با اعلام نتایج در اکثریت ایالت های آمریکا، دونالد ترامپ نامزد پیروز انتخابات آمریکا معرفی شد. وی توانست حدنصاب ۲۷۰ رای الکترال را کسب کند.

پل رایان: ترامپ می تواند دولت متحد جمهوریخواه را تشکیل دهد

http://ir.voanews.com/a/paul-ryan/3589341.html

 سخنرانی پذیرش شکست هیلاری کلینتون: جنگ برای دفاع از ارزش‌ها را فراموش نکنیم

http://ir.voanews.com/a/hillary-clington-speech/3589353.htmlاوباما در بخش آخر سخنانش گفت، بعد از هر شکستی لباس مان را می تکانیم و آماده می شویم برای دوره ای جدید. ترامپ را فردا در کاخ سفید می بینم.

#انتخاب۴۵​​رئیس جمهوری آمریکا: ریاست جمهوری در آمریکا را یک دوی امدادی می دونم که فرصتی داشتم و فرصت را به بعد از خودم می دهم.

#انتخاب۴۵اوباما افزود: ما مشتاقانه برای موفقیت ترامپ آرزو می کنیم.

#انتخاب۴۵

 اوباما درباره انتقال قدرت و اختلاف با ترامپ گفت، هشت سال پیش را به یاد بیاورید که من جای آقای بوش آمدم که اختلاف نظر داشتیم.
#انتخاب۴۵​​آقای اوباما گفت بر کسی پوشیده نیست که من و رئیس جمهوری منتخب اختلاف داریم اما تلاش می کنیم انتقال قدرت به راحتی انجام شود
#انتخاب۴۵​​سخنرانی باراک اوباما درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا لحظاتی پیش آغاز شد.

#انتخاب۴۵گزارش کامل:
هیلاری کلینتون: انتقال صلح آمیز قدرت در آمریکا را گرامی می داریم
 هیلاری کلینتون در سخنان پذیرش شکست خود گفت که ما نباید از جنگیدن برای ارزش های مهم مان خسته شویم.

#انتخاب۴۵​​نامزد دموکرات که در انتخابات شکست خورد، گفت براساس قانون، ترامپ رئیس جمهور است و باید با او کمک کنیم.

#انتخاب۴۵​​خانم کلینتون در بخش دیگری از صحبت هایش گفت ما باید نتیجه انتخابات را بپذیریم.

#انتخاب۴۵هیلاری کلینتون برای سخنرانی وارد شد. او در یک لباس بنفش و خاکستری به همراه همسرش بیل کلینتون وارد شد.

#انتخاب۴۵​​تا دقایقی دیگر هیلاری کلینتون نامزد شکست خورده انتخابات سخنرانی خود را آغاز می کند.
#انتخاب۴۵آقای رایان به عنوان رئیس منجلس نمایندگان در حالی به ترامپ تبریک گفت که با او پیش از انتخابات اختلاف داشت.
#انتخاب۴۵​​هیلاری کلینتون ۱۰ رأی الکترال ایالت مینه سوتا را برد. به این ترتیب مجموع آرای الکترال نامزد حزب دموکرات به ۲۲۸ رسید؛ هرچند تغییری در نتیجه نهایی انتخابات به وجود نخواهد آورد.نامه رؤسای اتحادیه اروپا به ترامپ: نشست دوجانبه در اولین فرصت برگزار شود.

