اعضای گروه موسیقی هوی متال «کانفس»
اعضای گروه موسیقی هوی متال «کانفس»

دو عضو گروه موسیقی «کانفس» از سوی دادگاه تجدید نظر تهران مجموعا به هشت سال و شش ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

نیکان خسروی و آرش ایلخانی، دو عضو گروه موسیقی هوی متال «کانفس» بر اساس حکم صادره از سوی دادگاه تجدید نظر استان تهران بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به مقدسات» که به دلیل تهیه و تولید موسیقی غیرمجاز، تبلیغ شیطان پرستی و گفتوگو با رسانه‌های بیگانه به آنها وارد شده است، به احکام زندان و شلاغ محکوم شدند.

بر اساس حکم صادره، نیکان خسروی به شش سال و شش ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق و آرش ایلخانی، به دو سال زندان و ۴ سال حبس تعلیقی محکوم شده‌اند. پیش از این ، این دو عضو گروه موسیقی «کانفس» در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۵، از سوی قاضی مقیسه، ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان و بابت اتهام «توهین به مقدسات» به پنج سال زندان محکوم شده بودند.

نیکان خسروی و آرش ایلخانی، ۱۸ آبان ۹۴ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و اواسط بهمن ماه همان سال هر یک با تودیع وثیقه‌ ۱۰۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند. اما نیکان خسروی اواخر بهمن ۹۴ مجددا بازداشت و پس از دو ماه بازداشت اوایل اردبیهشت ۹۵ از زندان اوین آزاد شد.

اِمبد
Thumbnail
Media Duration
00:00:40
پژوهشگر دیدبان حقوق بشر: اعضای گروه هوی متال ایرانی متهم به توهین به مقدسات هستند
تارا سپهری فر، یک پژوهشگر دیدبان حقوق بشر می گوید اعضای گروه هوی متال ایرانی "کانفس" به توهین به مقدسات متهم شده اند.

​​آقای خسروی در حال حاضر از ایران خارج شده‌ و در کشور ترکیه سکونت دارد.

این گروه موسیقی که آخرین آلبوم آن‌ها با نام «در تعقیب رؤیا‌ها» منتشر شده است، در طول چهار سال فعالیت خود در ایران ۳۳ آهنگ در قالب دو آلبوم منتشر و چند جایزه‌ بین‌المللی نیز کسب کرده است.

در سال‌های اخیر اخبار بازداشت تعدادی از خوانندگان و نوازندگان و ممنوع از کار شدن تعدادی از این افراد بارها منتشر شده است.

خرداد ماه سال جاری «مهدی رجبیان» نوازنده سه تار و آهنگساز ممنوع از کار ایرانی که به اتهام فعالیت سیاسی و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی دو سال زندانی بود، برنده مدال نقره «گلوبال میوزیک اواردز» یا «جایزه جهانی موسیقی» شد.

هنرمند ممنوع از کار ایرانی، برنده جایزه مدال نقره‌ای موسیقی شد
هنرمند ممنوع از کار ایرانی، برنده جایزه مدال نقره‌ای موسیقی شد

​​ جمهوری اسلامی سال‌هاست که برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی در ایران مانع تراشی می کند.

در برخی از شهرها به مجوز برگزاری کنسرت داده نمی شود و در گاهی نیز کنسرت هنرمندان پس از دریافت مجوز حتی ساعاتی مانده تا اجرا لغو می شود.

Telegram Banner