محسن چاوشی هنوز در انتظار صدور مجوز برای انتشار آلبوم جدیدش به نام «قمار باز» به سر می برد. رسانه های داخل ایران به نقل از هادی حسینی، تهیه کننده این اثر، نوشته‌اند که مشکل وزارت ارشاد با نام آلبوم - یعنی واژه «قمارباز»‌ - و یک بیت از ترانه اصلی این مجموعه است.

گفته می شود مشکل آلبوم «قمارباز» بیتی از یکی از غزل‌های مولوی در دیوان شمس است که می‌گوید: «خُنُک آن قماربازی که بباخت آن چه بودش/ بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر»

جلال الدین محمد بلخی مشهور به مولوی (مولانا) شاعر قرن هفتم هجری شمسی است که آثار او مورد توجه دیگر کشورها هم قرار گرفته است.

هادی حسینی، تهیه کننده این اثر محسن چاووشی در مصاحبه ای گفته است که وزارت ارشاد در ارزیابی آثار به ماهیت شعر کاری ندارد و تنها به برخی از واژه ها حساس است.

تهیه کننده آلبوم جدید محسن چاوشی می گوید در صورتی که این بیت حذف شود، کل شعر باید حذف شود و ماهیت آلبوم از بین خواهد رفت.

محسن چاوشی گفته است در صورتی که نام آلبوم مجوز نگیرد آن را به اسم «بی نام» منتشر خواهد کرد.

سانسور شدید و نقض گسترده آزادی بیان تقریبا در تمام طول عمر چهل ساله جمهوری اسلامی بر همه عرصه‌های هنری و ادبی کشور حاکم بوده است. در این سال‌ها هنرمندان و فرهیختگان ایران در فعالیت‌های گوناگون خود - از انتشار کتاب گرفته تا به روی صحنه بردن نمایش، اکران فیلم، و پخش آثار موسیقایی‌ - همواره سایه سنگین سانسور را بر سرشان حس کرده‌اند.

ایالات متحده تاکنون بارها موارد متعدد نقض و سرکوب آزادی بیان در ایران را محکوم کرده است.

Telegram Banner