​​در ادامه نامه این دو مقام ارشد اتحادیه اروپا همچنین آمده است که «اتحادیه اروپا و ایالات متحده تنها با همکاری نزدیک است که می‌توانند در نحوه برخورد با چالش‌های بی‌سابقه‌ای مانند داعش (دولت اسلامی)، تهدیدهای علیه حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین، تغییرات اقلیمی و همچنین مهاجرت، تغییر ایجاد کنند.»به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد تاسک رئیس شورای اروپایی که متشکل از ۲۸ کشور عضو (از جمله بریتانیا که قصد جدایی از این بلوک را دارد) و ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا، در این نامه مشترک نوشتند، «امروز، تقویت پیوندهای فرااقیانوسی (دو سوی اقیانوس اطلس) از هر زمان دیگری مهم‌تر است.»رؤسای نهادهای اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در نامه‌ای به دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، ضمن تبریک به مناسبت پیروزی او در انتخابات و تاکید بر توسعه امنیت و تجارت میان دو طرف، از او دعوت کردند در اولین فرصتی که بتواند در یک نشست زودهنگام با این بلوک اروپایی شرکت کند.فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان نیز گفته است باید پیروزی ترامپ را پذیرفت اما این چیزی نیست که بیشتر آلمانی ها خواهان آن باشند.

 ماتئو رنتسی، نخست وزیر ایتالیا که به طور علنی از کلینتون حمایت کرده بود پیروزی تاریخی ترامپ را به او تبریک گفت.

 بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ابراز اطمینان کرده است که رابطه آمریکا با اسرائیل در زمان ریاست جمهوری ترامپ به اوج جدیدی برسد.

 ​​ تا دقایقی دیگر هیلاری کلینتون سخنرانی خواهد کرد. به نظر می رسد او در این سخنرانی شکست را رسما می پذیرد. این سخنرانی را با ترجمه زنده اینجا دنبال کنید
براساس عرف انتخابات آمریکا، بعد از اعلام پذیرش شکست، نامزد پیروز سخنرانی اعلام پیروزی را ایراد خواهد کرد.باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب دعوت کرد برای ملاقات با او روز پنجشنبه به کاخ سفید برود. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای گفت باراک اوباما پس از اعلام نتیجه انتخابات در اوایل روز چهارشنبه با دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون تماس گرفت.

​​باراک اوباما از دونالد ترامپ دعوت کرد به کاخ سفید برود​​​​تازه ترین نتایج انتخابات آمریکا تا ساعت ۶:۳۵ ایران

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ بی قرار در انتظار نتایج شمارش آراء

دونالد ترامپ و خانواده او همراه با مایک پنس ساعتی قبل از اعلام قطعی نتایج

​​​​​​​​نکته‌هایی کمتر شنیده شده از زندگی دونالد ترامپ

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​نکته هایی از زندگی هیلاری کلینتون که تاکنون نشنیده اید

​​​​فضای مجازی: ایرانی ها درباره انتخابات چه می گویند؛ مقایسه با انتخابات ۸۸

​​​​​​​​آیا جوانان آمریکایی با صندوق رای قهر هستند؟

​​​​​​رقابت در فلوریدا شانه به شانه است. واشنگتن پست می گوید اگر ترامپ در این ایالت کلیدی ببازد، در انتخابات بازنده می شود و اگر ببرد شانس اندکی برای مبارزه خواهد داشت.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​در تابستان ۲۰۱۵ که نامزدی ترامپ جدی نگرفته نشده بود و نخبگان سياست آن را بيشتر يک شوخی می‌پنداشتند نورمن اورِنستين نظر دیگری داشت. وی به عنوان پژوهشگر سياسی در موسسۀ «امريکن اینترپرايز» سالهاست استدلال می کند که حزب جمهوری‌خواه عميقاً ورشکسته است.

​​​​​​ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپایی می گوید مردم ترکیه باید رئیس جمهوری این کشور را به خاطر لغو سفر بدون ویزا به دیگر کشورهای اروپایی مقصر بدانند.

​​​​​​موزه «نیوزیوم» یا خبر در همکاری با شبکه خبری «سی ان ان» نمایشگاه جدیدی برگزار کرده که به بازدیدکنندگان فرصت این را میدهد تا انعکاس لحظه به لحظه و زنده انتخابات در شبکه های اجتماعی را دنبال کنند.

​​​​​​​​​​​​لوس انجلس تایمز به نقل از مقامات گفت در یک تیراندازی در نزدیکی یکی از صندوق های اخذ رأی در لوس انجلس یک نفر کشته و چندین نفر مجروح شده اند. تیرانداز مجهز به چندین سلاح بوده و پلیس همچنان به دنبال اوست. 

