امیر ستاری رئوف، فعال آذربایجانی
امیر ستاری رئوف، فعال آذربایجانی

امیر ستاری رئوف، فعال آذربایجانی در زندان مرکزی تبریز در اعتراض به «تعویق در رسیدگی به پرونده و ایرادات موجود در آن» دست به اعتصاب غذا زد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، امیر ستاری رئوف، فعال آذربایجانی روز دوشنبه ۲۰ خرداد در تماس تلفنی که با نزدیکان خود داشته، از اعتصاب غذا به دلیل «تعویق در رسیدگی به پرونده و ایرادات موجود در آن» خبر داد و گفت: «اشکالات موجود در پرونده‌اش نتیجه دخالت‌های فراقانونی نیروهای امنیتی است.»

امیر ستاری، که یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دی ماه ۹۶ در شهر تبریز است پیشتر از سوی شعبه دو دادگاه انقلاب تبریز به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» به ۷ ماه زندان محکوم و دوران محکومیت خود را از تاریخ ۱۹ تیر ۹۷ در زندان تبریز سپری می‌کند در دوران سپری کردن محکومیت خود‌ در پرونده‌ای دیگر به اتهام «فعالیت رسانه‌ای» به ۶ ماه زندان محکوم شده است.

این فعال مدنی که پیشتر به همراه جواد احمدی یئکانلی و اولدوز قاسمی، در شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری نقده به اتهام «تبلیغ علیه نظام، دعوت از دیگران برای شرکت در مراسم و استفاده از شال به عنوان نماد» محاکمه شده بودند از اتهام وارده تبرئه شدند.

​​بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

عفو بین الملل: سال ۲۰۱۸ برای ایران به عنوان «سال شرم» در تاریخ می‌ماند
سازمان عفو بین الملل در گزارشی سال گذشته میلادی را از نظر وضعیت حقوق بشر در ایران «سال شرم» خواند و گفت مسئولان ایرانی در سال ۲۰۱۸ کارزاری شرم آور را در سرکوب معترضان و بازداشت گسترده منتقدان اتخاذ کردند.

​​

Telegram Banner