FILE PHOTO: U.S. President Biden holds infrstructure event at Carpenters Pittsburgh Training Center in Pittsburgh, Pennsylvania
جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده

به دنبال انتشار اخبار مربوط به تحرکات نظامی روسیه در امتداد مرزهای شرقی آن کشور، جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه ۱۳ فروردین در گفت‌وگو با رئیس جمهوری اوکراین بر حمایت واشینگتن از آن کشور تاکید کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، این نخستین گفت‌وگوی تلفنی پرزیدنت بایدن با ولودیمیر زلنسکی بود. رئیس جمهوری ایالات متحده در این تماس بار دیگر بر حمایت خدشه‌ناپذیر آمریکا از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین در مواجهه با تهاجم مداوم روسیه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رئیس جمهوری اوکراین نیز پس از این گفت‌وگو در پیامی در حساب خود در توئیتر نوشت که اوکراین و ایالات متحده «وقتی موضوع پاسداری از دموکراسی‌هایمان در میان باشد، شانه به شانه یکدیگر می‌ایستند.»

ایالات متحده و اوکراین می‌گویند روسیه به تنش در شرق اوکراین، جایی که جدایی‌طلبان مورد حمایت مسکو از سال ۲۰۱۴ با نیروهای دولتی در جنگ هستند، دامن می‌زند. روسیه حضور نظامی و نقش خود را در آن منطقه انکار می‌کند.

وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، نیز این هفته روسیه را به نقض توافق آتش‌بس ۲۰۲۰، از جمله حمله خمپاره‌ای ۲۶ مارس که منجر به کشته شدن چهار سرباز اوکراینی شد، متهم کرد.

به گفته کاخ سفید، رؤسای جمهوری اوکراین و ایالات متحده در گفت‌وگوی تلفنی امروز خود همچنین درباره همکاری‌های دوجانبه به منظور تقویت دموکراسی در شرق اروپا و نیز مهار همه‌گیری کووید۱۹ در منطقه به تبادل نظر پرداختند.