​​مری آپیک بازیگر و تهیه کننده ایرانی در گفتگو با بهنود مکری درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نقش هنرمندان در این چهارچوب توضیحاتی داد.

​​در ایالت مهم ویرجینیا اولین شمارش آرا حاکی از آن است که کلینتون با اختلاف نه چندان زیادی (۵۰ به ۴۶ درصد) از دونالد ترامپ جلوتر است. این نتایج بر اساس شمارش کمتر از یک درصد آرا است.

​​سی ان ان: نتایج اولیه شمارش آرا در ایالت فلوریدا نشان می هد ۵۹ درصد به ترامپ رای داده اند. این نتایج اولیه است و با شمارش آرا در مناطق پر جمعیت ممکن است به طور کلی تغییر کند.

​​بهنود مکری مروری دارد بر حمایت خواننده های مشهور و گروههای معروف موسیقی جهان از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

​​​​در حالی که هم اکنون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حال برگزاریست، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان اعلام کرد مشتاقانه منتظر نتایج این انتخابات است.

​​​​در ایالت ایندیانا، تاد یانگ، جمهوریخواه، در انتخابات سنا با اختلاف قابل توجهی از رقیب خود جلوتر است.

در ایالت کنتاکی نیز راند پال، جمهوریخواه، در انتخابات سنا از رقیب دموکرات خود جلوتر است.

​​جنگ موصل و آمریکا؛ پیشمرگه‌های کرد امیدوارند رئیس جمهوری انتخاب شود که حامی شان باشد

​​​​​​​​​​​​مناشه امیر: انتخابات آمریکا جنبه شخصی و حتی شرم آور گرفته است

​​

 حزب جمهوریخواه در کارولینای شمالی گفته است که با تمدید زمان رای گیری در «دورهام» کانتی مخالف است چرا که دلیلی که چنین تمدیدی را توجیه کند مشاهده نشده است.

رای گیری در این ایالت با مشکل مواجه شده بود و از دادگاهی خواسته شده تا مدت زمان رای گیری را تمدید کند.

​​​​​​​​سخنگوی جرج دبلیو بوش گفت آقای بوش و همسرش دو هفته پیش رأی خود را به صندوق انداختند و هیچکدام به خانم کلینتون یا آقای ترامپ رأی نداده اند. 

​​​​روز انتخابات: نگاهی به یکسال رقابت کلینتون و ترامپ

​​​​بیشتر بخوانید: هفت نکته درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

 ​​​​​​​​اریک ترامپ، پسر دونالد ترامپ تصویری از رای خود در توییتر منتشر کرد و زیر آن نوشت برایش باعث افتخار است که به پدرش رای داده است. اما او به سرعت این عکس را از حساب توییتری خود حذف کرد چرا که خلاف مقررات در نیویورک است.

​​بیشتر بخوانید:
واکنش‌های متفاوت روزنامه‌های ایران به روز رای گیری انتخابات آمریکا

 روزنامه های ایران در روز رای گیری در آمریکا واکنش‌های متفاوتی به انتخابات ریاست جمهوری و رقابت میان کلینتون و ترامپ نشان داده‌اند.

برخی از روزنامه‌هایی که صبح سه‌شنبه، ۱۸ آبان در ایران روی دکه رفتند، اشاره پررنگی به انتخابات آمریکا نکردند اما برخی دیگر عکس اصلی صفحه اول یا طرح گرافیکی اصلی خود را به آن اختصاص دادند.​​​​برای خیلی ها نقشه انتخابات و اینکه چطور رای گیری می شود، سوال دارند. آرش سیگارچی درباره این نقشه توضیح می دهد:

​​

 در این انتخابات، اگر کلینتون یا ترامپ پیروز شوند، «یار انتخاباتی» آنها معاون رئیس جمهور می شود.
- مایک پنس کیست

 ​​در این انتخابات، اگر کلینتون یا ترامپ پیروز شوند، «یار انتخاباتی» آنها معاون رئیس جمهور می شود.

