با ادامه اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران و به دنبال سرکوب خشونت آمیز معترضان توسط نیروهای امنیتی، بسیاری از کاربران بیرون از کشور با انتشار کلیپ های تصویری، موزیک ویدئو یا نماهنگ های اعتراضی هنرمندان ایرانی در شبکه های اجتماعی، حمایت خود را از تظاهرات کنندگان داخل ایران اعلام کردند.

در این جا مروری داریم بر تعدادی از این موزیک ویدئوها که همراه با پیام های نوشتاری یا جملات تأثیرگذار از سوی کاربران یا خود هنرمندان در شبکه های اجتماعی  به اشتراک گذاشته شد.

 

گوگوش و سیاوش قمیشی، چهل سال

 

مرتضی برجسته، وقتشه

 

لیلا فروهر، خانه اجدادی

 

ابی، یک روزی

 

داریوش،  خون بازی

 

اندی و جان بانجوی، Stand By Me

 

عرفان و خشایار، تصمیم

 

کامیار، نترسید

 

فرید شفیع نوری، یار دبستانی

 

هاتف، ققنوس

 

در همین حال تعداد زیادی کلیپ تصویری یا ویدیوی کوتاه نیز همراه با سرودهای حماسی یا آهنگهای انقلابی با استفاده از تصاویر و فیلم های تظاهرات اخیر در ایران و سرکوب خونین معترضین در شهرهای بزرگ و کوچک تولید شده است.

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

تصاویر ویدئویی و گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا از اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان نشان می‌دهد که بر اثر تیراندازی ماموران دست کم هفت نفر در شهرهای شیراز، بهارستان، کرج، شهریار، بهبهان، مریوان، و سیرجان کشته شده‌اند.​ اما هنوز از هویت آنها اطلاعی در دست نیست.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

Telegram Banner