سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، یالیتزا آپاراسیو بازیگر جوان مکزیکی را به عنوان سفیر حسن نیت خود در امور بومیان انتخاب کرد.

این بازیگر ۲۵ ساله، با نقش آفرینی در فیلم تحسین شده «رُما» به کارگردانی «آلفونسو کوارون» نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن اسکار شد و به این ترتیب نامش به عنوان نخستین هنرپیشه بومی مکزیکی که برای این جایزه ارزشمند در نظر گرفته می شود در تاریخ سینما ثبت شد.

او در فیلم «رُما» به یک زبان بومی مکزیکی و همچنین به زبان اسپانیایی صحبت می کند.

فیلم «رُما» جایزه اسکار بهترین کارگردانی را برای ​آلفونسو کوارون به ارمغان آورد و جایزه اسکار «بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان» را نیز به دست آورد.

از راست به چپ: اسپایک لی، اولیویا کولمن و رامی ملک
برنده های بفتا: «روما» بهترین فیلم شد و «سوگلی» هفت جایزه گرفت
در مراسم اعطای جوایز آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا (بفتا) که یکشنبه شب، ۲۱ بهمن در سالن «رویال آلبرت» لندن برگزار شد، فیلم «سوگلی» ساخته «یورگوس لانتیموس» کارگردان یونانی هفت جایزه از جمله جوایز فیلم برتر بریتانیا، بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین سناریوی غیر اقتباسی را دریافت کرد.

 

یونسکو می گوید خانم آپاراسیو را به خاطر تعهدی که برای مقابله با نژادپرستی و حمایت از برابری جنسیتی و حقوق بومیان دارد برای این سمت برگزیده است.

بالیتزا با کمک دیگر افراد بومی فعال در یونسکو برای حفظ میراث فرهنگی بومیان و فراهم کردن امکانات برابر آموزشی برای آنها تلاش خواهد کرد.

Telegram Banner