- تیم کین کیستگزارش رزیتا ایراندوست از شعبه رای گیری آرلینگتون ویرجینیا

​​​​​​به نوشته گاردین یک خط ارتباطی حامی رای دهندگان روز سه شنبه هزاران تماس دریافت کرده که شهروندان گزارش داده اند برای رای دادن با مشکل مواجه شده اند، ایرادات از تهدید تا خرابی ماشین های رای گیری گزارش شده است.

​​ویدئو: هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ بعد از رای دادن چه گفتند

​​سخنگوی ستاد انتخاباتی ترامپ می گوید این ستاد از اخباری که از ایالت هایی که محل شدید رقابتند می گیرد احساس خوبی دارد.

​​با اینکه هنوز تا پایان انتخابات فاصله زیادی مانده، شرکت Votecastr که افراد باسابقه ستادهای انتخاباتی اوباما و بوش آن را راه اندازی کرده اند، می گویند مدل های اولیه پیش بینی آرا نشان می دهد که کلینتون در کلرادو ، فلوریدا، آیوا، نوادا، اوهایو و ویسکانسین از ترامپ جلوتر است و ترامپ در پنسیلوانیا جلوتر است.

#انتخاب۴۵هیلاری کلینتون که صبح زود با همسرش در حوزه رای گیری حاضر شده بود هم درباره رای دادن به خود گفت، «کاری فروتنانه» است.

​​سخنگوی وزارت خارجه روسیه می گوید ماموران اف بی آی به طور مستقیم بر دیپلمات های روس فشار گذاشته اند که در روز انتخابات از مراکز اخذ رای دور باشند.

​​مایک پنس، معاون دونالد ترامپ پیش از رای دادن در حال دوچرخه سواری دیده شد.
#انتخاب۴۵​​​​ترامپ رای خود را در یک مدرسه در منهتن داخل صندوق انداخت. پیشتر به فاکس نیوز گفت به خودش رای می دهد.

​​زنانی که در اعتراض به عبارت «زن وقیح» که ترامپ به کلینتون گفته بود عکس خود بعد از رأی به کلینتون را منتشر کردند.

​​روز انتخابات آمریکا؛ نامزدها چطور به این انتخابات رسیدند

​​دونالد ترامپ دقایقی پیش رای خود را در منهتن به صندوق انداخت. همسرش نیز او را همراهی کرد.​​رای گیری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در ایالت ویرجینیا

​​شبکه دست راستی فاکس نیوز یک نظرسنجی از ۱۲۹۵ رای دهنده احتمالی منتشر کرده است که نشان می دهد ۴۸ درصد به کلینتون و ۴۴ درصد به ترامپ رای می دهند. این نظرسنجی بین ۳ تا ۶ نوامبر انجام شده استدو زنی که از نیم تنه بالا برهنه بودند در مرکزی که ترامپ  در منهتن رای داد، به اعتراض حضور یافتند.

#انتخاب۴۵ 

​​شبکه اسپانیایی زبان یونیویژن مستقر در میامی پیش بینی کرده است که کلینتون با ۲.۲ واحد درصد دونالد ترامپ را در ایالت فلوریدا شکست خواهد داد.دونالد ترامپ در توییتی که امروز فرستاده، نوشته امروز آمریکا را دوباره با عظمت می کنیم.

این توییت بیش از ۱۳۴ هزار بار ریتوییت شده و همچنان در حال ریتوییت شدن است.

​​

در مقایسه، بیشترین توییت هیلاری کلینتون که مدت ها پیش نوشته بود، حساب کاربری خود را حدف کن، بیش از نیم میلیون بار ریتوییت شده است.

