تصویری از شهر حلب تحت سلطه مخالفان بشار اسد
تصویری از شهر حلب تحت سلطه مخالفان بشار اسد

سخنگوی کرملین روز چهارشنبه ۲۴ شهریور ماه گفت که جدا کردن گروه های مخالف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از تروریست ها، گامی کلیدی در بقای آتش بس در آن کشور است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دمیتری پسکوف در نشست خبری در مسکو گفت، جدا کردن گروه های معتدل مخالف از گروه های تروریست در سوریه، برای ادامه یافتن این آتش بس کلیدی است.

وی در ادامه افزود، آتش بس سوریه امیدی است برای دستیابی به یک راه حل صلح آمیز برای پایان دادن به بحران در آن کشور.

چهارشنبه روز سوم آتش بس در سوریه است که به دنبال توافق آمریکا و روسیه در روز دوشنبه ۲۲ شهریور ماه آغاز شد.

هرچند برخی درگیری های پراکنده در این مدت گزارش شده است، اما در مجموع به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تاکنون گزارشی از نقض آتش بس منتشر نشده است.

تنها موردی که آتش بس شامل آن نمی شود حملات هوایی علیه گروه داعش و جبهه فتح الشام، گروه پیکارجوی منشعب از القاعده، در سوریه است.

جبهه فتح الشام که یکی از گروه های پیکارجوی قدرتمند فعال در سوریه است، تا پیش از ماه سال جاری با نام "جبهه النصرت" در فهرست سازمان های تروریستی وزارت خارجه آمریکا بود.

این گروه در جنگ با دولت بشار اسد با گروه های مبارز دیگر نیز متحد شده است؛ و این موضوع، هدف قرار دادن مواضع فتح الشام را برای آمریکا سخت کرده است، چرا که حمله به آنها می تواند به گروه های مخالف دیگر نیز صدمه بزند.

توافق آتش بس در سوریه همچنین اجازه خواهد داد تا کمک انسانی روانه مناطق محاصره شده شوند. شهر حلب که هم اکنون تحت کنترل مخالفان دمشق است، در اولویت این کمک های بشردوستانه قرار دارد.