بخش انگلیسی صدای آمریکا - تمپل گونزالس، یک مادر اهل شهر «کلونی» در حومه دالاس در تگزاس، درباره پرزیدنت ترامپ می گوید: «فکر نمی کنم شخص مهربانی باشد. رفتاری که با افراد دارد را دوست ندارم. او باید الگویی برای دیگران باشد و من چنین چیزی را نمی بینم.»

پرزیدنت ترامپ وقت زیادی را به کارزار انتخاباتی اش در تگزاس اختصاص می دهد، اما ایالتی که از سال ۱۹۷۶ با انتخاب جیمی کارتر تاکنون به یک رئیس جمهوری دموکرات رای نداده است، ممکن است ایالتی مطمئن برای پیروزی پرزیدنت ترامپ جموریخواه در انتخابات سال ۲۰۲۰ نباشد.

پرزیدنت ترامپ در یک گردهمایی انتخاباتی در «مرکز آمریکن ایرلاین»، در دالاس، در ۱۷ اکتبر، گفت: «تگزاس محل رقابت نیست. دونالد ترامپ در تگزاس شکست نخواهد خورد.»

این سومین حضور پرزیدنت ترامپ در تگزاس طی سال گذشته و ششمین گردهمایی انتخاباتی‌اش در آن ایالت بود.

رادنی اندرسون، رئیس حزب جمهوریخواه منطقه دالاس، می گوید: «این خوب است که رئیس جمهوری به این جا سر می زند و پیروزی در تگزاس را تمام شده تلقی نمی کند.»

دونالد ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶، در تگزاس با ۹ امتیاز اختلاف پیروز شد. میت رامنی، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات سال ۲۰۱۲، با ۱۶ درصد اختلاف در تگزاس برنده شده بود. تحلیلگران این امر و پیروزی دشوار سناتور جمهوریخواه تد کروز در برابر رقیب دموکراتش بتو اورورک در انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۱۸ را نشانه ای از تغییر در تگزاس می بینند.

بو اوبرایان، استاد علوم سیاسی در «دانشگاه تگزاس» در شهر آستن، می گوید هنوز زود است تگزاس را ایالتی متغیر در نظر بگیریم: «تگزاس ایالتی در حال رشد است و این رشد در شهرها اتفاق می افتد و بسیاری از آن ها رای دهندگان دموکرات هستند.» پرزیدنت ترامپ در جلب آرای رای دهندگان حومه شهری در تگزاس مشکل دارد و حزب جمهوریخواه در تگزاس نگران این مساله است.

لری استراوس، یکی از جمهوریخواهانی که در انتخابات قبل به پرزیدنت ترامپ رای داد، در سال ۲۰۱۷ «شورای یهودیان دموکرات شمال تگزاس» را با همفکران خود تاسیس کرد. وی می‌گوید: «او رئیس جمهوری نیست که الگوی خوبی برای فرزندان و نوه های من باشد.»

جمهوریخواهان می گویند تحقیقات برای استیضاح پرزیدنت ترامپ به رای دهندگان جمهوریخواه انگیزه ای مضاعف داده است.

به باور تحلیلگران، پرزیدنت ترامپ با مشارکت بالای جمهوریخواهان در مناطق روستایی در تگزاس احتمالا در انتخابات ۲۰۲۰ برنده خواهد شد، ولی فاصله آراء او نسبت به انتخابات ۲۰۱۶ کمتر خواهد بود.

تازه ترین نظرسنجی «دانشگاه کوئینیپیک» نشان می دهد که ۴۵ درصد رای دهندگان ثبت نام کننده در تگزاس از پرزیدنت ترامپ حمایت می کنند. بنا بر همین نظرسنجی، ۴۸ درصد از رای دهندگان در انتخابات ۲۰۲۰ به او رای نخواهند داد.

تگزاس سال ۲۰۲۰ صحنه سرشماری خواهد بود و در سال ۲۰۲۱ روند بازترسیم نقشه انتخاباتی‌اش را پیش رو خواهد داشت.

اگر دموکرات ها در انتخابات ۲۰۲۰ بتوانند ۹ کرسی مجلس ایالتی تگزاس را تصاحب کنند، برای اولین بار طی چند دهه اختیار ترسیم دوباره نقشه انتخاباتی را در آن ایالت خواهند داشت.

Telegram Banner