پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی در جلسه‌ای در دادگاه گفت «مرضیه هاشمی» شاهد اصلی یک پرونده است و به هیچ‌گونه اتهامی متهم نشده است. 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، قاضی «بریل هاول» در دادگاه واشنگتن روز جمعه ۲۸ دی بخشی از علت بازداشت خانم هاشمی را علنی کرد.

جزئیاتی از پرونده ای که او باید شهادت دهد، اعلام نشده و تنها رویترز نوشت:‌ پرونده مربوط به نقض قوانین آمریکا است.

طبق قوانین فدرال، دادستان در شرایطی می تواند یک شاهد را دستگیر کند؛ در صورتی که امکان داشته باشد شاهد اصلی در یک پرونده جنایی به خاطر سفر در دسترس نباشد، دادستان می تواند شاهد را تا زمان شهادت در دادگاه بازداشت کند.

«ملانی فرانکلین» که پس از گرایش به اسلام نام خود را به مرضیه هاشمی تغییر داد، از کارکنان شبکه خبری «پرس‌ تی‌وی» است که با سرمایه نظام جمهوری اسلامی اداره می‌شود. خانم هاشمی چند روز پیش و پس از ورود به آمریکا از سوی اف‌بی‌آی دستگیر شد. 

کارمند تلویزیون برون مرزی جمهوری اسلامی امروز در آمریکا به دادگاه می‌رود
«مرضیه هاشمی» خبرنگار آمریکایی که در ایران برای تلویزیون دولتی انگلیسی زبان پرس تی وی کار می کرد، انتظار می رود امروز با حضور در دادگاهی در واشنگتن از دلائل توقیف و وضعیت خود با خبر شود.

«جک گیبسون» خبرنگار حقوقی فاکس‌نیوز در توئیتی نوشت انتظار می‌رود خانم هاشمی به محض به پایان رسیدن شهادت در برابر قاضی،‌‌ آزاد شود.

گفته شده او در دو نوبت به همراه وکیلش در دادگاه حاضر شد.

​​

​​رسانه‌های جمهوری اسلامی پیش از این سعی کردند بازداشت این کارمند پرس‌تی‌وی را به «برخورد ایالات متحده با یک روزنامه نگار» تعمیم دهند اما با اعلام اف‌بی‌آی مشخص شد بازداشت او ربطی به این موضوع ندارد و او حتی متهم نیست. 

کمیته دفاع از حقوق روزنامه نگاران مستقر در نیویورک پیشتر در بیانیه خود که خواستار توضیح درباره بازداشت خانم هاشمی شده بود، یادآور شد که جمهوری اسلامی ایران اغلب خبرنگاران را زندانی می کند و هم اکنون ایران دست کم هشت نفر را در ارتباط با کارشان در زندان دارد.

خبرگزاری رویترز می گوید جمهوری اسلای ایران چند ایرانی دارای تابعیت مضاعف از آمریکا، بریتانیا، اتریش، کانادا و فرانسه را به اتهام های گوناگون از جمله جاسوسی و همکاری با دولت های متخاصم زندانی کرده است.