مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده شامگاه سه‌شنبه ۱۳ فروردین با خانواده‌هایی که عضوی از آن‌ها در کشورهای دیگر به ناحق دستگیر و یا گروگان گرفته شده‌اند، دیدار کرد.

آقای پمپئو در این دیدار با اشاره به این ایده که ایالات متحده باید سیاست پرداخت باج در ازای آزادی شهروندان آمریکایی را از سر بگیرد، و با تاکید بر این که از صمیم قلب رنجی که آنها متحمل می‌شوند را درک می‌کند، گفت به یاد داشته باشید که حرکت در این مسیر خطرآفرین است.

مایک پمپئو در ادامه گفت، «می‌دانیم کشورهایی هستند که کمتر آمریکایی‌ها را می‌گیرند چون می‌دانند از آمریکا کمتر پول نصیبشان می‌شود. من (نمونه) آن را دیده‌ام؛ اطلاعاتش را دیده‌ام. این همان چیزی است که بعد از آن که ما به ملاهای ایران پول دادیم، اتفاق افتاد.»

وی خاطر نشان کرد، «لطفا به یاد داشته باشید که هر پرداختی به یک تروریست یا یک رژیم تروریستی، پول کافی برای (گروگان) گرفتن مردم بیشتری از ما را در اختیار آن (تروریست) می‌گذارد. ما نمی‌توانیم این خطر را بپذیریدم. شما هم چنین آن را از ما نمی‌خواهید.»

اشاره وزیر خارجه آمریکا به ایران در حالی است که چندین آمریکایی در ایران به زندان های طولانی محکوم شده اند. ایالات متحده بازداشت این افراد را گروگانگیری می‌داند.

 

​​

گروگان‌های آمریکایی در ایران

دولت ایالات متحده، آمریکاییان زندانی در ایران را گروگان جمهوری اسلامی می‌داند. دی ماه سال گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در توییتی به مناسبت سالگرد آزادی گروگان‌های آمریکایی از ایران نوشت: ایران هنوز آمریکایی‌های بی گناه را گروگان گرفته است.

باب لوینسون

رابرت (باب) لوینسون افسر بازنشسته اف‌بی‌آی است که به عنوان کارگاه خصوصی درباره قاچاق سیگار تحقیق می‌کرد. او سال ۱۳۸۵ در جزیره کیش در ایران ناپدید شد. آقای لوینسون روز ۱۹ اسفند سال گذشته ۷۱ ساله شد.

دولت ایران هرگونه دست داشتن در ربودن لوینسون را نفی و از مکان نگهداری او ابراز بی‌اطلاعی می‌کند. با این حال طی سال‌های گذشته چند بار اخباری درباره همکاری حکومت ایران با دولت ایالات متحده برای یافتن مکان نگهداری او منتشر شده بود.

سه تصویر از باب لوینسون
اطلاعیه اف‌بی‌آی در دوازدهمین سالگرد ناپدید‌شدن «لوینسون» در ایران؛ جایزه پنج میلیون دلاری برای اطلاعات درباره او
اداره تحقیقات فدرال موسوم به اف‌بی‌آی با صدور بیانیه‌ای از ایران خواست بر اساس تعهدات قبلی، به تحقیقات برای یافتن رابرت لوینسون مامور پیشین این نهاد که ۱۲ سال پیش در جزیره کیش ایران ناپدید شد، کمک کند.

​​

ژیو وانگ

این آمریکایی چینی‌تبار برای تحقیق درباره تز دکترای خود با اجازه دولتی به ایران رفت، تابستان سال ۱۳۹۵ هنگام مرور و مطالعه اسنادی مربوط به اواخر دوران قاجار در آرشیو ملی ایران دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. او در دادگاهی غیرعلنی به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

عکس آرشیو
روزشمار بازداشت و زندان دانشجوی آمریکایی دانشگاه پرینستون در تهران
دانشگاه پرینستون در آمریکا به منظور آغاز تلاشی برای آزادی ژی یو وانگ، دانشجوی خود در رشته دکترای تاریخ که در ایران زندانی است، یک کارزار برگزار می کند. به این بهانه، نگاهی به روز شمار برخورد با این دانشجوی آمریکایی داریم:

​​

مایکل وایت

او آخرین قربانی گروگانگیری جمهوری اسلامی از شهروندان آمریکایی تا به امروز است. این مایکل وایت عضو سابق نیروی دریایی آمریکا که اهل کالیفرنیا است برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود و تابستان گذشته در مشهد بازداشت شد. درباره دلیل بازداشت و جزئیات اتهام او اطلاع چندانی در دست نیست اما وکیلش می‌گوید که برای اتهام «توهین به رهبری» به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

غیر از باب لوینسون که شرایط او معلوم نیست، بقیه آمریکایی های زندانی در ایران به ده سال محکوم شده اند.
یک آمریکایی دیگر در ایران به ۱۰ سال زندان محکوم شد؛ اینبار به اتهام توهین به رهبری
یک هفته بعد از خبر اعلام محکومیت یک آمریکایی در ایران، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد، « مایکل وایت» نظامی پیشین آمریکایی که در ایران به تازگی به ده سال زندان محکوم شده، برای «توهین به رهبری» این مجازات را گرفته است.

​​

سیامک نمازی و باقر نمازی

سیامک نمازی و پدرش باقر دو آمریکایی ایرانی‌تبار هستند که حدود سه سال است به اتهام جاسوسی در زندان به سر می برند و به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند.

 

نزار زکا

نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا در شهریور ۹۴ بازداشت و به اتهام آنچه مقام‌های قضایی ایران «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» می‌نامند، به ۱۰ سال حبس و پردخت ۴.۵ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شد. این فعال اینترنت آزاد، به دعوت دولت حسن روحانی و برای حضور در یک کنفرانس به ایران سفر کرده بود.

 

اقدامات ایالات متحده در قبال گروگان‌های آمریکایی در ایران

پیش از این سنای آمریکا در آبان سال ۱۳۹۶ با تصویب قطعنامه‌ای خواستار آزادی شهروندان آمریکایی از جمهوری اسلامی شده بود.

چند نماینده در مجلس نمایندگان آمریکا نیز طرحی را معرفی کردند که به دولت آمریکا اجازه می‌دهد ابزارهایی برای فشار علیه ایران در اختیار داشته باشد و از آن برای آزادی شهروندان آمریکایی دربند در ایران استفاده کند.

مقامات دولت آمریکا نیز مکررا خواستار آزادی این زندانیان شده‌اند. از جمله مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به تازگی و در روز جمعه ۱۷ اسفند، در آستانه ۱۲ سالگی ناپدید شدن رابرت لوینسون و در پیامی در توئیتر نوشت:‌ «ما مصمم به آزادی تمامی گروگان‌های آمریکایی و کسانی که به خطا دستگیر شده‌اند هستیم و تا وقتی که به خانه بازنگردند، آرام نخواهیم نشست.»

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز به همین مناسبت توییت کرد که دولت آمریکا هرگز تلاش‌هایش را برای آزادی باب لوینسون و دیگر آمریکایی‌های زندانی در ایران متوقف نخواهد کرد.