دادگستری و سمبل دادگاه

«محمد شریف سالم» و «جلال سورمان» دو شهروند کرد ساکن ارومیه از سوی دادگاه انقلاب مجموعا به شش سال زندان محکوم شده‌اند.

به گزارش وبسایت حقوق بشری هه‌نگاو، طی روزهای گذشته محمد شریف سالم توسط شعبە دوم دادگاه انقلاب ارومیە بابت اتهام «همکاری با حزب دمکرات کردستان ایران» به تحمل پنج سال زندان و جلال سورمان نیز از سوی دادگاه انقلاب ارومیه بە اتهام «همکاری با یکی از سازمان های مخالف نظام» بە تحمل یک سال زندان محکوم شده‌اند.

برای صدای آمریکا مشخص نیست که آقای سورمان، عضو کدام یک از احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی ایران است.

پیش از این صدای آمریکا روز سه‌شنبه ۳۰ مهر در گزارشی نوشت که چهار شهروند کرد دیگر نیز به نام‌های «هیمن محمدیان»، «یادگار جعفری»، «یاسین کریمی» و «پوریا ناصری» هر یک از سوی شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج بابت اتهام «تبلیغ علیە نظام از طریق همکاری با یکی از احزاب کردستانی اپوزسیون حکومت ایران» به تحمل یک سال زندان محکوم شده‌اند.

پوریا ناصری (راست) و هیمن محمدیان. عکسی از یادگار جعفری و یاسین کریمی موجود نیست
چهار شهروند کرد مجموعا به چهار سال زندان محکوم شدند
چهار شهروند کرد به نام‌های «هیمن محمدیان»، «یادگار جعفری»، «یاسین کریمی» و «پوریا ناصری» از سوی دادگاه انقلاب سنندج مجموعا به چهار سال زندان محکوم شدند.

این دو شهروندان کرد چندی پیش از سوی نیروهای ادارە اطلاعات ارومیە بازداشت شدند و بر اساس اطلاعات منتشر شده جلال سورمان، پس از یک ماه بازداشت در تاریخ ٢١ شهریور با تودیع وثیقە ٣٠٠ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدە بود و محمد شریف سالم نیز پس از بازداشت و انتقال به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در تاریخ ۴ مهر به زندان مرکزی ارومیە منتقل شدە است.

عفو بین الملل: سال ۲۰۱۸ برای ایران به عنوان «سال شرم» در تاریخ می‌ماند
سازمان عفو بین الملل در گزارشی سال گذشته میلادی را از نظر وضعیت حقوق بشر در ایران «سال شرم» خواند و گفت مسئولان ایرانی در سال ۲۰۱۸ کارزاری شرم آور را در سرکوب معترضان و بازداشت گسترده منتقدان اتخاذ کردند.

سازمان عفو بین‌الملل بهمن ماه گذشته در گزارشی سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

Telegram Banner