FILE PHOTO: UN Security Council meets about situation in Syria at UN Headquarters in New York City
عکس آرشیوی است

شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ارسال کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه‌ مرزی ترکیه به سوریه را تمدید کرد.  

به گزارش رویترز، شورای امنیت سازمان ملل متحد سرانجام در تاریخ ۱۱ ژوئیه و در پنجمین نوبت رای‌گیری، قطعنامه ارسال کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه مرزی ترکیه را تمدید کرد. این در حالی است که در هفته گذشته روسیه و چین پیش نویس این قطعنامه را وتو کرده بودند.

در این قطعنامه، که توسط آلمان و بلژیک به شورای امنیت پیشنهاد شده بود، دو گذرگاه مرزی در نظر گرفته شده بود؛ اما در قطعنامه تصویب شده تنها یک ورودی مرزی تایید شده است. مهلت مجوزها نیز به‌جای دوره گذشته، که برای شش ماه تمدید می شد، دوازده ماهه در نظر گرفته شده است.

پیشتر قطعنامه پیشنهادی روسیه درباره محدود کردن ارسال کمک‌های بشردوستانه به شمال غرب سوریه و استفاده از تنها یک گذرگاه مرزی با ترکیه برای این منظور، در نشست روز چهارشنبه ۱۸ تیرماه شورای امنیت سازمان ملل متحد با شکست رو‌به‌رو شده بود.

In this Thursday, March 12, 2020 photo, women walk in a neighborhood heavily damaged by airstrikes in Idlib, Syria. Idlib city…
قطعنامه پیشنهادی روسیه برای محدود کردن ارسال کمک به سوریه در شورای امنیت رای نیاورد
قطعنامه پیشنهادی روسیه درباره محدود کردن ارسال کمک‌های بشردوستانه به شمال غرب سوریه و استفاده از تنها یک گذرگاه مرزی با ترکیه برای این منظور، در نشست روز چهارشنبه ۱۸ تیرماه شورای امنیت سازمان ملل متحد با شکست رو‌به‌رو شد.

ایالات متحده سال گذشته تحریم‌هایی را علیه حامیان بشار اسد اعلام کرد. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، اعلام کرد طبق قانون سزار (قیصر)، آمریکا برای توقف جنگ‌افروزی و کشتار غیرنظامیان، تحریم‌هایی را علیه ۳۹ شخص حقیقی و حقوقی سوریه، از جمله بشار اسد و همسرش اسما، اعمال می‌کند.

سازمان ملل متحد می‌گوید طی ماه‌های آوریل و مه از طریق عملیات امداد از ترکیه، به ۱.۳ میلیون نفر در سوریه کمک رسانده است.