بازرسان بین المللی سلاح های شیمیایی شواهدی «مسلم» مبنی بر استفاده از گاز سارین یا گازی مشابه آن در حمله شیمیایی اخیر در سوریه پیدا کرده اند.

بنا به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، سازمان منع سلاح های شیمیایی با نمونه برداری از ده قربانی حمله شیمیایی ۱۵ فروردین در سوریه که حدود نود کشته بر جای گذاشته، نشانه هایی از گاز سارین یا ماده ای مشابه آن در بدن قربانیان پیدا کرده است.

یافته های تحقیقات سازمان منع سلاح های شیمیایی حاکی از آن است که در سوریه همچنان انبارهایی حاوی گاز سارین وجود دارند.

این سازمان در سال ۲۰۱۳ مسؤلیت نظارت بر نابودی مخازن گاز سارین در سوریه را به عهده داشته است. این پاکسازی سال ۲۰۱۳ به دنبال یک حمله شیمیایی در دمشق، پایتخت سوریه، صورت گرفت که در آن ۱۴۰۰ نفر کشته شدند.

اما حضور گاز سارین در نمونه های بیولوژیک از قربانیان حمله اخیر حاکی از آن است که این مخازن کاملا نابود نشده اند.

احمد اوزومجو، دبیر کل سازمان منع سلاح های شیمیایی، می گوید نمونه های بیولوژیک مورد نظر از ۳ جسد طی کالبدشکافی و هفت قربانی تحت درمان تهیه شده است.

اوزومجو در بیانیه ای که روز پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه منتشر شده گفت «جزئیات بیشتر آزمایش ها به زودی منتشر خواهد شد ولی نتایجی که تا کنون بدست رسیده غیر قابل تردید هستند.»

تحقیقات انجام شده در آزمایشگاه های ترکیه و انگلستان که بر روی نمونه هایی که از محل وقوع حمله جمع آوری شده اند، همچنین نشان داده که در این حمله از گاز سارین و یا گاز شیمیایی مشابه آن استفاده شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif