رسانه های دولتی کره شمالی با تایید انجام آزمایش موشکی جدید این کشور، اعلام کردند که رهبر کره شمالی ناظر این آزمایش‌ بوده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی، بامداد روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت تایید کرد که این کشور برای بررسی قابلیت عملیاتی و دقت عملکرد تهاجمی موشک‌اندازهای چندگانه و تسلیحات هدایت شونده تاکتیکی، یک «رزمایش تهاجمی» را توسط «یگان‌های دفاعی» این کشور انجام داده است.

این خبرگزاری گزارش داده که «کیم جونگ‌اون»، رهبر کره شمالی  بر جریان این «رزمایش‌» و آزمایش‌ها از جمله پرتاب یک موشک جدید بالستیک کوتاه برد نظارت داشته است.

پیشتر  مقامات کره جنوبی روزشنبه ۱۴ اردیبهشت تایید کرده بودند که کره شمالی دست کم اقدام به پرتاب یک موشک کوتاه‌برد کرده است. این کشور با صدور بیانیه‌ای از کره شمالی خواسته بود که  از اقدامات تنش‌زا در شبه جزیره کره دست بردارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز روز چهارشنبه در پیامی در توئیتر، که به نظر می‌رسید در واکنش به خبر آزمایش موشکی اخیر کره شمالی منتشر شده باشد، گفته بود که توافق با پیونگ یانگ حاصل خواهد شد.

خبرنگاری از کیم جونگ اون پرسید «آیا آماده است که اجازه بازگشایی دفتر دیپلماتیک آمریکا در پایتخت کره شمالی را بدهد». او ابتدا از پاسخ طفره رفت اما پرزیدنت ترامپ گفت این یک سوال خوب است و او مایل است پاسخ رهبر کره شمالی را بشنود.

کیم جونگ اون سپس گفت ...
پرزیدنت ترامپ: همه چیز در این دنیای جالب امکان دارد؛ توافق با کره شمالی حاصل خواهد شد
پرزیدنت ترامپ: همه چیز در این دنیای جالب امکان دارد؛ توافق با کره شمالی حاصل خواهد شد

​​همچنین خبرها حاکی از بررسی  جزئیات این رویداد از سوی آمریکا و کره جنوبی است.

این نخستین آزمایش موشکی پیونگ‌ یانگ پس از آزمایش موشک بالیستیک قاره‌پیما در سال ۲۰۱۷ و همچنین پس از دو دیدار تاریخی رئیس جمهوری ایالات متحده و رهبر کره شمالی در سنگاپور و ویتنام در سال گذشته است.