با انجام تغییرات جدید در قانون اساسی کره شمالی، «کیم جونگ اون» از این پس به شکل رسمی با عنوان «رئیس دولت» کره شمالی و فرمانده کل قوا معرفی خواهد شد. 

به گزارش رویترز، با تغییرات جدید در قانون اساسی کره شمالی، کیم جونگ اون که پیشتر با عنوان «رهبر» کره شمالی شناخته می‌شد، از این پس «رئیس دولت» و «فرمانده کل قوا» خواهد بود. 

برخی تحلیل‌گران گفته‌اند که ممکن است تغییر در قانون اساسی کره شمالی، با هدف هموار کردن مسیر برای صلح و رسیدن به توافق با ایالات متحده باشد. 

کیم جونگ اون از سال گذشته توجه خود را به اقتصاد معطوف کرد. او در این مدت با روسای جمهوری چین، کره جنوبی و روسیه دیدار کرد. 

پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون هم تاکنون سه بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند. 

آخرین بار این دو در منطقه غیرنظامی مرز دو کره با یکدیگر دیدار کردند. دونالد ترامپ تبدیل به اولین رئیس جمهوری مستقر تاریخ آمریکا شد که قدم به خاک کره شمالی گذاشته است.

این دیدار که انتظار می‌رفت بسیار کوتاه باشد تبدیل به یک ملاقات طولانی پشت درهای بسته شد و کیم جونگ اون پس از این دیدار با بدرقه پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهوری کره جنوبی٬ به کره شمالی بازگشت.

پیش از این، پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون دو بار با یکدیگر دیدار کرده بودند. دیدار نخست میان این دو سال گذشته در سنگاپور انجام شد.

دومین دیدار رهبران دو کشور اسفند ماه ۱۳۹۷ و در هانوی ویتنام برگزار شد، اما بدون توافق و پیشتر از مهلت اعلام شده، به پایان رسید. پرزیدنت ترامپ در یک کنفرانس خبری خواسته های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق اعلام کرد.

آمریکا خواستار خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره و همچنین پایان برنامه موشکی پیونگ یانگ است و وعده داده است در صورت اقدام کره شمالی در این زمینه،‌ پیونگ یانگ از کمک های اقتصادی واشنگتن بهره مند می شود.

کره شمالی هم خواسته های مشخصی دارد: رفع تحریم‌های بین المللی، امضای توافقنامه نهایی صلح بر مبنای پایان جنگ کره، خروج نیروهای نظامی و تسلیحات آمریکا از شبه جزیره کره و ایجاد کانال مستقیم دیپلماتیک برای حل و فصل مسائل.
 

Telegram Banner