صادق زیباکلام استاد دانشگاه

صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که از سوی دادگاه ویژه روحانیت به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به یک سال زندان محکوم شده است.

زیباکلام روز جمعه ۲۵ مرداد در تلگرام خود نوشت، دادستان دادسرای ویژه روحانیت به دلیل یکی از پست‌های اینستاگرام‌ پیرامون مقایسه بودجه استخدام سیصدهزار روحانی با بودجه استان‌های کردستان، سیستان و بلوچستان و محیط زیست ایران اعلام جرم کرده و او به رای صادره اعتراض کرده است.

این تحلیلگر سیاسی پیش از این با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده بود که روز سه‌شنبه اول مرداد ۱۳۹۸ جلسه رسیدگی به پرونده او در مجتمع قضایی کارکنان دولت برگزار می‌شود.

View this post on Instagram

. فردا(سه شنبه اول مرداد ۱۳۹۸) دادگاه اینجانب به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی در مجتمع قضایی کارکنان دولت برگزار می‌شود. سال گذشته جناب حجت‌الاسلام #عبدالفتاح_نواب، از مسئولین حوزه علمیه قم، اظهار داشتند که « تا سال۱۴۱۴ ما نیاز به سیصدهزار روحانی برای تصدی مشاغلی همچون مدیریت، مربیگری، مشاوره مدارس تا نمایندگی‌های مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، نهادهای نظامی و انتظامی داریم.» این خبر را جراید و رسانه‌های مختلف منعکس نمودند. بنده نیز در صفحه اینستاگرامم مطلبی گذاشتم و محاسبه کردم که اگر برای تصدی آن مشاغل توسط هر یک از این سیصد هزار روحانی، در ماه حداقل دو و نیم میلیون تومان حقوق در نظر بگیریم، در مجموع حداقل نه هزار میلیارد تومان در سال می‌بایست هزینه کنیم و این رقم را با بودجه استان‌های کردستان، سیستان‌و‌بلوچستان، محیط‌زیست کشور و یا دانشگاه تهران مقایسه کرده بودم که حول و حوش چهارصد تا هشتصد میلیارد تومان در سال هستند و اضافه کرده بودم که آیا مردم موافق چنین سیاست‌هایی هستند؟ بعلاوه، آیا اساسا هیچ بررسی صورت گرفته که میزان کارآمدی و اثر بخشی نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی علی‌رغم صرف این همه بودجه چه میزان بوده‌است؟ بعد از چند روز به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شدم و به بنده گفته شد که حسب گزارش پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا، دادستان محترم دادسرای ویژه روحانیت علیه بنده به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» اعلام جرم کرده‌اند. بعد از طی مراحل بازپرسی پرونده به مجتمع قضایی کارکنان دولت ارجاع شد و فردا محاکمه خواهم شد. #زیباکلام #زیباکلام_دادگاه #صادق_زیباکلام

A post shared by صادق زیباکلام (@zibakalamsadegh) on

​​او همچنین در اینستاگرام خود نوشت این دادگاه به دلیل مطلبی است که در انتقاد به گفته‌های یکی از مسئولین حوزه علمیه قم در رابطه با نیاز سیصدهزار روحانی برای تصدی مشاغلی همچون مدیریت، مربیگری، مشاوره مدارس تا نمایندگی‌های رهبری در دانشگاه‌ها، نهادهای نظامی و انتظامی در ایران است.

این استاد دانشگاه تهران، پیشتر نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام، در دادگاه انقلاب تهران به ۱۸ ماه زندان محکوم شده بود که هنوز اجرا نشده است.

Telegram Banner