اکران «مطرب» در ایران به دلایل نامشخصی به تعویق افتاد و کارزار تبلیغاتی این فیلم سینمایی تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

فیلم مطرب، به کارگردانی مصطفی کیایی، درباره خواننده ای است که پس از انقلاب ناچار به خروج از ایران و مهاجرت به ترکیه می شود.

به گزارش برخی از رسانه‌های حکومتی ایران، یکی از دلایل تعویق اکران فیلم، شباهت ظاهری شخصیت اصلی داستان (با بازی پرویز پرستویی) به ابراهیم حامدی، مشهور به ابی، خواننده نامدار ایرانی است که به گفته این منابع با جمهوری اسلامی «دشمنی آشکار» دارد.

خبرگزاری فارس به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توصیه کرده  با توجه به فعالیت ها و اظهارات اخیر ابی،  هرگونه استفاده از صدا، تصویر یا گریم این هنرمند را در آثار سینمایی ممنوع کند.

 

در حالی که گفته می شود فیلم مطرب توسط دادسرای فرهنگ و رسانه توقیف شده است، ولی پخش کننده این فیلم مشکلات فنی را علت این تأخیر عنوان کرده و اطمینان داده است که با رفع این مشکلات، مطرب به زودی اکران خواهد شد.

محسن کیایی، الناز شاکردوست، مهران احمدی، و حسین امیدی و چند هنرمند اهل ترکیه از جمله بازیگران مطرب هستند.

توقیف فیلم‌ها قبل یا بعد از اکران در جمهوری اسلامی سابقه‌ای بسیار طولانی دارد. برخی از فیلم‌های توقیف شده سال‌ها، و تا زمانی که به تیغ سانسور تن ندهند، اجازه اکران دوباره پیدا نمی کنند، و برخی دیگر هم هرگز رنگ پرده نقره ای را به خود نمی بینند. هرچند این سرکوب و محدودیت آزادی بیان صرفا به هنر سینما نیز محدود نمی‌شود و در طول عمر چهل ساله رژیم حاکم بر ایران هنرمندان و فرهیختگان فعال در عرصه‌های دیگر ادبی و هنری - از جمله موسیقی، نمایش، نگارش، و غیره - نیز از گزند آن در امان نبوده‌اند.

ایالات متحده تاکنون بارها موارد متعدد نقض و سرکوب آزادی بیان در ایران را محکوم کرده است.

به خاطر کلمه «قمارباز» در یکی از اشعار مولوی، وزارت ارشاد به آلبوم جدید «محسن چاوشی» مجوز نمی‌دهد
محسن چاوشی هنوز در انتظار صدور مجوز برای انتشار آلبوم جدیدش به نام «قمارباز» به سر می برد.


 

Telegram Banner