات آنها را پوشش می‌دهند، محکوم کرد و خواستار آزادی همه آنهایی شد که تنها به دلیل استفاده از حقوق‌شان بازداشت شده‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: «پیش از رویدادهای امروز، دولت روسیه به دنبال سرکوب حق تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی بیان، از طریق آزار سازمان‌دهندگان اعتراض‌ها، تهدید شبکه‌های اجتماعی، و بازداشت‌ پیش‌دستانه شرکت‌کنندگان بالقوه در تظاهرات، بود.»

ند پرایس، با اشاره به این که اتفاقات در پی سال‌ها سخت‌تر کردن محدودیت‌ها و اقدامات علیه جامعه مدنی، رسانه‌های مستقل، و مخالفان سیاسی در روسیه رخ می‌دهد، گفت: «ما از مسئولان روسیه می‌خواهیم همه آنهایی را که بابت استفاده از حق جهانی خود بازداشت شده‌اند آزاد کنند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه، شد و خاطرنشان کرد ایالات متحده در دفاع از حقوق بشر – چه در روسیه و چه هر جای دیگر که در معرض تهدید باشد – شانه به شانه متحدان و شرکای خود می‌ایستد.

ده ها هزار نفر در سراسر روسیه با آمدن به خیابان‌ها خواستار آزادی ناوالنی شدند و پلیس روسیه علاوه بر بازداشت همسر ناوالنی و دستیاران او تعداد زیادی از معترضان را دستگیر کرد. آسوشیتدپرس تعداد دستگیرشدگان در اعتراضات روسیه را بیش از ۳۰۰۰ نفر گزارش کرده است.

یولیا، همسر الکسی ناوالنی، از کسانی است که در پی سخنرانی‌ها در حمایت از او، بازداشت شده است.

الکسی ناوالنی، منتقد کرملین، به تازگی پس از بازگشت از آلمان به روسیه دستگیر شد. او که مشغول انجام تازه‌ترین تحقیقات درباره فساد دولتی بود از سوی دولت روسیه با گاز اعصاب مورد حمله قرار گرفت و به مدت پنج ماه در آلمان تحت درمان بود.