آندره بوزارف، تحلیلگر سیاسی اوکراینی می گوید اگر بلیت هواپیمایش را عوض نکرده بود الان زنده نمی‌بود - ۱۲ ژانویه ۲۰۲۰
آندره بوزارف، تحلیلگر سیاسی اوکراینی می گوید اگر بلیت هواپیمایش را عوض نکرده بود الان زنده نمی‌بود - ۱۲ ژانویه ۲۰۲۰

سرنوشت یک مسافر اوکراینی با تغییر برنامه بازگشتش از ایران به اوکراین عوض شد.

آندره بوزارف، یک تحلیلگر سیاسی اوکراینی، که برای شرکت در یک کنفرانس بین‌المللی در تهران به سر می برد قصد داشت با همان پروازی که در اثر شلیک سپاه سرنگون شد و ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند، به اوکراین بازگردد. اما سرنوشت او به گونه دیگری رقم خورده بود.

او روز یکشنبه ۲۲ دی، به آسوشیتدپرس گفت که در لحظه آخر تصمیم گرفت چند روز بیشتر در تهران بماند و پرواز خود را عقب انداخت.

آقای بوزارف گفت: «حدود یک ساعت پس از سقوط هواپیما، خبر را از دوست ایرانی‌ام شنیدم. او پیش من آمد و چند عکس از هواپیمای سرنگون شده را - که پیش از انتشار خبر این سانحه، در شبکه‌های اجتماعی پست شده بود - به من نشان داد.»

وی گفت که مدتی طول کشید تا مردم ایران به عمق فاجعه حمله و شلیک غیرعمد موشک به هواپیمای اوکراینی پی ببرند، چرا که اطلاعات کافی‌ که به طور رسمی منتشر شده باشد در دست نبود.

مراسم یادبود کشته شدگان سقوط هواپیمای مسافربری که با شلیک موشک سپاه سرنگون شد. دانشگاه امیرکبیر تهران. 

آقای بوزارف گفت مردم ایران پس از سانحه اتحاد خود را نشان داده اند: «جوانان ایران نمی توانند بفهمند که چرا (حکومت ایران) بلافاصله در این باره چیزی نگفت، در حالی که خیلی ها می‌دانستند که به هواپیما شلیک شده است.»

وی افزود: «این اعتراضات میزان بی‌اعتمادی نسل جوان ایرانی به سیاستمداران داخل کشور را نشان می دهد.»

از راست هانیه توسلی، حامد بهداد، ترانه علیدوستی و سعید روستایی
واکنش هنرمندان به پنهان‌کاری و خشونت حکومت ایران: شهروند نیستیم، میلیون‌ها اسیریم
یک روز بعد از حضور دوباره مردم معترض در خیابان‌ها، گروهی از هنرمندان در داخل ایران همراهی خود را با مردم معترض اعلام کردند.

 

Telegram Banner