رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه شب در شهر یانگزتاون در ایالت اوهایو سخنرانی کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در یک روز دوبار به ایران هشدار داد. پرزیدنت دونالد ترامپ ابتدا روز سه شنبه در گفتگو با روزنامه وال استریت جورنال گفت اعلام پایبندی ایران به توافق اشتباه است و سه شنبه شب در حاشیه یک سخنرانی، بار دیگر از توافق ایران انتقاد کرد و گفت اگر جمهوری اسلامی ایران توافق هسته ای را رعایت نکند و به آن پایبند نباشد، عواقب آن را خواهد دید.

جزئیات درباره ایران در گفتگوی وال استریت جورنال با پرزیدنت ترامپ

رئیس جمهوری ایالات متحده در مصاحبه با هیئت تحریریه و خبرنگاران روزنامه وال استریت جورنال که روز سه شنبه در کاخ سفید انجام شد، گفته است دولت او جزئیات توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران را به دقت دنبال می‌کند و از آنجا که معتقد است تهران به توافق پایبند نیست، انتظار دارد عدم پایبندی آن اعلام شود.

دونالد ترامپ در این گفت‌وگو که به گزارش وال استریت جورنال حدود ۴۵ دقیقه طول کشید، در پاسخ به این پرسش که دولت او تاکنون دو بار پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده و سه ماه دیگر در ماه اکتبر باید گزارش دیگری در همین زمینه به کنگره بدهد، گفت ما بسیار با ایرانی‌ها خوب بوده‌ایم که گفتیم به توافق اتمی پایبند بوده‌اند.

وی با بیان این که به رغم تردیدهایی که داریم آنچه را که طرف ایرانی گفته قبول کردیم و از این رو با آنها خیلی خوب بوده‌ایم، خاطر نشان کرد که با این حال، «ما در حال مطالعه جزء به جزء توافق هستیم و شخصا احترام زیادی برای افرادم که مشغول این کار هستند قائلم. اگر به من بود، همان ۱۸۰ روز پیش عدم پایبندی آنها (ایرانی‌ها) را اعلام می کردم.»

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از سال‌ها گفت‌وگو بر سر برنامه بحث برانگیز هسته‌ای تهران سرانجام در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع و نهایی دست یافتند، که بر مبنای آن در ازای اعمال محدویدت‌هایی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌هایی که به دلیل آن فعالیت‌ها علیه تهران وضع شده بود لغو می‌شوند.

طبق مصوبه کنگره، پس از اعلام رسمی اجرای توافق در دی ماه ۱۳۹۴، دولت ایالات متحده باید هر سه ماه یک بار در مورد روند اجرای آن، که با عنوان برنامه جامع اقدام هسته‌ای یا برجام نیز از آن یاد می‌شود، به قانون‌گذاران آمریکایی گزارش دهد و پایبندی تهران به توافق را تایید کند.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به این پرسش وال استریت جورنال که آیا انتظار دارد تیم او در گزارش بعدی خود عدم پایبندی تهران را اعلام ‌کند، گفت «شخصا بله ... من فکر می‌کنم آنها پایبند نیستند. فکر می‌کنم از این کشور (ایالات متحده) امتیاز می‌گیرند. آنها از یک رئیس جمهوری به نام باراک اوباما، که نمی‌دانست چه کاری دارد می‌کند، امتیاز گرفته‌اند. و من انتظار ندارم که آنها پایبند خواهد ماند.»

خبرنگاران وال استریت جورنال سپس از دونالد ترامپ، که مانند بسیاری از جمهوریخواهان از ابتدا مخالف مذاکرات اتمی دولت اوباما با ایران و توافق بر آمده از آن بود، می‌پرسند اگر تیم شما دفعه بعد هم به شما توصیه کنند پایبندی ایران را بپذیرید آیا آن قبول می‌کنید، گفت «حتما. من احترام زیادی برای رکس (تیلرسون وزیر خارجه) و افراد او قائل هستم و ارتباط خوبی داریم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده اضافه کرد، برای ما «راحت‌تر است که بگوئیم (ایرانی‌ها) پایبند هستند. خیلی راحت‌تر است. اما این اشتباه است. آنها پایبند نیستند. و به همین خاطر خواهیم دید چه خواهد شد. منظورم این است که، ما درباره این موضوع ظرف ۹۰ روز (بین دو گزارش) صحبت می‌کنیم. اما، بله، شگفت‌زده خواهم شد اگر پایبند بوده باشند.»

هشدار به ایران در یک سخنرانی عمومی

اما غیر از این گفتگو، پرزیدنت دونالد ترامپ سه شنبه شب در شهر یانگزتاون در ایالت اوهایو سخنرانی کرد. آقای ترامپ با اشاره به توافق هسته ای ایران، بار دیگر آن را یک توافق بد نامید و گفت: توافق با ایران، ممکن است بدترین توافقی باشد که من در تاریخ دیده ام. اگر ایران به این توافق پایبند نباشد و از انجام کارهایی که ملزم است، خودداری کند، یک مساله خیلی بزرگ برای ایرانی ها اتفاق خواهد افتاد. باور کنید.

رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد از دولت قبل، گفت: (جان) کری یک مذاکره کننده بد است. فکر می کنید وقتی توافق انجام شد، ایران از ما تشکر می کرد و می گفت باورمان نمی شود ۱.۷ میلیارد دلار به ما پول نقد داده اید. فکر می کردید، ایرانی ها می گویند خیلی ممنون. ما شما را خیلی دوست داریم. نه اینطور نبود. دیدیم که آنها بجای تشکر، آنها خیلی جسورتر شدند. این خیلی طول نخواهد کشید.

هشدار آقای ترامپ در حالی است که هفته پیش، برای دومین بار در دولت ترامپ، پایبندی ایران به توافق هسته ای از سوی وزارت خارجه آمریکا به کنگره گزارش شد. با اینحال برخی رسانه های آمریکایی از جمله بلومبرگ گزارش دادند که آقای ترامپ مایل به تایید پایبندی ایران به توافق نبوده است.

همچنین فارن پالیسی در گزارشی مدعی شد پرزیدنت ترامپ مصمم است در ۹۰ روز آینده عدم‌پایبندی ایران به برجام را اعلام کند.

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه تحریم سه کشور ایران، روسیه و کره شمالی را تصویب کرد که اگر رئیس جمهوری آمریکا آن را امضا کند، تحریم های جدیدی علیه برنامه موشکی ایران، فعالیت بی ثبات کننده سپاه و نقض حقوق بشر در ایران صادر خواهد شد.

محتوای طرح جدید تحریم چیست

همانطوری که از نام طرح «تحریم روسیه، ایران و کره شمالی» پیداست، این مصوبه، تحریم های جدیدی علیه این سه کشور به همراه خواهد داشت.

تحریم ایران سه جنبه دارد. اعضای کنگره معتقدند ایران برنامه موشکی را برخلاف قطعنامه شورای امنیت پیش برده است. براساس قطعنامه شورای امنیت بعد از توافق هسته ای، ایران از آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شد. ایران آزمایش موشک بالستیک را ادامه داده و می گوید که که جنبه دفاعی دارد.

از سوی دیگر حمایت ایران از گروه های تروریستی موجب شده تا کنگره آمریکا این تحریم را تصویب کند. ایران از شیعیان بحرین و یمن و گروه های حماس و حزب الله که از نظر آمریکا گروه تروریستی محسوب می شوند، حمایت می کند. اعضای کنگره امیدوار هستند با این تحریم ها، نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی قرار بگیرد.

همچنین نقض حقوق بشر دیگر دلیل این تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران است.