خانم امیری سال گذشته برای دیدن خانواده به ایران رفت اما بعد بازداشت شد.
ارس امیری، کارمند بازداشت شده شورای فرهنگی بریتانیا در ایران

گروهی از هنرمندان و نویسندگان ایرانی نامه‌ای در حمایت از «ارس امیری» دانشجوی ۳۳ساله‌‌ای که سال گذشته توسط جمهوری اسلامی بازداشت و به ده سال زندان محکوم شد، منتشر کردند.

محسن عمرانی یکی از بستگان «ارس امیری» روز دوشنبه ۷ مرداد با انتشار متنی در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که بیش از ۳۵۰ نفر از هنرمندان و نویسندگان ایرانی نامه‌ای در حمایت از «ارس امیری» به مقامات جمهوری اسلامی نوشتند و خواستار تجدید نظر در حکم ده سال زندان این دانشجوی زندانی شدند.

ارس امیری کارمند شورای فرهنگی بریتانیا که بارها برای ملاقات با اعضای خانواده خود به ایران سفر کرده بود، اسفند ۹۶ پنج روز بعد از ورود به ایران توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از مدتی در سال ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

​​این دانشجوی ایرانی دانشگاه کینگستون بریتانیا پس از آزادی بار دیگر در شهریور ۱۳۹۷ بازداشت و اردیبهشت ماه سال جاری به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

هنرمندان و نویسندگان ایرانی در این نامه با اشاره به اینکه ارس امیری در یادآوری تاریخ و فرهنگ ایران در عرصه بین المللی نقش دارد، نوشتند افرادی چون ارس امیری که هنر ایران را به مردم جهان معرفی می‌کنند، شایسته حمایت و قدردانی‌اند، نه زندان و تهمت و محرومیت.

 

ارس امیری دانشجوی ایرانی در لندن پس از سفر به ایران بازداشت شد
دانشجوی ایرانی مقیم لندن در سفر به ایران بازداشت شد
«ارس امیری» دانشجوی ایرانی مقیم بریتانیا که برای دیدار خانواده اش به ایران سفر کرده بود، پیش از بازگشت به لندن بازداشت شد.

 

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه
قوه قضائیه جمهوری اسلامی یک دختر ایرانی را به اتهام «جاسوسی» به ۱۰ سال زندان محکوم کرد
قوه قضائیه جمهوری اسلامی یک دختر ایرانی را به اتهام «جاسوسی» به ۱۰ سال زندان محکوم کرد

​​طی سال‌های اخیر چند ایرانی مقیم بریتانیا پس از سفر به ایران بازداشت شده‌اند. از جمله نازنین زاغری که حدود سه سال پیش هنگام بازگشت به لندن توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام تهران بازداشت و از سوی دادگاه به ۵ سال زندان محکوم شد.

ارس امیری دانشجوی ایرانی در لندن پس از سفر به ایران بازداشت شد
واکنش همسر نازنین زاغری به حکم ارس امیری: ایران یک زن دیگر مانند همسر من را به زندان انداخت
واکنش همسر نازنین زاغری به حکم ارس امیری: ایران یک زن دیگر مانند همسر من را به زندان انداخت

​​گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در آخرین گزارش خود که حدود ۹ ماه پیش منتشر شد، از حبس دو تابعیتی‌ها در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت، این بازداشت ها موجب نگرانی عمیق است و نمونه بارزی از طی نشدن مراحل قانونی در ایران است.

Telegram Banner