آرشیو

نماینده وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران در یک مصاحبه تلویویونی گفت جمهوری اسلامی «یک رژیم شدیدا ریاکار» است که اینترنت را برای مردم قطع می‌کند، در حالی که خود از همه شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند.

برایان هوک در این مصاحبه که وزارت خارجه آمریکا روز شنبه ۲ آذر بخشی از آن را در توئیتر منتشر کرد افزود، به همین دلیل یکی از خواسته‌های ما این است که شبکه‌‌های اجتماعی مثل فیسبوک، اینستاگرام و توئیتر حساب‌های کاربری رهبر جمهوری اسلامی، وزیر امور خارجه و رئیس جمهوری ایران را، تا وقتی آنها اینترنت را در دسترس مردم قرار دهند، مسدود کنند.

 

رئیس اتاق ایران در وزارت خارجه آمریکا در ادامه این گفت‌وگوی خود با شبکه خبری بلومبرگ خاطر نشان کرد که رژیم در حال حاضر اینترنت را قطع کرده چون آنها تلاش می‌کنند مرگ و فاجعه‌ای که رژیم بر هزاران معترض در سراسر کشور روا می‌دارد را پنهان کنند.

وی افزود، وقتی شما حکومتی دارید که اینترنت را قطع می کند و بعد خود به استفاده از اینترنت ادامه می دهد، به نظر ما شرکت‌های شبکه‌های اجتماعی باید بیانیه صادر کرده و با آن مخالفت کنند؛ و یکی از بهترین راه‌ها برای این کار، این است که حساب‌های کاربری مسئولان رژیم را تا زمانی که اینترنت دوباره وصل شود، تعلیق کنند.

این مصاحبه در روزی انجام شده است که وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران را، به دلیل اعمال سانسور گسترده اینترنت‌، تحت تحریم قرار داده است.

در این بیانیه، استیون منوشن وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته است، «رهبران ایران می‌دانند اینترنت آزاد و قابل دسترس برای همه، نامشروعیت آن‌ها را برملا می‌کند. در نتیجه، آنها با هدف سرکوب اعتراض‌های مخالف رژیم، اینترنت را سانسور می‌کنند.»

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز ساعتی بعد از انتشار این خبر در پیامی در توئیتر تاکید کرد که ایالات متحده مقامات جمهوری اسلامی ایران را که در «سرکوب خشونت‌بار» مردم نقش دارند پاسخگو خواهد کرد.

 

در یک هفته اخیر ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

روز سه شنبه ۲۸ آبان، عفو بین الملل اعلام کرد در اعتراضات اخیر ایران دست‌کم ۱۰۶ نفر توسط ماموران جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۳۰ آبان در نخستین موضع‌گیری علنی درباره اعتراضات مردم ایران گفت: ایران آنقدر بی‌ثبات شده است که رژیم تمام سیستم اینترنتی را قطع کرد تا مردم خوب ایران نتوانند درباره خشونت شدیدی که در داخل آن کشور جریان دارد، صحبت کنند.

 

Telegram Banner