سیگال مندلکر
سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی

شبکه تلویزیونی بلومبرگ در گزارشی و با استناد به نامه‌ای که معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا به اروپا نوشته، می‌گوید در این پیام به طور جدی در قبال استفاده مکانیسم خاص اروپا برای ادامه معاملات خود با ایران اخطار داده و آن را عاملی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا خوانده است. 

این گزارش که روز چهارشنبه هشتم خرداد منتشر شد، می‌گوید سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در تاریخ۱۷ اردیبهشت هشدار داده که ساز و کار موسوم به اینستکس، امکان دارد به قطع کامل رابطه با بازار مالی آمریکا منتهی شود. 

این نامه که خطاب به «پر فیشر» مسئول و گرداننده اینستکس نوشته شده می‌گوید: از شما می‌خواهم به دقت موارد بالقوه فرار از تحریم که اینستکس ارائه می‌کند، را بررسی کنید. هرگونه حضور در اقدامی که نقض تحریم‌های آمریکا باشد ممکن است به عواقب شدید از جمله قطع ارتباط با نظام مالی ایالات متحده منتهی شود. 

اینستکس، مکانیسمی است که بریتانیا، فرانسه و آلمان پایه‌گذاری کردند تا برخی مبادلات غیردلاری با ایران انجام شود. یک مقام رسمی که نخواسته نامش فاش شود به بلومبرگ گفت: قصد ارسال این نامه این بود که گفته شود آمریکا در صورت ایجاد راهی برای دور زدن تحریم‌ها، اشخاص مرتبط با اینستکس - چه حقیقی، چه حقوقی و چه مقامات سیاسی - را مجازات خواهد کرد. 

متن کامل گفتگو با دیوید پیمان، مدیر کل ایرانی تبار وزارت خارجه آمریکا در امور مالی و تحریم ها
مایکل لیپین از بخش فارسی صدای آمریکا در مصاحبه ای اختصاصی با دیوید پیمان، مدیر کل ایرانی تبار وزارت خارجه آمریکا در امور مالی و تحریم ها علت این امر را جویا شده است.

​​وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه و در واکنش به درخواست بلومبرگ و با انتشار بیانیه‌ای گفته است: نهادهایی که هرگونه معامله با رژیم ایران را انجام دهند، خطر روبرو شدن با تحریم را به شکل فزاینده‌ای بالا می‌برند و خزانه‌‌داری با قدرت این حوزه را اعمال می‌کند.

Telegram Banner