U.S. Secretary of State Mike Pompeo talks while making a joint media statement with Indonesian Foreign Minister Retno Marsudi following their meeting in Jakarta
مایک پمپئو در جریان کنفرانس خبری با وزیر خارجه اندونزی در جاکارتا

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سفر به اندونزی با رد کردن ادعاهای چین در حوزه دریای جنوبی چین تاکید کرد که ایالات متحده در پی یافتن راه‌هایی تازه برای همکاری با اندونزی در آن حوزه است. 

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه هشتم آبان در سفر به اندونزی طی سخنانی که مشروح آن در تارنمای وزارت خارجه آمریکا منتشر شده است، گفت: «ما پس از گفت‌وگو در مورد اقتصاد، در مورد امنیت صحبت کردیم. کشورهای قانون‌مدار ما این ادعاهای غیرقانونی را که توسط حزب کمونیست چین در دریای جنوبی چین مطرح شده است را رد می‌کنند و این موضوع به وضوح در راهبری شجاعانه اندونزی در این مورد در آسه‌آن و سازمان ملل دیده می‌شود.»

آقای پمپئو افزود: «این هدف ارزش آن را دارد که در فضایی چندجانبه پیگیری شود و دولت پرزیدنت ترامپ کاملا از آن حمایت می‌کند. ما همچنین از الگویی که اندونزی با انجام اقدامات قاطع برای تامین امنیت حاکمیت دریایی خود در اطراف جزایر ناتونا، به وجود آورده است استقبال می‌کنیم.»

وزیرخارجه ایالات متحده گفت: «من مشتاقانه منتظر همکاری با یکدیگر در راه‌هایی جدید به منظور حصول اطمینان از امنیت دریانوردی و حمایت از برخی از شلوغ‌ترین مسیرهای بازرگانی جهان هستم.»

مورگان اورتگاس،‌ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پیشتر در سخنانی تحت عنوان «وعده‌های پوچ چین در مورد دریای جنوبی چین» گفته بود، شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، پنج سال پیش در کاخ سفید گفت که پکن قصد ندارد در آن آب‌های مورد مناقشه، رویکرد نظامی‌گری را در پیش بگیرد.

خانم اورتگاس گفت که بر خلاف این ادعاها، «پکن، با استقرار موشک‌های ضدکشتی کروز و گسترش رادارهای نظامی و غیره، نظامی‌سازی تحریک‌آمیز و بی‌ملاحظه‌ای را در منطقه دنبال کرده است.»