A health worker inoculates a man with a dose of the AstraZeneca vaccine for COVID-19 at Railway hospital in Prayagraj, India,…
واکسیناسیون مردی در هند با واکسن کووید۱۹ استرازنکا - شنبه ۱۰ آوریل ۲۰۲۱

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مرکز آمار ویروس کرونای دانشگاه جانز هاپکینز، بامداد شنبه ۲۱ فروردین گزارش داد که شمار موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ در جهان تقریباً به ۱۳۴.۷ میلیون رسیده است.

بنا بر این گزارش، ایالات متحده آمریکا با ۳۱ میلیون مورد بیماری همچنان در صدر جدول نشسته است، و برزیل با ۱۳.۳ میلیون و هند با ۱۳.۲ میلیون مورد ابتلا به ترتیب در رده‌های دوم و سوم قرار دارند. این در حالی است که آمارهای رسمی برخی کشورها، از جمله ایران، چین، و روسیه، قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و از این رو نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

هند برای پنجمین روز متوالی بالاترین میزان افزایش روزانه موارد کووید۱۹ را ثبت کرده است. وزارت بهداشت هند روز شنبه بیش از ۱۴۵ هزار مورد تازه ابتلا در ۲۴ ساعت گذشته را گزارش داد.

در همین حال پزشکان بخش اورژانس در بریتانیا می‌گویند شاهد افزایش شدید بیمارانی هستند که می‌گویند سردرد دارند و نگران عوارض جانبی واکسن استرازنکا، که به تازگی دریافت کرده‌اند، هستند. این نگرانی‌ها به ویژه پس از انتشار گزارش‌های اخیر مبنی بر احتمال نقش داشتن واکسن استرازنکا در یک نوع لخته شدن خون بسیار نادر و احتمالاً کشنده در مغز، افزایش یافته است.

FILE - In this Monday, March 22, 2021 file photo, AstraZeneca and Biontech coronavirus vaccine in a fridge at the vaccine…
آلمان استفاده از واکسن آکسفورد-استرازنکا را به دلیل نگرانی‌های مربوط به خطر لخته شدن خون محدود می‌کند
آلمان استفاده از واکسن کووید۱۹ آکسفورد-استرازنکا برای افراد ۶۰ سال به بالا را به دلیل احتمال خطر لخته شدن خون، محدود کرده است.

دکتر کترین هندرسون، رئیس کالج سلطنتی طب اورژانس، به روزنامه گاردین گفت: «ما افرادی را می‌بینیم که دچار سردرد‌های خفیف یا مداوم هستند. ولی به جز این موارد، حال‌ عمومی‌شان خوب است.»

بریتانیا، جایی که این واکسن با همکاری مشترک شرکت داروسازی بریتانیایی-سوئدی استرازنکا و دانشمندان دانشگاه آکسفورد تولید شده است، می‌گوید که گزینه متفاوتی را برای بزرگسالان زیر ۳۰ سال ارائه خواهد داد. استرازنکا آزمایش‌های بالینی این واکسن بر روی کودکان و نوجوانان را نیز به حالت تعلیق در آورده است.

AstraZeneca vaccine ready to be used at the Wellcome Centre in Ilford, east London, Friday, Feb. 5, 2021. (AP Photo/Frank…
دانشگاه آکسفورد اولین آزمایش بالینی واکسن استرازنکا بر روی کودکان را آغاز خواهد کرد
دانشگاه آکسفورد بریتانیا روز شنبه اعلام کرد که برای اولین بار مطالعات جدیدی را برای ارزیابی ایمنی و ایجاد مصونیت واکسنی که آن دانشگاه با همکاری شرکت داروسازی استرازنکا تولید کرده است، بر روی کودکان اغاز می‌کند.