نخست‌وزیر عراق می‌گوید مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، پس از حمله روز شنبه به تأسیسات پالایشگاهی عربستان با او تماس گرفته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، گفت که او روز دوشنبه ۲۴ شهریور این تماس تلفنی را دریافت کرده است.  اما جزئیات بیشتری از این تماس منتشر نشده است.

مقام‌های آمریکایی از خسارت‌های واردشده به تاسیسات «بقیق» و «خریص»  عربستان سعودی تصاویر ماهواره‌ای منتشر کرده و می‌گویند که الگوی تخریب نشان می‌دهد که حمله روز شنبه نه از یمن، بلکه از خاک عراق یا ایران انجام شده است.

عراق که محل استقرار شبه نظامیان قدرتمند تحت حمایت ایران است ، با قاطعیت استفاده از حریم هوایی این کشور برای حمله به پادشاهی سعودی را انکار کرده است.

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق
عراق می‌گوید از خاک این کشور برای حملات اخیر به پالایشگاه‌های عربستان استفاده نشد
عراق می‌گوید از خاک این کشور برای حملات اخیر به پالایشگاه‌های عربستان استفاده نشد

پس از وقوع این حملات مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا  تهران را پشت حملات اخیر دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است.

همچنین دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به حملات پهپادی به دو پالایشگاه بزرگ عربستان سعودی، اعلام کرد آمریکا منتظر می‌ماند تا ببیند پادشاهی سعودی چه کسی را رسما مقصر معرفی می‌کند.

Telegram Banner