عکس آرشیوی است

حکم اعدام دانیال زین‌العابدینی، فردی که متهم است در زیر ۱۸ سالگی قتل کرده، پس از ماه رمضان به مرحله اجرا در خواهد آمد.

سازمان حقوق بشر ایران روز سه‌‍شنبه ۷ اردیبهشت گزارش داد که یکی از نزدیکان دانیال زین‌العابدینی در این خصوص گفته که منابع غیررسمی به خانواده این زندانی اعلام کرده‌اند که قرار است حکم اعدام او پس از پایان ماه رمضان به مرحله اجرا گذاشته شود و اولیای دم پول تفاضل دیه را نیز تهیه کرده‌اند.

این منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفته است: «دانیال به خاطر فشار روانی دچار مشکلات شدید روحی شده و کنترل خود را از دست داده و تمام دست و بدن خود را زخمی کرده است».

سید دانیال زین‌العابدینی، متولد ۱۹ مرداد ۱۳۷۹، زمانی که ۱۷ سال داشت، به اتهام مشارکت در قتل و آتش زدن صادق برمکی به همراه سه جوان دیگر که در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ اتفاق افتاده بود، بازداشت و از سوی دادگاه کیفری یک مهاباد به اعدام محکوم شد، این حکم در شعبه ۳۷ دیوان عالی کشور به تایید رسید.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، صدور و تایید حکم اعدام برای دانیال زین‌العابدینی درحالی صورت گرفته که به گفته بستگان و شواهد موجود در پرونده وی در سوزاندن صادق برمکی (مقتول) هیچ نقشی نداشته و بنا به نظر پزشکی قانونی، علت اصلی مرگ مقتول، سوختن در آتش بوده است.

سازمان عفو بین الملل اردیبهشت ماه در گزارشی اعلام کرد که ایران از سال ۱۹۹۰ میلادی به تنهایی مسئول ۹۷ مورد اعدام کودکان زیر ۱۸ سال در جهان است که معادل دو سوم کل این نوع اعدام‌ها است.

عفو بین الملل: دو سوم اعدام افراد زیر ۱۸ سال در جهان توسط جمهوری اسلامی بوده است
سازمان عفو بین الملل در گزارشی اعلام کرده است که ایران از سال ۱۹۹۰ میلادی به تنهایی مسئول ۹۷ مورد اعدام محکوم نوجوان یا دو سوم کل این اعدام‌ها در جهان است.

​​عفو بین‌الملل پرونده ۹۰ مورد از افرادی را که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند و اکنون در ایران در صف اعدام هستند را مستند کرده است. هر چند که تعداد واقعی بیش‌تر است.

 

با وجود کاهش۵۰ درصدی؛ عفو بین‌الملل می‌گوید هنوز یک سوم اعدامهای جهان در ایران اجرا می‌شود
با وجود کاهش۵۰ درصدی؛ عفو بین‌الملل می‌گوید هنوز یک سوم اعدامهای جهان در ایران اجرا می‌شود

​​پیشتر نیز سازمان عفو بین‌الملل، ۲۱ فروردین در گزارشی اعلام کرد نرخ اجرای حکم اعدام در جهان در سال ۲۰۱۸ کاهش داشته، اما یک سوم از «اعدام‌های ثبت شده در سطح جهان» در این سال که در مجموع ۲۵۳ مورد است، در ایران اجرا شده است.

Telegram Banner