دریاسالار جیم مالوی (چپ) فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در کنار مایک پمپئو وزیر خارجه - آرشیو
دریاسالار جیم مالوی (چپ) فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در کنار مایک پمپئو وزیر خارجه - آرشیو

خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز جمعه ۲۰ اردیبهشت منتشر شد، اعلام کرد بررسی‌های امنیتی آمریکا نشان می‌دهد تهدیدهای پیش رو از سوی ایران و در صورتی که نیاز آن باشد، جلوی حرکت ناو هواپیمابر از تنگه هرمز را نخواهد گرفت. 

دریاسالار جیم مالوی، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا مستقر در بحرین در گفت‌وگویی تلفنی به رویترز گفته است:‌ «اگر نیاز به حرکت ناو هواپیمابر باشد، آن را از عبور می‌دهیم. من در مورد این که این ناو هواپیمابر در کجای خاورمیانه عملیات داشته باشد، با هیچ‌گونه محدودیت یا چالش روبرو نیستم.» 

آقای مالوی در مورد گزارش‌هایی که می‌گوید ارسال بمب‌افکن‌های بی-۵۲ و ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن مرتبط با افزایش خطر تهدید از سوی ایران است، گفت: «گزارش‌های اطلاعاتی با آن‌چه ما زیر نظر داریم هماهنگ است. و برای من همین کافی است که این تحرک را به مثابه تهدید تلقی کنم.»

جیم مالوی افزود: «من نه در مسیر آمادگی برای جنگ هستم و نه چنین دستوری به من داده شده است. ولی ما آمادگی کامل داریم به هرگونه تخاصمی علیه ایالات متحده، متحدانمان در منطقه و منافع‌مان پاسخ دهیم.»

پرزیدنت ترامپ: امیدواریم مقابله نظامی با ایران روی ندهد ولی خطر آن وجود دارد
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به پرسشی در این مورد که آیا خطر رویارویی نظامی با ایران وجود دارد گفت:‌ «می‌شود گفت این احتمال همیشه هست. من نمی‌خواهم بگویم نه، ولی امیدواریم چنین چیزی روی ندهد.»‌

​​