بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک قاضی فدرال به کاخ سفید دستور داده است کارت خبرنگاری برایان کرَم، گزارشگر نشریه «پلی بوی»، را دوباره صادر کند. کارت خبرنگاری او پس از آن باطل شد که با سباستین گورکا، مجری رادیویی محافظه کار و مشاور پیشین ترامپ، در پایان نشستی با موضوع رسانه های اجتماعی در ماه ژوئیه، در باغ رز در کاخ سفید، وارد مشاجره تند لفظی شد.

قاضی رودلف کنترراس استدلال «استفانی گریشام» سخنگوی کاخ سفید، در ابطال این کارت خبرنگاری را بسیار مبهم عنوان کرد و گفت: «رویدادها در کاخ سفید ویژگی های بسیار متفاوتی دارد. بنا بر این، بدون ارائه زمینه ای برای این تصمیم صرف ادعای حرفه گری برای این اخطار ناروشن است.»

گریشام سه شنبه در بیانیه ای گفت کاخ سفید «با این تصمیم مخالف است» و توضیح داد این امر «رسما به اصحاب رسانه اجازه می دهد به رفتار غیرحرفه ای و برهم زننده نظم در کاخ سفید دست بزنند.» 

مسئول روابط عمومی کاخ سفید افزود کرَم «به روشنی معیارهای پذیرفته شده برای رفتار حرفه ای را زیر پا گذاشت.»

تد بوتروس، وکیل کرَم، به «سی ان ان» گفت از تصمیم دادگاه خشنود است: «تعلیق کارت خبرنگاری او از سوی کاخ سفید نقض متمم اول قانون اساسی آمریکا و دادرسی عادلانه و تلاش آشکار برای تقلیل گزارشگری موشکافانه درباره رئیس جمهوری آمریکا است.»

جاناتان کارل، رئیس «انجمن گزارشگران کاخ سفید»، گفت آن انجمن «به دفاع از حق اعضا و مقابله با اثرات منفی اقدامات دولت علیه ژورنالیسم تضمین شده در قانون اساسی آمریکا» ادامه می دهد.

وکلای وزارت دادگستری آمریکا که وکالت کاخ سفید را برعهده دارند اقدامات برایان کرَم را «به روشنی غیرقابل قبول» خوانده و از روند پس گرفتن کارت خبرنگاری او به عنوان رویکردی «شفاف، سنجیده و دقیق» دفاع کردند.

برایان کرَم که گزارشگری با سابقه است می گوید علت برخورد کاخ سفید با او پوشش انتقادیش از دولت و پرسشگری صریحش از پرزیدنت ترامپ است.

کرَم در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت: «آنها من را به این دلیل تنبیه می کنند که از آن چه می نویسم ناراحتند.»

کاخ سفید پیشتر کارت خبرنگاری جیم آکوستا، گزارشگر «سی ان ان»، را نیز باطل کرده بود. اما در پی شکایت آکوستا، یک قاضی فدرال حکم به تجدید اعتبار کارت خبرنگاری او داد و گفت تعلیق کارت خبرنگاری او نقض دادرسی عادلانه بوده است.

Telegram Banner