کره شمالی با رد درخواست «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی برای مذاکره، اعلام کرد که این کشور حاضر نیست پس از این با کره‌ جنوبی گفت‌وگو کند. 

به گزارش رویترز، سخنگوی کره‌شمالی در کمیته اتحاد صلح‌آمیز دو کشور،‌ در این زمینه گفته است: «برای روشن شدن موضوع، باید گفت ما دیگر حرفی نداریم که با مقام‌های کره جنوبی بزنیم و تمایلی برای گفت‌وگوی مجدد با آن‌ها نداریم.»

کره‌شمالی بارها از برگزاری مانور نظامی مشترک میان کره جنوبی و آمریکا ابراز نگرانی و در واکنش به آن در هفته‌های اخیر اقدام به آزمایش دست‌کم پنج موشک کرده است. 

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی از ماه آوریل سال گذشته تاکنون دست‌کم سه بار با هم ملاقات کرده‌اند. 

مقام‌های کره‌شمالی راه گفت‌وگو با ایالات متحده را باز گذاشته‌اند، اما تاکید کرده‌اند که در این گفت‌وگوها جایی برای کره جنوبی نخواهد بود. 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه ۱۹ مرداد گفته بود که رهبر کره شمالی خواستار دیدار با او و از سرگیری مذاکرات بر سر فعالیت‌های هسته‌ای پیونگ یانگ است.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرده بود و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد.

دیدار اول میان این دو در سنگاپور و ملاقات دوم در هانوی، ویتنام، برگزار شد. پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه کاره ترک کرد. او کمی بعد در یک کنفرانس خبری خواسته های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق دو رهبر اعلام کرد.

آمریکا می گوید تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می گوید لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.
 

Telegram Banner