عکسی از آیت الله سیستانی بر یک دیوار

آیت الله علی سیستانی، عالی ترین مرجع شیعه در عراق، اعلام کرد که هیچ عامل خارجی نباید در اعتراضات ضددولتی مردم عراق دخالت کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حالی که اعتراضات ضددولتی مردم عراق نسبت به وجود فساد سیاسی و اقتصادی گسترده در این کشور وارد دومین ماه خود شده است، آیت الله سیستانی در بیانیه‌ای که توسط نماینده‌اش خوانده شد، گفت که عراق نباید به ورطه جنگ داخلی بیافتد.

او گفت: «هیچ شخص یا گروه، هیچ یک از طرف‌ها با دیدگاه خاص، و هیچکدام از بازیگران منطقه ای و بین المللی نباید خواست مردم عراق را به نفع خود مصادره، و خواست خود را بر آنها تحمیل کند.»
 

برهم صالح رئیس جمهوری عراق.
سه هفته بعد از اعتراضات | رئیس جمهوری عراق: نخست وزیر آماده کناره‌گیری است
سه هفته بعد از اعتراضات | رئیس جمهوری عراق: نخست وزیر آماده کناره‌گیری است

او خشونت در برخورد با معترضان را محکوم کرد و گفت که از احزاب و همه طرف ها می خواهد که نیروهای مسلح را وادار به برخورد با اعتصابات و تظاهرات مسالمت آمیز مردم نکنند.

تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف عراق تا کنون ۲۵۰ کشته و حدود ۱۰ هزار زخمی به جای گذاشته است.
 

رویترز: ایران برای جلوگیری از برکناری نخست وزیر عراق فعال شده است؛ دخالت قاسم سلیمانی
رویترز: ایران برای جلوگیری از برکناری نخست وزیر عراق فعال شده است؛ دخالت قاسم سلیمانی

سخنان آیت الله سیستانی دو روز پس از آن بیان می‌شود که رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنانی اعتراضات در عراق و لبنان را به آمریکا، کشورهای غربی، و برخی کشورهای منطقه نسبت داد. این در حالی است که بخش گسترده‌ای از معترضان عراقی با محکوم کردن مداخله‌های رژیم حاکم بر ایران در امور داخلی عراق، می‌گویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد.

همچنین به گزارش شبکه فاکس نیوز، فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده است که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.

معترضان که در ابتدا خواستار مبارزه با فساد، بیکاری و مشکلات اقتصادی بودند، بعد از سرکوب اعتراضات در برخی شهرها مطالبات‌شان را به کناره‌گیری دولت عراق از قدرت افزایش دادند.Telegram Banner