#انتخاب۴۵رای گیری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در ایالت ویرجینیا

​​ عکسی از رای گیری صبحگاهی در ایالت ویرجینیا؛ انتخابات آمریکاآریزونا که تاکنون جمهوریخواه محسوب می شد به دلیل رای لاتین تباران اینک به ایالتی تبدیل شده که پیش بینی نتیجه در آن مشکل است. #انتخاب۴۵

«غول خفته» لاتین تبارها مشارکت بالای لاتین تباران ممکن است تاثیر مهمی بر نتیجه انتخابات به خصوص در ایالتهای کلیدی داشته باشد. #انتخاب۴۵

«غول خفته» لاتین تبارها در انتخابات

مشارکت بالای ‎لاتین تباران آمریکا به گفته کارشناسان ممکن است تاثیر مهمی بر نتیجه انتخابات به خصوص در ایالتهای کلیدی داشته باشد.

آریزونا  که تاکنون ایالتی جمهوریخواه محسوب می شد به دلیل رای لاتین تباران اینک تبدیل به ایالتی شده که پیش بینی نتیجه انتخابات در آن مشکل است.

این موضوع در دیگر ایالت هایی که لاتین تباران در آن حضور دارند نیز صادق است، ایالتهایی چون نیو مکزیکو، نوادا، کلورادو و فلوریدا.

به نظر می رسد حضور گسترده لاتین تباران در انتخابات امسال واکنشی نسبت به سخنان دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان باشد که درباره مهاجران مکزیکی بود که آنها را در مبارزات انتخاباتی خود متجاوز و قاتل خوانده بود.

برخی از کارشناسان می گویند اظهارات ترامپ در این باره ممکن است «غول خفته» لاتین تباران را بیدار کرده باشد.

#انتخاب۴۵عکس کلینتون در حال نوشتن رای خود #انتخاب۴۵ https://t.co/EqDYBdDs3X

عکس کلینتون در حال نوشتن رای خود

​​خیلی از ایالت ها در آمریکا امکان رای دادن پیش از موعد را دارند. ۴۶ میلیون رای معادل یک سوم کل رای دهندگان تاکنون داده شده است. . #انتخاب۴۵

خیلی از ایالت ها در آمریکا امکان رای دادن پیش از موعد را دارند. گفته می شود ۴۶ میلیون نفر رای داده اند. این تقریب معادل یک سوم رای دهندگان است.

#انتخاب۴۵

​​برخی از زنان حامی کلینتون در واکنش به عبارت «زن وقیح» که ترامپ گفته بود، امروز با کت و شلوار رای دادند.

​​#انتخاب۴۵

 هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ نیز روز سه شنبه هر دو در ایالت نیویورک رای می دهند، کلینتون در چاپاکوا و ترامپ در منهتن. #انتخاب۴۵

انتخابات سنا اهمیت دارد چون اکنون سنا در اختیار جمهوریخواهان است. دموکرات ها امیدوارند با پیروزی کلینتون سنا را در اختیار بگیرند. #انتخاب۴۵

در انتخابات آمریکا در کنار انتخاب رئیس جمهوری، انتخابات فرمانداران و برخی اعضای کنگره آمریکا نیز در حال برگزاری است. #انتخاب۴۵

انتخابات سنا اهمیت دارد چون در حال حاضر سنا هم در اختیار جمهوریخواهان است. دموکرات ها امیدوارند با پیروزی کلینتون سنا را در اختیار بگیرند.

#انتخاب۴۵در انتخابات آمریکا در کنار انتخاب رئیس جمهوری، انتخابات فرمانداران و برخی اعضای کنگره آمریکا نیز در حال برگزاری است.

#انتخاب۴۵نایجل فاراژ، سیاستمدار جنجالی در رفراندوم جدایی بریتانیا از اروپا نقش داشت، امیدوار است برخلاف پیش بینی ها ترامپ را… https://t.co/hvkZlUP8t9

نایجل فاراژ، سیاستمدار جنجالی و رهبر سابق حزب استقلال بریتانیا که در رفراندوم رای به جدایی بریتانیا نقش پررنگی نوشت، ابراز امیدواری کرده برخلاف پیش بینی ها ترامپ در آمریکا رای بیاورد.

