عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

رئیس ستاد مشترک ارتش کره‌جنوبی گفته است کره شمالی اقدام به شلیک یک پرتابه با مشخصات نامعلوم کرده است. 

به گزارش رویترز، جزئیات زیادی از این پرتاب منتشر نشده، اما به گفته کره جنوبی پرتاب از نقطه‌ای در شمال غربی کره شمالی به سمت شرق این کشور انجام شده است. 

خبرگزاری رسمی کره شمالی، بامداد روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت تایید کرده بود که این کشور برای بررسی قابلیت عملیاتی و دقت عملکرد تهاجمی موشک‌اندازهای چندگانه و تسلیحات هدایت شونده تاکتیکی، یک «رزمایش تهاجمی» را توسط «یگان‌های دفاعی» این کشور انجام داد.

براساس گزارش‌ها «کیم جونگ‌اون»، رهبر کره شمالی بر جریان این «رزمایش‌» و آزمایش‌ها از جمله پرتاب یک موشک جدید بالیستیک کوتاه برد نظارت داشته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز روز چهارشنبه در پیامی در توئیتر، که به نظر می‌رسید در واکنش به خبر آزمایش موشکی اخیر کره شمالی منتشر شده باشد، گفته بود که توافق با پیونگ یانگ حاصل خواهد شد.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرده بود و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه کاره ترک کرد. او کمی بعد در یک کنفرانس خبری خواسته های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق دو رهبر اعلام کرد.

آمریکا می گوید تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می گوید لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.