دو روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز و وال استریت جورنال یکشنبه ۲۶ اسفند از قول وزیر حمل و نقل اتیوپی نوشتند، تحلیل داده‌های جعبه‌های سیاه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ که هفته پیش سقوط کرد «شباهت‌های واضحی» با تحلیل داده‌های جعبه‌‌های سیاه هواپیمای مشابهی دارد که پیش از آن در اندونزی سقوط کرد.

یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس۸ خطوط هوایی اتیوپی یکشنبه هفته گذشته در نزدیکی پایتخت، آدیس آبابا، سقوط کرد و همه ۱۵۷ سرنشین آن – که از ملیت‌های مختلف از حمله آمریکایی بودند – کشته شدند. یک مدل مشابه بوئینگ ۷۳۷ نیز با ۱۸۹ سرنشین روز هفتم آبان ماه در اندونزی سقوط کرده بود.

این خبر هنوز توسط منابع رسمی تایید نشده و به نوشته وال استریت جورنال، گزارش مقدماتی تحقیقاتی که در فرانسه انجام می‌شود قرار است تا ۳۰ روز آینده منتشر شود. بسیاری کشورها – از جمله خود ایالات متحده، محل ساخت این هواپیماها – پرواز مدل‌های بوئینگ ۷۳۷ مکس۸ و مکس۹ را ممنوع کرده‌اند.

همزمان، روزنامه سیاتل تایمز در گزارشی نوشت تحلیل سیستم جدید کنترل و ایمنی پرواز، که در این نوع از هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ تعبیه شده است، از وجود «چند ایراد عمده» حکایت دارد. منبع خبر این روزنامه آمریکایی برخی از مهندسان پیشین و فعلی اداره فدرال هواپیمایی کشوری ایالات متحده است.

سیاتل تایمز در گزارش خود همچنین نوشته است که هم مسئولان شرکت بوئینگ و هم اداره فدرال هواپیمایی کشوری ۱۱ روز پیش – یعنی چند روز قبل از سقوط هواپیمای مسافری خطوط هوایی اتیوپی – در جریان این گزارش قرار گرفته و از آنها خواسته شده بود که درباره آن اظهار نظر بدهند.