​​#انتخاب۴۵در هفته های اخیر که ترامپ از تقلب در انتخابات گفت، این سوال ایجاد شد که آیا او نتیجه انتخابات و شکست احتمالی را می پذیرد؟ #انتخاب۴۵

دونالد ترامپ جونیور، فرزند نامزد جمهوریخواهان گفته پدرم می گوید اگر نتیجه انتخابات عادلانه باشد، پدرش آن را می پذی… https://t.co/3CXAMF8tBd

آیا ترامپ نتیجه انتخابات را قبول می کند؟

در هفته های اخیر که نامزد جمهوریخواهان از تقلب در انتخابات گفت، این سوال ایجاد شده که آیا او نتیجه انتخابات و شکست احتمالی را می پذیرد؟

دونالد ترامپ جونیور، یکی از فرزندان آقای ترامپ صبح سه شنبه در سی ان ان گفت، پدرم می گوید اگر نتیجه انتخابات عادلانه باشد، پدرش آن را می پذیرد. او نگفت منظورش از انتخابات عادلانه چیست.

#انتخاب۴۵

​​عکس های ارسالی شما از انتخابات آمریکا

عكس ارسالي از شما : رزماري از اورنج كانتي كاليفرنيا

A photo posted by VOA Farsi (@voafarsi) on

​​​​سایت fivethirtyeight این نقشه را منتشر کرده و می گوید #کلینتون دوبرابر #ترامپ شانس پیروزی دارد. #انتخاب۴۵ https://t.co/2wnsVKpPst

هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ نیز روز سه شنبه هر دو در ایالت نیویورک رای می دهند، کلینتون در چاپاکوا و ترامپ در منهتن. #انتخاب۴۵علاوه بر شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، آمریکاییان در ایالت های کالیفرنیا، ماساچوست و سه ایالت دیگر یعنی مین، نوادا و آریزونا روز سه شنبه رای خواهند که آیا استفاده تفریحی از ماریجوانا آزاد باشد یا خیر. #انتخابات۴۵

​​کارکنان بخش حقوق مدنی وزارت دادگستری آمریکا در مراکز رای گیری ۲۸ ایالت برای نظارت بر انتخابات روز سه شنبه مستقر شده اند #انتخابات۴۵
 

​​ایالت تگزاس به طور سنتی به جمهوری خواهان رای می دهد. اما اگر جمعیت قابل توجه هیسپانیک امسال در انتخابات شرکت کند، جمعیتی که معمولا حضور انبوهی در انتخابات نداشته، ممکن است جمهوری خواهان آراء این ایالت مهم را از دست بدهند.

​​اکثریت مردم برخی از ایالت‌ها و مناطق در آمریکا به طور عمده طرفدار دموکرت‌ها هستند و آراء ایالتی آنها در انتخابات ریاست جمهوری به حساب نامزد دموکرات گذاشته می شود، مانند ایالت کالیفرنیا و یا شهر واشنگتن دی.سی و در برخی دیگر از ایالت‌ها اکثریت مردم به جمهوری خواهان رای می دهند مانند ایالت تگزاس در جنوب آمریکا. #انتخابات۴۵ترامپ برای پیروزی در انتخابات نیاز دارد که در بیشتر ایالت های فلوریدا، میشیگان، کارولینای شمالی، اوهایو و پنسیلوانیا برنده شود. اگر او به هر شکلی در دو ایالت از سه ایالت فلوریدا، میشیگان و پنسیلوانیا ببازد، قریب به یقین کلینتون پیروز انتخابات خواهد بود. #انتخابات۴۵​​رویترز می گوید بر اساس نظرسنجی رویترز/ایپسوس احتمال پیروزی کلینتون ۹۰ درصد است. #انتخابات۴۵خبرگزاری ها گزارش می دهند که از اول صبح صف رای دهندگان در حوزه های رای گیری چندین ایالت تشکیل شده است. #انتخابات۴۵رای گیری در شرق آمریکا آغاز شد #انتخاب۴۵